Zakup mieszkania to kosztowna inwestycja na długie lata, dlatego ważne jest, by jak najlepiej przemyśleć swoją decyzję. Nie ma jednak idealnej recepty, jak wybrać mieszkanie – najważniejsze, by każdy domownik czuł się w nim komfortowo.

Kupno mieszkania to jedna z najbardziej stresujących sytuacji w naszym życiu. Warto więc przed dokonaniem wyboru zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów.

Lokalizacja

Jedną z najważniejszych kwestii jest lokalizacja mieszkania. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim dystans do pracy, szkoły, sklepów, przychodni czy centrum miasta. Jeśli posiada się samochód, warto sprawdzić infrastrukturę drogową i korki pojawiające się w godzinach szczytu, jak również komunikację miejską – przede wszystkim odległość mieszkania od przystanku autobusowego i ilość linii tam dojeżdżających. Przy okazji trzeba też zastanowić się nad odległością od centrum. Niektórzy ludzie lubią bowiem mieć wszystkie ważne punkty blisko miejsca zamieszkania, jak na przykład na osiedlu Nowe Bochenka, inni cenią przede wszystkim możliwość odpoczęcia od głośnych ulic i wyciszenia się po długim dniu w pracy. Na szczęście wielu deweloperów oferuje obecnie inwestycje, które łączą w sobie nowoczesne budownictwo i spokojną okolicę przy jednoczesnym świetnym skomunikowaniem z centrum – doskonałym przykładem jest osiedle Zielone Bemowo czy Cystersów Garden. Można też zastanowić się nad dodatkowymi wymaganiami takimi jak bliska odległość od parku czy placu zabaw, na który można by było przychodzić z dziećmi czy odległość od lasu odpowiedniego na jogging albo popołudniowe spacery.

Plan zagospodarowania przestrzennego

Warto jednak pamiętać, że przy wyborze okolicy znaczenie ma nie tylko to, co już realnie powstało, ale także cele na najbliższe lata. Obecnie bowiem Polska szybko się rozwija i właściwie wciąż pozostaje wielkim placem budowy. Z tego powodu w najbliższej okolicy szybko mogą pojawić się inne budynki, duże sklepy, nowa szkoła czy przychodnia. Może to mieć zarówno wady, jak i zalety – prawdopodobnie w pobliżu znajdą się kolejne niezbędne obiekty, jednak istnieje też prawdopodobieństwo, że wysokie budynki zasłonią słońce czy że tuż obok powstanie głośna obwodnica. Warto więc przyjrzeć się planowi zagospodarowania przestrzennego, by móc uniknąć rozczarowania czy niepotrzebnych nerwów.

Rozkład pomieszczeń

To, jaki rozkład mieszkania będzie idealny, zależy oczywiście od indywidualnych potrzeb czy upodobań. Najnowsze budynki projektowane są jednak w taki sposób, by zapewnić jak największą funkcjonalność – przede wszystkim stawia się na kuchnię połączoną z salonem, dzięki czemu mieszkanie jest lepiej oświetlone i bardziej przestrzenne. Duże znaczenie ma jednak możliwość dokonywania ewentualnych zmian w rozmieszczeniu – wyburzenie ściany czy wydzielenie kolejnego pokoju. Nie bez znaczenia jest też umiejscowienie mieszkania względem stron świata. Osoby lubiące pospać nie powinny wybierać nieruchomości z oknami na wschód, natomiast mieszkańcy spędzający dużo czasu w kuchni najlepiej odnajdą się w mieszkaniu, w którym nie jest on umiejscowiona na zachód – inaczej podczas gotowania, szczególnie latem, w pomieszczeniu będzie naprawdę gorąco.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj