Wnętrza gabinetów stomatologicznych w ostatnich latach przeszły niemal rewolucję. Przekraczając ich próg można poczuć się wręcz, jak w salonach SPA.

O swój wizerunek dbają nie tylko właściciele dużych klinik, ale również stomatolodzy prowadzący samodzielnie swoje praktyki. Wielu z nich – zdając sobie sprawę z tego, że od wystroju wnętrza w dużym stopniu zależy samopoczucie pacjenta – decyduje się na skorzystanie z pomocy profesjonalnych projektantów.

Spełnienie marzeń

Wielu stomatologów już na początku swojej drogi z tym zawodem, marzy o prowadzeniu własnego gabinetu. Dlatego też tak ogromną wagę przywiązują do jego wyglądu. I słusznie! Współczesny gabinet stomatologiczny musi być nie tylko funkcjonalny, ale przede wszystkim bezpieczny i przyjazny dla pacjentów. Oczywiście nie może przy tym odbiegać od przepisów, procedur i jasno określonych standardów. Jako przykład może nam posłużyć projekt gabinetu lekarskiego Luxinteriors, który wyraźnie pokazuje, że wszystkie te aspekty da się idealnie powiązać. Jest tylko pewien warunek – trzeba się na tym znać. Jeśli kompletnie tego nie czujemy, lepiej zlecić to zadanie profesjonalistom. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stworzona przestrzeń spełnia wymagania i oczekiwania zarówno stomatologa, jak i pacjenta. Architekci bowiem coraz częściej przełamują stereotypy wprowadzając w mury klinik dentystycznych odrobinę życia.

Czytaj:   Szkło ornamentowe we wnętrzach - inspiracje

Co jest istotne dla pacjenta?

Jesteśmy wzrokowcami, dlatego tak istotne jest dla nas pierwsze wrażenie. Dotyczy to niemal każdej dziedziny naszego życia. Nie może być więc inaczej w przypadku gabinetów stomatologicznych. Projektując wnętrze musimy wczuć się w rolę pacjenta. Po przekroczeniu progu na co przede wszystkim zwrócimy uwagę? Oczywiście na czystość i estetykę. Dlatego postawmy na jasne kolory i ewentualnie wyraziste dodatki. Istotny jest też unoszący się w powietrzu zapach. W następnej kolejności pacjent ocenia recepcję oraz miejsce, w którym będzie musiał czekać na wizytę. Ważne więc, aby zainwestować w kanapę bądź fotele, które są wygodne i gwarantują odprężenie. Poza tym warto zapewnić dodatkową rozrywkę – na przykład seans serialu komediowego, ciekawą lekturę, czy surfowanie po internecie – dzięki której można na chwilę zapomnieć o czekającym spotkaniu ze stomatologiem.

Czytaj:   Dywan z filcu w zupełnie innej odsłonie

Co jest istotne dla specjalisty?

Gabinet zabiegowy musi być zaaranżowany z uwzględnieniem wszystkich obowiązujących norm prawnych. Poza tym musi się w nim zmieścić spora ilość sprzętu. Meble ze wszystkimi narzędziami, szafki na materiały, umywalki, fotel dla stomatologa i fotel dla pacjenta muszą być oczywiście tak rozmieszczone, by gwarantowały jak najlepszą ergonomię pracy. Każdy lekarz ma wypracowany swój system pracy, dlatego urządzenie gabinetu musi uwzględniać potrzeby konkretnej osoby. Istotna jest również odpowiednia kolorystyka – specjaliści w miejscu swojej pracy spędzają przecież od kilku do nawet kilkunastu godzin w ciągu dnia. Aby więc nie męczyć się w swoim gabinecie, najlepiej postawić na jasne, stonowane i łagodne kolory. Na dodatek taka konwencja kolorystyczna nie wpływa na zmianę barwy oświetlenia, co znacznie ułatwia oględziny stomatologiczne.

Czytaj:   Szary salon - inspiracje

2 KOMENTARZE

  1. […] rozmieszczone oraz jaką kompozycję pod względem wizualnym one wspólnie tworzą. Sprawdź też artykuł o projektowaniu gabinetów. Należałoby wobec tego oznajmić kilka słów o tym, jak efektownie oraz co najistotniejsze […]

  2. […] w domu rozmieszczone i jaką kompozycję pod względem wizualnym one razem tworzą. Sprawdź także projekt gabinetu stomatologa. Warto zatem oznajmić kilka słów o tym, jak efektownie i co najważniejsze funkcjonalnie […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here