stylowy-zywoplot

W dzisiejszych czasach ogromną popularnością cieszą się żywopłoty. Jest to prosty, a zarazem niezwykle ciekawy element każdej działki oraz każdego ogrodu. Zaprojektowanie odpowiedniego żywopłotu to jednak ciężki orzech do zgryzienia dla każdego działkowicza. Jak się okazuje nie jest to takie proste, jakby się mogło wydawać.

Co więc potrzebujemy, aby zaprojektować stylowy żywopłot? Musimy pamiętać, że żywopłot nie urośnie nam z dnia nadzień. Jest to inwestycja na długie lata. Na początku powinniśmy zacząć od wybrania odpowiedniego terminu, który w głównej mierze zależy od rodzaju roślin, z których chcemy zrobić żywopłot.

Najczęściej do tego celu wykorzystuje się takie rośliny, jak: ligustr pospolity, grab pospolity, buk pospolity, ognik szkarłatny, Berberys Thunberga, żywotnik zachodni, cis pospolity, bluszcz pospolity, bukszpan wieczniezielony oraz ostrokrzew Meservy. Te rośliny, które posiadają odsłonięty system korzeniowy należy sadzić jesienią w październiku lub wczesną wiosną.

Również jesienią sadzimy na tych glebach, które są lekkie i bardzo szybko wysychają, natomiast tam, gdzie ziemia ciężka i wilgotna- wiosną. Wiosna to przede wszystkim czas sadzenia buków, grabów i głogów. W specjalnych warunkach sadzi się natomiast rośliny iglaste oraz te, które zachowują zielone liście na zimę.

Są one bowiem bardzo wrażliwe na przesuszenie i koniecznym jest sadzenie ich wraz z bryłą ziemi, która ma na celu chronienie korzeni przed utratą wody. Takie rośliny najlepiej sadzi się na przełomie sierpnia i września. Dobrą porą na sadzenie cisów, świerków, jałowców i żywotników jest natomiast wiosna. Przez cały rok można sadzić rośliny, które sprzedawane są w pojemnikach. Kolejną kwestią jest dobre przygotowanie gleby pod uprawę. Każdy, kto zamierza zasadzić żywopłot, powinien najpierw przekopać glebę na głębokość szpadla. Jeśli jednak dana gleba od dłuższego czasu nie była uprawiana, warto przekopać ja dwa razy głębiej.

Przy przekopywaniu należy również oczyścić glebę, wyjąć z niej kamienie, chwasty oraz korzenie. Podczas zakopywania dołów do ziemi należy dołożyć torfu oraz kompostu, aby zwiększyć jej żyzność i sprawić by żywopłot lepiej się rozrastał. Jeśli gleba natomiast jest bardzo zbita i gliniasta dosypujemy do niej piachu. Kolejną ważną kwestią jest pierwsze cięcie żywopłotu, które musi zostać wykonane nawet jeśli nasz żywopłot nie ma być formowany.

Sadząc żywopłot należy pamiętać o odpowiednich odstępach pomiędzy kolejnymi krzakami, które w głównej mierze zależą od rodzaju danego gatunku i jego potrzeb. Ponadto należy pamiętać o pielęgnowaniu, nawożeniu i podlewaniu nowego żywopłotu przynajmniej rok po jego posadzeniu. Podcinania żywopłotu nie wolno pod żadnym pozorem zaniedbywać, aby nie stracił on na swojej urodzie.

Wybierając miejsce dla swojego żywopłotu należy zwrócić szczególną uwagę na funkcję jaką ma pełnić. Czy ma być on tylko ozdobą, czy może ogrodzeniem? Najładniej wyglądają żywopłoty otaczające ogród, bądź te które znajdują się przy płotach. Wszystko zależy jednak tylko i wyłącznie od twojej pomysłowości i upodobań.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja Ogród.net .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj