barwa światła w łazience

Barwa światła wpływa na nastrój pomieszczenia, może podkreślać jego atuty lub uwypuklać mankamenty. Wpływa też na jakość użytkowania łazienki utrudniając lub wspierając czynności takie jak nakładanie makijażu. Jaką barwę wybrać: ciepłą, zimną, dzienną czy neutralną? W podjęciu decyzji pomogą poniższe wskazówki.

Trochę danych technicznych

Temperaturę barwową wyraża się w Kelwinach (K). Wyższa wartość wiąże się z zimniejszą barwą światła. W przybliżeniu: dla barwy ciepłej zarezerwowany jest przedział 2700–3200 K. Barwa neutralna i biała to 4000–5000 K. Barwa zimna o delikatnym niebieskim odcieniu ma powyżej 6000 K. Na opakowaniach znajdują się zwykle oznaczenia pozwalające odróżnić od siebie poszczególne żarówki: kolory czerwony, pomarańczowy i żółty odpowiadają ciepłej barwie, biały i niebieski stosuje się w przypadku barwy neutralnej i zimnej.

Zdefiniuj swoje potrzeby

Na początek musimy zastanowić nad tym, jaki charakter chcemy nadać wnętrzu. Istotne wydaje się dopasowanie barwy światła do wystroju i rozplanowanie montażu żarówek w najbardziej optymalny sposób. Następnie należy określić przeznaczenie danego oświetlenia. Czy ma ono zamienić łazienkę w wygodne studio makijażu? Czy jego zadaniem będzie stworzenie strefy relaksu? Znaczący wydaje się też rozmiar pomieszczenia i rodzaj sprzętów w nim umieszczonych.

Odpowiednie światło do zrobienia makijażu

Najlepsze do tego celu okazuje się światło o neutralnej lub dziennej barwie. Nie zniekształca ono koloru skóry i zapewnia dobrą widoczność. Chłodne światło nadaje twarzy trupioblady odcień. Pozwala jednak lepiej rozpoznawać barwy niż ciepłe. Makijaż wykonany przy tym ostatnim często prezentuje się niekorzystnie w przypadku zmiany oświetlenia. Make-up wydaje się wówczas zbyt ciężki i przypomina maskę.

Typ oświetlenia ma znaczenie

W przypadku głównego źródła światła świetnie sprawdzają się barwa biała i neutralna. Jeśli chodzi o oświetlenie pomocnicze, zaleca się wykorzystanie żarówek w tych samych barwach lub użyć tych dających lekko chłodną poświatę. Eksponują one niedoskonałości i poprawiają widoczność.

Charakter pomieszczenia

Barwy neutralna i biała budują wrażenie czystości. Jest wystarczająco uniwersalna, by dopasować się do każdego stylu. Zimna sprawdzi się w przypadku łazienek w zakładach pracy, dlatego że nadaje pomieszczeniom sterylny wygląd. Ciepła barwa światła sprawi, że wnętrze stanie się przytulne i zachęcające do relaksu. W dodatku to doskonałe uzupełnienie stylów rustykalnego i shabby chic.

Rozmiar

W niedużych łazienkach zaleca się użycie światła o zimniejszej barwie. Ciepłe lepiej zarezerwować dla większych przestrzeni. Zapewnią wówczas odczucie intymności i zaciszności.

O wyborze barwy światła w łazience decyduje charakter wnętrza, jego styl i wyposażenie. Podejmując decyzję trzeba uwzględnić nasze potrzeby i funkcje, jakie aranżowane przez nas pomieszczenie ma pełnić. Co zrobić, jeśli jesteśmy niezadowoleni z uzyskanego efektu? Można zwrócić żarówkę do sklepu, jeśli od zakupu nie minęło 10 dni.

MCH
Sprawdź więcej: planetalamp.com/lampy-lazienkowe.

 

Aranżacja małej łazienki – krok po kroku

Minimalistyczna łazienka – inspiracje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj