drewniana podłoga

Wybór rodzaju podłogi to decyzja na lata, dlatego warto ją dobrze przemyśleć. Wielu z nas wybór ten ogranicza do parkietu lub paneli podłogowych – bo to one cieszą się największą popularnością wśród wykańczających lub remontujących swoje mieszkania. Cena, wytrzymałość, pielęgnacja, a nawet sposób montażu – to czynniki, które z pewnością będą miały wpływ na podjęcie decyzji. Sprawdźcie, która posadzka będzie najlepsza do waszych czterech kątów!

Drewno dodaje wnętrzu skandynawskiej surowości, ale jednocześnie je ociepla. Czyni wnętrze eleganckim, szlachetnym i równocześnie klasycznym. Dziś mało kto projektując wnętrze, nie sięga po drewnianą lub drewnopodobną podłogę. Na czele listy popularnych materiałów podłogowych znajdują się panele, a wśród nich laminowane, oraz parkiet i deski. Co ważne, oba te rozwiązania doskonale wpisują się w charakter każdej aranżacji – nowoczesnej czy rustykalnej. Sprawdzą się niemal w każdym pomieszczeniu – kuchni, sypialni, salonie. Pozostaje jednak pytanie, co wybrać?

Zapraszamy na parkiet

Parkiet to klasyka i to nie tylko pod względem designu, ale i wytrzymałości, czego najlepszym dowodem bywa doskonale zachowana podłoga w domach naszych rodziców czy dziadków. Parkiet wprowadza do wnętrza naturalność i oryginalność – nigdy nie znajdziemy dwóch identycznych desek. To z pewnością stawia go ponad panele laminowane, których wzory przygotowywane są komputerowo. Drewniana podłoga jest ekologiczna i doskonale sprawdza się, jeśli mamy w domu alergika, bo nie przyciąga kurzu i roztoczy. Parkiet również ociepla wnętrze i to nie tylko optycznie. Naturalne drewno (buk, klon, dąb) jest ciepłe w dotyku i z przyjemnością można po nim spacerować boso.

Deska na ratunek podłodze  

Przy podłodze z drewna naturalnego nie sposób nie wspomnieć o deskach. Wśród najchętniej wybieranych są deski barlineckie. Wykonane są z naturalnego drewna, ale ich powierzchnia jest zdecydowanie większa niż klepek parkietu.

Deska barlinecka wykonana jest z trzech warstw drewna klejonego krzyżowo, co zapewnia stabilność podłogi – podkreśla Rafał Stępniak, ekspert Komfort. Ponadto wykazuje ona te same właściwości antyalergiczne co zwykły parkiet. W przeciwieństwie do parkietu, ten rodzaj posadzki doskonale sprawdzi się też przy ogrzewaniu podłogowym. Naturalne drewno odkształca się pod wpływem szybkiej zmiany wilgoci, jednak konstrukcja deski barlineckiej temu zapobiega. 

podłoga drewniana

Równie efektowna, ale mniej popularna jest podłoga z litych desek i tu zdecydowanie przeważa dąb. Lita deska wykonana jest z jednego kawałka drewna. Nie można jej jednak odmówić szlachetności i wytrzymałości porównywalnych z parkietem.

Panele – drewniana podłoga na każdą kieszeń

Panele składają się zazwyczaj z trzech warstw. – W przypadku paneli laminowanych wierzchnią warstwę stanowi laminat, środkową płyta HDF lub wiórowa, a najniższą w zależności od klasy stanowi kilka warstw papieru lub ponownie laminat – wyjaśnia ekspert Komfort. Niewątpliwie największą zaletą paneli podłogowych jest ich cena.

tanie panele podłogowe

Tanie panele podłogowe można już kupić za 20 zł za metr kwadratowy. Panele dają również nieskończoną liczbę możliwości aranżacyjnych. Dostępne są niemal we wszystkich kolorach i wzorach. Do tego ich montaż jest zdecydowanie łatwiejszy niż w przypadku parkietu i nie wymagają dodatkowego wykończenia. Są też bardzo łatwe w utrzymaniu i łatwo je wymienić w razie ewentualnego uszkodzenia. Panele będą też dobrym wyborem, jeśli w domu mamy ogrzewanie podłogowe. Ponadto producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów produkują panele wodoodporne, które posiadają zwiększoną odporność na działanie wody.

