impregnacja elewacji drewnianej

Elewacja drewniana – jaką wybrać

Jeszcze niedawno można było spotkać się z opinią o tym, że drewno nie jest dobrym materiałem na elewację drewnianą. Jego krytycy podkreślali, że jest niezwykle podatne na działanie czynników zewnętrznych, a zwłaszcza wilgoci, w związku z czym jesienne deszcze i zimowe mrozy mogą zmienić jego wygląd nie do poznania. Właśnie dlatego wiele osób budujących domy zrezygnowało z takiego rozwiązania, zastępując je mniej efektownymi i zdecydowanie mniej ekologicznymi materiałami. Czy słusznie? Oczywiście, że nie! Nie sposób kłócić się z faktami. Niemodyfikowane drewno rzeczywiście jest bardzo narażone na różnego typu zagrożenia. Na szczęście dzięki odpowiedniej konserwacji możemy zachować jego właściwości i wygląd na długie lata. Rzecz jasna wszystko zależy od właściwości określonego gatunku. Tradycyjne rozwiązania, takie jak deski świerkowe, sosnowe lub z modrzewia europejskiego, będą wymagały częstszych ingerencji. Jeżeli chcemy ich uniknąć, powinniśmy zdecydować się na drewno modyfikowane termicznie Thermory. Dzięki poddaniu ich specjalnym procedurom, zachowują niebywale długą żywotność, a olejowanie wykonuje się jedynie w celu uniknięcia patynowania, które samo w sobie jest często pożądanym i niezwykle estetycznym efektem.

Impregnacja elewacji drewnianej

O pierwszą impregnację elewacji drewnianej powinniśmy zatroszczyć się już w czasie jej montażu. Przynajmniej jednokrotnie pokryjmy deski ze wszystkich czterech stron oraz pozwólmy im przeschnąć. Kolejną warstwę nałóżmy już po zamontowaniu elewacji. Niezwykle ważny okaże się dobór odpowiedniego preparatu, stosowanego do impregnacji. Wybierajmy spośród profesjonalnych i półprofesjonalnych lazurów. Z pewnością powinniśmy unikać rozwiązań dostępnych w każdym supermarkecie. To od jakości środka zależeć będzie stan i wygląd naszej elewacji, nie warto więc na nim oszczędzać. Tańsze rozwiązania przełożą się nie tylko na gorszy wygląd, ale także skróconą żywotność elementu. Zwróćmy także uwagę na potencjalne zagrożenia, w tym stopień nasłonecznienia. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale promienie UV przed którymi nie da się uciec, są czynnikiem równie szkodliwym, co niskie temperatury i wilgotność. Jeżeli elewacja będzie szczególnie narażona na ich działanie, warto wybrać lazur ze zwiększonym filtrem UV. Równie ważnym czynnikiem będzie także stopień pigmentacji – im wyższy, tym większa jego trwałość i odporność, warto więc wybierać barwiące preparaty. Procedurę impregnacji powinniśmy powtarzać co 4 do 6 lat. Wiosna to idealny moment na prace tego typu. Wystarczy kilka chwil, by przywrócić naszej elewacji świetność i w odpowiedni sposób przygotować ją do sezonu.

Artykuł został przygotowany przez firmę Komplex Market, dostawcę i producenta desek, paneli oraz podbitki dachowej. W ofercie firmy znajdą Państwo również szeroki asortyment drewna budowlanego oraz drewna konstrukcyjnego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj