kominek elektryczny

Kominki elektryczne tworzą we wnętrzu niezwykły, przytulny nastrój i mogą być stosowane w mieszkaniach i domach, w których budowa tradycyjnego kominka nie jest możliwa. Kominki nie tylko pięknie wyglądają, ale też są użyteczne i ekologiczne: ciepło z kominka oddawane jest do wnętrza, a płomienie imitowane są w bardzo realistyczny sposób.

Kominki są także bezpieczne – nie grożą poparzeniem, są w pełni bezpieczne zarówno dla domowników (w tym dzieci!),  jak i dla środowiska naturalnego. Jak wybrać kominek elektryczny i na jakie pytania musimy odpowiedzieć sobie przed jego zakupem?

Gdzie można zainstalować kominek elektryczny?

Kominek elektryczny nie wymaga podłączenia do komina, nie wytwarza dymu i spalin, a do jego uruchomienia nie potrzeba opału. Aby zainstalować kominek, potrzebna jest jedynie obudowa, wkład kominkowy i gniazdko elektryczne, do którego podłączymy kominek. Kominek elektryczny może znajdować się np. ścianie w pobliżu sofy lub fotela.

W sklepach mamy do wyboru kominki naścienne, wolnostojące, do zabudowy i narożne. Musimy więc zastanowić się, w którym miejscu chcemy zamontować kominek i czy będzie to jego stałe miejsce. Wybierając kominek wolnostojący, możemy umiejscowić go wszędzie tam, gdzie aktualnie potrzebujemy i gdzie mamy dostęp do gniazdka elektrycznego.

Zużycie energii

Nowoczesne kominki elektryczne nie pobierają zawrotnej ilości prądu. Miesięczny koszt eksploatacji kominków dekoracyjnych zamyka się zwykle w kwocie 10 zł. Warto jednak zwrócić uwagę na zużycie energii elektrycznej, szczególnie jeśli planujemy korzystać z kominka często lub wykorzystywać go do odgrzewania mieszkania. Kominki dekoracyjne pobierają niewielką ilość prądu i świecą z mocą od 60 do 400 W. Kominek grzewczy ma moc około 2000 W, co znacząco przekłada się na kwotę na rachunkach za prąd.

Dekoracyjny czy grzewczy?

Pierwszym pytaniem, na jakie należy odpowiedzieć przed wyborem kominka jest to, czy będzie on pełnił jedynie funkcję dekoracyjną, czy również grzewczą. Kominek elektryczny grzewczy powinien być wyposażony w termowentylatory i grzałki do rozprowadzania ciepła. Co ważne, większość modeli ma możliwość wyłączenia funkcji grzewczej i pozostawienia efektu świetlnego, co jest szczególnie istotne latem. Warto znać powierzchnię, która ma być ogrzewana za pomocą kominka. Niektóre modele mogą ogrzać pokój o powierzchni 10 metrów kwadratowych, a inne są w stanie ogrzać nawet 25-metrowy salon.

Efekt płomieni i materiał

Wybierając droższy kominek, możemy cieszyć się efektem płomieni 3D oraz imitacją dymu, który powstaje w tradycyjnym palenisku. Niektóre kominki posiadają także funkcję dźwięku płomienia i spalanego drewna. Ceny budżetowych kominków zaczynają się już od kilkuset złotych, a efekt płomieni jest delikatny. Istotny jest także materiał, z którego wykonany jest kominek. Możemy zdecydować się na stal, malowany metal, płytę meblową lub beton, dopasować wygląd kominka do aranżacji mieszkania i stworzyć spójną całość. Większość modeli wyposażona jest także w pilot do zdalnego sterowania mocą grzania i płomienia.

Więcej o ogrzewaniu domu przeczytasz na Trzymajsiecieplo.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj