jak wyposazyc studio fotograficzne

Studio fotograficzne kojarzy się przede wszystkim z profesjonalnie wyposażonym lokalem o charakterze komercyjnym, jednak okazuje się, że każdy miłośnik fotografii może stworzyć jego domowy odpowiednik. Rzecz jasna, wymaga to pewnych nakładów finansowych, bowiem sprzęt fotograficzny nie należy do najtańszych. Jeśli jednak wielbiciel wykonywania zdjęć posiada odpowiednie środki i zastosuje się do kilku fundamentalnych zasad, może stworzyć wymarzone, prywatne studio.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że podstawowym warunkiem jest oddelegowanie właściwej przestrzeni. Oczywiście, większość fotografów marzy o wielkim i przestronnym lokalu, trzeba mieć jednak świadomość, że wiąże się to ze sporymi kosztami eksploatacji. Poza tym, nie w każdym gospodarstwie domowym można znaleźć optymalną przestrzeń do adaptacji. Na początku przygody z aparatem zazwyczaj wystarczy nieco skromniejszy metraż.

Tło, oświetlenie i cała reszta, czyli w co koniecznie trzeba zainwestować

Kluczową kwestią podczas kompletowania odpowiedniego sprzętu do każdego studia fotograficznego jest zagwarantowanie sobie oświetlenia. Początkujący miłośnik wykonywania zdjęć może zdecydować się na lampy światła ciągłego, jednak warto mieć świadomość związanego z ich użytkowaniem ryzyka. Z czym dokładnie wiąże się korzystanie z tego rodzaju oświetlenia? Przede wszystkim z możliwością wystąpienia poparzeń, jeśli fotografowany obiekt znajdzie się zbyt blisko lamp. Można je zastąpić bardziej profesjonalnymi lampami błyskowymi, jednak są one zdecydowanie droższe i nieco prostsze w obsłudze.

Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wysoka jakość zdjęcia zależy nie tylko od umiejętności fotografa, ale również od odpowiedniej klasy sprzętu. Rzecz jasna, fundamentalnym wyposażeniem każdego studia fotograficznego powinien być aparat, lecz warto skoncentrować się na kilku innych niezbędnych elementach. Do takowych bez dwóch zdań należą wszelkiego rodzaju statywy, parasolki oraz softboxy. Parasolki mają ogromny wpływ na jakość oświetlenia, natomiast statywy umożliwiają komfortową i wygodną pracę z lampami. Bardzo istotne są wspomniane wcześniej softboxy, a ich rola polega na modyfikowaniu światła.

Początkujący fotograf przy odrobinie wysiłku może obniżyć koszty

Warto mieć świadomość, że w przypadku aktywnych fotografów koszty często należy mnożyć razy dwa, bowiem muszą oni zainwestować w sprzęt do pracy zarówno w pomieszczeniu zamkniętym, jak i do zdjęć w plenerze. Na całe szczęście, na rynku dostępne są przenośne zestawy fotograficzne, dzięki którym można zminimalizować wydatki, co nierzadko ma zbawienny wpływ na budżet początkującego autora zdjęć.

Podobnie w przypadku lamp oświetleniowych – na początku wystarczą jeden egzemplarz o świetle ciągłym oraz płaszczyzna odblaskowa. Przy właściwym ustawieniu, można zagwarantować sobie upragnione oświetlenie za dużo niższą cenę. Ponadto, nie trzeba inwestować w różnokolorowe tła, a świetnym rozwiązaniem bywa odnalezienie zwykłego materiału, który sprawdza się jako tło. Jeśli początkujący fotograf pragnie nieco poeksperymentować z ów tłem, może po prostu wybrać się na zdjęcia plenerowe.

Za warstwę merytoryczną artykułu odpowiada redakcja RafalRusek.pl .

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj