Meble sosnowe cieszą się ogromną popularnością – są estetyczne, stosunkowo tanie, ale także trwałe i łatwo poddają się rozmaitym przeróbkom. Wyglądają świetnie w stanie surowym i wykończone barwną bejcą – rodzaj pielęgnacji zależy od naszych upodobań.

drewno sosnowe-2

Sosna to popularny materiał do wyrobu mebli ze względu na liczne zalety, a dzięki niewygórowanej cenie jest dobrą alternatywa dla tanich mebli na bazie płyty pilśniowej. Meble sosnowe można olejować, bejcować, lakierować, przemalowywać lub pozostawić surowe. W każdym wypadku sposób pielęgnacji musi być nieco inny.

Surowe sosnowe meble zachowają naturalny wygląd, ale trzeba zadbać o wzmocnienie ich powierzchni, ponieważ drewno z natury jest miękkie. Temu celowi służy olejowanie, które nie zmienia wyglądu drewna, ale wnika w nie, dzięki czemu staje się mocniejsze i twardsze, a co za tym idzie mniej podatne na uszkodzenia. Surowe meble sosnowe nie powinny być myte mokrymi ścierkami. Najlepszym, wyborem będzie miękka, bawełniana szmatka. Ich struktura jest podatna na wysoką temperaturę, dlatego nie można stawiać na nich gorących naczyń, ponieważ mogą pozostawić brzydkie ślady.

Czytaj:   Salon z aneksem kuchennym - o czym trzeba pamiętać?

Żeby dodać drewnu charakteru potrzebna jest bejca. Dzięki niej kolor drewna zostanie zmieniony, ale słoje pozostaną widoczne i są lepiej wyeksponowane. Bejcę można nakładać wyłącznie na surowe drewno, nie pokryte żadnym lakierem. Bejcę można nakładać wyłącznie na surowe drewno, dlatego jeśli na jego powierzchni znajduje się lakier lub farba, najpierw trzeba ją oczyścić przy użyciu szlifierki lub drobnego papieru ściernego. W sklepach znajdziemy bejce w różnych barwach, nie tylko w odcieniach drewnianych, ale również kolorowe – czerwone, zielone czy niebieskie.

Czytaj:   Styl rustykalny: okucia AMIG – sielski klimat w domu

drewno-sosnowe

Bejcę na gładkie drewno nakładamy stopniowo za pomocą szerokiego pędzla. Po nałożeniu pierwszej warstwy trzeba poczekać, aż wyschnie, żeby nałożyć kolejną. Jeśli część elementów mebla została ucięta w poprzek włókien, przed bejcowaniem zmocz je wodą, żeby rozcieńczy pokrycie. W przeciwnym razie te części zabarwią się mocniej od reszty mebla. Gdy bejca wyschnie, utrwal efekt lakierem.

Czytaj:   Lustrzana Arte Veneziana już w Galerii HEBAN

Meble sosnowe pokryte woskiem trzeba pielęgnować mleczkiem z dodatkiem wosku, dzięki czemu zachowają dobry wygląd i gładkie wykończenie. Z kolei wykończone lakierem najlepiej pielęgnować sprayem antystatycznym, dzięki czemu nie będą przyciągać kurzu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here