Parkiet, deska czy panele?

Podstawą przy wyborze rodzaju posadzki jest to, ile pieniędzy chcemy na nią przeznaczyć. Jeśli czynnik finansowy ma priorytet, to zdecydowanie najlepiej pod tym względem prezentuje się oferta paneli. Ich cena będzie rosła wraz z klasą ścieralności, ale nawet panele najwyższej klasy będą tańsze niż niektóre rodzaje parkietu czy desek. Metr kwadratowy naturalnej podłogi może kosztować nawet kilkaset złotych, a jego cena zależna będzie zarówno od rodzaju drewna, jak i klasy – najwięcej zapłacimy za parkiet I klasy, charakteryzujący się brakiem sęków, jednolitą barwą, i równomiernym usłojeniem. Panele podłogowe kupimy już za 20 zł/m2, zaś dla porównania deskę warstwową barlinecką możemy kupić od około 70 zł/m2.

W następnej kolejności pod uwagę powinniśmy wziąć sposób montażu. Panele układa się niczym puzzle. Parkiet to bardzo często żmudna praca polegająca na dobieraniu do siebie niewielkich w porównaniu z panelami klepek. Jest to tym bardziej czasochłonna praca, jeśli parkiet układamy w określony wzór – jodełkę, pod skos czy w mozaikę. Do tego wymaga jeszcze późniejszej obróbki – cyklinowania i lakierowania. Rozwiązaniem mogą okazać się dostępne już w sprzedaży parkiety z wykończoną powierzchnią, w których kilka klepek połączonych jest ze sobą siatką, co ułatwia jego układanie.

Dylemat ten mogą rozwiązać deski, sprzedawane w wersji surowej lub wykończone. Układa się je tak łatwo jak panele, ale ich wytrzymałość i wygląd można porównywać z parkietem – podkreśla ekspert Komfort. Deska warstwowa “barlinecka” jest zawsze wykończona i układa się ją tak prosto jak panele podłogowe – dodaje R. Stępniak.

Kolejnym aspektem do rozważenia jest wytrzymałość. W tym przypadku prym wiedzie naturalne drewno, które może posłużyć nam nawet 30 lat. Panele, choć wykonane ze słabszego materiału, w ostatnich latach przeszły prawdziwą rewolucję w zakresie wytrzymałości. Panele laminowane dostępne są w coraz wyższych klasach ścieralności – na rynku dostępne są już panele VI klasy. Do tego coraz więcej producentów oferuje produkty z nawet 20-letnią gwarancją. Pamiętajmy jednak, że w przypadku paneli o wiele łatwiej o uszkodzenia: zarysowania, odkształcenia, pęknięcia. 

Podejmując decyzję o rodzaju podłogi powinniśmy uwzględnić również sposób pielęgnacji. Zarówno do pielęgnacji paneli podłogowych jak i podłogi drewnianej należy używać przeznaczonych do tego środków pielęgnacyjnych. Drewno wymaga częstej konserwacji, często z użyciem specjalistycznych środków do pielęgnacji. Należy ją również chronić przed kontaktem z wodą, bo może to spowodować jej wypaczenie. Zaletą drewnianej powierzchni jest jednak to, że można ją odświeżyć, bez konieczności jej wymiany. W przypadku paneli nie mamy takiej możliwości. Jednak zdecydowanie łatwiej wymienić jeden panel niż deskę czy klepkę w parkiecie.

Wybór rodzaju posadzki zależy od wielu czynników i zdecydowanie nie należy do najłatwiejszych. Najważniejsze jest jednak to, że bogata oferta sklepów otwiera przed nami nieskończone możliwości zaprojektowania wymarzonego wnętrza, którego najpiękniejszą ozdobą może być podłoga.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj