Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

O czym pamiętać przy montażu okien dachowych?

Okna dachowe stanowią newralgiczny punkt konstrukcji pod względemtermiki, akustyki i wilgoci, która może przedostawać się na poddasze.Dokładny i poprawny montaż  więc nie mniej istotne, niż parametrytechniczne samej stolarki. Wraz z ekspertem OKPOL wyjaśniamynajważniejsze zasady dotyczące montowania okien w połaci dachowej.

Jasne, ciepłe i suche poddasze jest dowodem na to, że okno zostało zamontowane poprawnie. W przypadku stolarki połaciowej ewentualne błędy kosztują jednak podwójnie, bo przyczyniają się nie tylko do przenikania do wnętrza chłodu i wilgoci, ale – w dłuższej perspektywie – także do uszkodzeń konstrukcji dachowej. Pierwszą zasadą poprawnego montażu okna powinno więc być jego odpowiednie zaplanowanie w ogólnym harmonogramie prac wykonawczych związanych z dachem.

Jak podkreślają eksperci, okna dachowe najlepiej montować równocześnie z kryciem połaci, a przed ociepleniem i wykończeniem poddasza. W ten sposób nie tylko ułatwimy sobie prace i ewentualne korekty, ale zmniejszymy też ryzyko wystąpienia nieszczelności i uszkodzeń pokrycia.

– Zanim przystąpimy do montażu okien, dach należy wcześniej pokryćparoprzepuszczalną membraną lub inną izolacją wstępnego krycia. Wokółotworu można też położyć część docelowego pokrycia dachowego, tak, aby niezasłonić sobie krokwi i łat pod montaż – podpowiada Marcin Demski, ekspert firmy OKPOL.

– Oczywiście, okna można także zamontować w gotowym dachu, na przykładadaptując poddasze do celów użytkowych. Poprawne ułożenie stolarki ma jednakwówczas jeszcze większe znaczenie, gdyż ewentualne mostki termiczne inieszczelności między oknem, a połacią będą trudniejsze do wykrycia inaprawienia – dodaje.

Szczelność to podstawa

Czytaj:   Jak ukryć kable elektryczne?

Szczególnie istotne jest właściwe połączenie ościeżnicy okiennej z folią dachową. W tym celu przy wycinaniu otworu montażowego w membranie, przy każdej z krawędzi należy zostawić sobie zapas w postaci 10-15 cm, który pozwoli łatwo zawinąć i zamocować folię. Membranę przyklejamy dokładnie do ościeżnicy okna, wykorzystując dekarskie taśmy samoprzylepne.

Szczelność izolacji przeciwwilgociowej można dodatkowo poprawić, dokładając pocięte paski membrany o szerokości 20-30 cm według instrukcji montażu, tudzież wykorzystując stosowne akcesoria. Dostępny w ofercie OKPOL kołnierz AKP posiada takie same właściwości, co otaczająca go folia paroprzepuszczalna, gwarantując zabezpieczenie przed wilgocią w przypadku rozszczelnienia się pokrycia dachowego nad oknem. Zastosowanie takiego dodatkowego połączenia spowoduje, że woda spłynie obok sekcji dachu, w której zamontowana została stolarka.

Tego typu zabezpieczenie jest także istotne z punktu widzenia termiki. Jeśli nie docieplimy dostatecznie ramy okiennej, ciepłe powietrze będzie się skraplać na wewnętrznej części oblachowania, a następnie zostanie wchłonięte przez stolarkę. Kołnierz AKP spowoduje, że woda skraplając się na wewnętrznej części oblachowania (czyli na najzimniejszym materiale), wypłynie na zewnątrz, bez szkody dla samego okna.

Aby zapobiec powstawaniu mostków termicznych, niezbędne jest z kolei szczelne umiejscowienie materiału izolacyjnego wokół ościeżnicy. W tym celu można wykorzystać wełnę mineralną, którą docinamy w paski lub wdmuchujemy w formie granulatu. Wygodną i skuteczną alternatywę stanowi gotowa ramaizolacyjna ze spienionego polipropylenu UTB, którą doklejamy po obwodzie ramy okiennej, łatwo i szybko wypełniając szczelinę między ościeżnicą, akonstrukcją dachu.

Jak montować okno na dachu?

Czytaj:   Świąteczne dekoracje: wieniec inny niż wszystkie

Okna połaciowe można montować praktycznie w każdej konstrukcji dachu. W zdecydowanej większości przypadków stolarkę mocuje się na krokwiach lub na łatach montażowych. Pierwszy sposób, najłatwiejszy i najmniej ryzykowny, polega na umieszczeniu okna pomiędzy dwiema sąsiednimi krokwiami. W takim przypadku przyjmuje się, że rozstaw krokwi standardowo powinien wynosić około 4-6 cm więcej, niż szerokość okna.

Jeśli szerokość okna jest znacznie mniejsza, niż rozstaw krokwi, stolarkę mocuje się do łat montażowych o szerokości 4-5 cm, które przykręcamy do konstrukcji dachu. Zaletą tej metody jest to, że pozwala ona łatwo przesuwać okno w poziomie podczas jego późniejszego dopasowywania do miejsca montażu.

W pewnych przypadkach, zwłaszcza podczas adaptacji poddasza nieużytkowego, może się zdarzyć, że okno będzie szersze, niż rozstaw krokwi. Wówczas należy wyciąć kolidujący fragment krokwi i wykonać dodatkowe łaty – tzn. wymiany, które mocujemy w odległości 30–50 cm od dolnej i górnej krawędzi okna.

Czytaj:   Białe meble w wydaniu glamour

Ponadto, montując okno na dachu, należy pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy stolarką, a pokryciem. Wielkość odstępu zależy od docelowego materiału wykończeniowego. – Przy pokryciu płaskim, takim jak papa, gont bitumiczny czyblacha płaska, powinniśmy zachować przynajmniej kilka centymetrów pomiędzydeskowaniem, a ościeżnicą. W przypadku dachówki lub blachodachówki odstęppowinien być nieco większy – od 4 do 9 cm – wyjaśnia Marcin Demski.

– Dodatkowo, przy układaniu dachówki wzdłuż boków okna dachowego, należypozostawić od 3 do 7 cm wolnej przestrzeni, a nad oknem – od 6 do 15 cm.Pomoże to skutecznie odprowadzać deszczówkę poza obręb okna dachowego, aco za tym idzie – uzyskać suche oraz wolne od grzybów i pleśni poddasze – podsumowuje ekspert OKPOL.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *