drewniany blat w kuchni

Drewno od zawsze funkcjonuje w naszych domach. Jest używane jako materiał wykończeniowy, ale także jako tworzywo na szafki czy dekoracje. Często wykorzystywane jest również jako materiał do wyrobu blatów kuchennych, ponieważ pięknie wygląda, jest praktyczne i funkcjonalne. Dziś kilka słów o tym jak dbać o drewniane blaty, aby cieszyły nas długo swoją urodą.

Rodzaje wykończenia blatów drewnianych

Blaty dostępne w sklepach znacząco różnią się od siebie, jeśli chodzi o kolor czy trwałość. Ich wygląd uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju drewna z jakiego zostały wykonane. Jednak niezależnie od materiału wybranego do produkcji danego blatu, wszystkie mogą być wykończone za pomocą lakieru lub specjalnych olejów. W zależności od tego czy blat jest lakierowany czy olejowany nieco inaczej wygląda jego pielęgnacja.

Blat lakierowany

Blaty lakierowane są odporne na wodę i zabrudzenia. Lakier tworzy na drewnie warstwę ochronną, przez którą nie przedostaje się do drewna woda. Dzięki tej powłoce drewnu nie grozi również zaplamienie wskutek oddziaływania na nie żywności. Drewniany, lakierowany blat wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką z dodatkiem delikatnego detergentu, aby oczyścić go z codziennych zabrudzeń. Kiedy na blacie zaczną pojawiać się wyraźne uszkodzenia np. pęknięcia lub złuszczanie się lakieru, wówczas konieczne może okazać się odnowienie całej powierzchni. Najlepszym sposobem będzie zeszlifowanie lakierowanej powierzchni i nałożenie nowej warstwy lakieru.

Blat olejowany

Olejowanie blatów, podobnie jak lakierowanie ma na celu ochronę drewnianej powierzchni przed wilgocią oraz zabrudzeniami. W odróżnieniu od lakieru olej podczas nakładania go na powierzchnię drewnianą nie tworzy warstwy zewnętrznej, ale wnika w głąb drewna. Podczas olejowania drewno zmienia swoją barwę, zazwyczaj staje się ciemniejsze a słoje bardziej widoczne. Olejowanie uznawane jest za bardziej ekologiczne rozwiązanie, ale niestety wymaga większej uwagi w codziennym użytkowaniu. Przede wszystkim olej nie chroni drewna przed zabrudzeniami i wilgocią tak dobrze jak lakier. Ponadto konieczne jest powtarzanie olejowania co kilka miesięcy. Nową powłokę można nanieść na starą, a w razie widocznych uszkodzeń zeszlifować uszkodzoną warstwę wierzchnią i nałożyć nowy olej.

Wybierając blat drewniany do swojej kuchni warto zastanowić się jaka opcja będzie najlepsza. Zarówno olejowanie jak i lakierowanie ma swoje wady i zalety. Oba te rodzaje zabezpieczeń mają również swoich zwolenników i przeciwników.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez Gepetto stolarnię specjalizującą się w produkcji paneli ściennych i blatów drewnianych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj