Styl Hampton, dobrze znany wielbicielom amerykańskich seriali, można scharakteryzować krótko: klasa z odrobiną nonszalancji. Nic dziwnego, że rozsmakowały się w nim zarówno nowojorskie elity, jak i… właściciele nadmorskich kurortów.

Wystrój w stylu Hampton nadaje się właściwie do każdego projektu domu, chociaż łatwiej go wprowadzić do przestronnych wnętrz z dużymi oknami, jak np. w projekcie Alabama IV lub Helike Nowa II. Nie jest to jednak warunek konieczny, gdyż elementy stylu Hampton można wprowadzić także w mniej świetlistych wnętrzach.

Z Manhattanu pod strzechy – aranżacje w stylu Hampton

Styl Hampton wywodzi się z serca Stanów Zjednoczonych, a jego nazwa pochodzi od nazwy miejscowości Southampton i East Hampton na Long Island. To właśnie na tej wyspie zamożni mieszkańcy Manhattanu budowali swoje domy, do których wyjeżdżali w chwilach wolnych od prowadzenia biznesu. W tym kręgu wykształciły się także charakterystyczne cechy stylu Hampton: elegancja i przytulność. Są one efektem połączenia klasycznych i bezpretensjonalnych mebli dobrej jakości ze skromnymi dodatkami i ornamentami.

Elementy wyposażenia w stylu Hampton

Styl Hampton odważnie łączy stylistykę art déco ze swojskim stylem rustykalnym. Charakterystyczny, wakacyjny akcent aranżacji stylowi Hampton nadają elementy nawiązujące do wystroju domków plażowych: małe latarenki, koralowce, rozgwiazdy, muszelki, a także motywy marynistyczne: liny, węzły, pasy marynarskie, kotwice.

Kolory w stylu Hampton również nawiązują do motywów plażowych i rustykalnych. Często są to pastelowe błękity i turkusy inspirowane nadmorskim krajobrazem oraz odcienie beżu, oddające barwy piasku. Żaglowa biel stanowi w stylu Hampton uniwersalne uzupełnienie pastelowych odcieni.

Wnętrze domu w stylu Hampton helikeNowaII w9

Dodatki do stylowych wnętrz w stylu Hampton

W stylu Hampton ważna jest jakość stosowanych materiałów. Projektanci stawiają na szlachetne gatunki drewna i chromowany metal, a także eleganckie tkaniny, np. aksamity czy żakardy uzupełnione lnianymi i bawełnianymi płótnami. Na podłodze dobrze widziane są sizalowe dywany albo klasyczny parkiet z drewna dobrej jakości. Charakterystyczny motyw stanowi wzór marokańskiej koniczyny, np. na poduszkach lub pledach, oraz świece, nierzadko znajdujące się w na orientalnych podstawkach. Snobistyczne, ale również mieszczące się w regułach stylu Hampton są „artystycznie” porozrzucane rekwizyty: książki (najlepiej o sztuce nowoczesnej lub architekturze), magazyny o modzie czy czarno-białe fotografie znanych artystów powieszone w ramkach na ścianie, jak w wizualizacji wnętrza w projekcie domu Fabia.

 

Nie należy jednak przesadzać z bibelotami. Wnętrza w stylu Hampton powinny być przede wszystkim estetyczne i eleganckie. Klasę wnętrz można za to uzupełnić oświetleniem, o którym warto pomyśleć już na etapie projektu domu i rozmieszczaniu źródeł światła. W stylu Hampton królują klasyczne, wykończone niklem kinkiety, żyrandole oraz lampy stołowe lub ozdobne abażury stojące na licznych stolikach kawowych. Wieczorami we wnętrzach w stylu Hampton częściej gości tajemniczy półmrok niż chłodna, ledowa jasność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj