Baby's first steps

Ogrzewanie podłogowe, wśród osób podejmujących decyzję o wyborze tego rozwiązania, wciąż budzi wiele wątpliwości. Najczęściej dotyczą one takich kwestii, jak opłacalność inwestycji, rodzaj materiału wykończeniowego, wpływ na zdrowie i komfort mieszkańców czy możliwość łączenia z ogrzewaniem konwencjonalnym. O odpowiedź na najczęściej spotykane pytania dotyczące „podłogówki” poprosiliśmy eksperta firmy TECE.

Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektowania domu. Z kilku powodów. Na całej powierzchni podłogi należy wyłożyć odpowiednio grubą warstwę izolacyjną. Niezbędne jest także wykonanie grubszej wylewki, co wpływa na wysokość poziomu podłogi – może go podnieść nawet o kilka centymetrów. Dlatego architekt powinien uwzględnić ten element przy projektowaniu wysokości pomieszczeń. Warto informować go także o wszelkich zmianach mogących wpłynąć na stopień izolacji budynku, np. dodatkowych otworach na stolarkę drzwiową i okienną, balkonach. Konieczny jest bowiem właściwy dobór mocy urządzeń grzewczych.

Andrzej Durda, Dyrektor ds. Technicznych w firmie TECE, podkreśla, że podejmując decyzję o tym, kto będzie wykonywał naszą instalację, warto wybierać doświadczonych, certyfikowanych instalatorów oraz dostawców oferujących kompleksowe, sprawdzone rozwiązania. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja będzie nam służyła przez lata.

Czy ogrzewanie podłogowe jest rozwiązaniem drogim?
Taki i nie. Jeżeli chodzi o kwestie kosztów, to na pierwszym etapie, w porównaniu do tradycyjnego ogrzewania, rzeczywiście są one nieco wyższe. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę codzienne użytkowanie, koszt instalacji „podłogówki” zwraca się. Ogrzewanie podłogowe daje taki sam komfort przy temperaturze 2 st. niższej, niż ogrzewanie konwencjonalne. Co za tym idzie, temperatura odczuwalna w pomieszczeniu jest wyższa, niż jej faktyczna wartość. Oszczędności w budżecie domowym mogą dzięki temu wynosić nawet 20%. Kolejną redukcję comiesięcznych wydatków w okresie grzewczym zapewni system sterowania temperaturą, który automatycznie reaguje na jej zmiany w pomieszczeniu. W przypadku, gdy słupek rtęci idzie w górę – na przykład poprzez nasłonecznienie wnętrza, system dopasowuje wydajność cieplną instalacji.

Czy podłogówkę możemy układać tylko pod płytkami?
Nie. To tylko szeroko rozpowszechniony mit na temat podłogówki. Płytki ceramiczne wybierane są najczęściej między innymi ze względu na swój niski opór cieplny – to znaczy, że podłoga z płytek łatwiej „oddaje” ciepło pomieszczeniu. Ale to nie jedyny materiał wykończeniowy, który możemy stosować w przypadku ogrzewania podłogowego. Dla niektórych osób płytki w salonie odbierają przytulny charakter pomieszczenia. I takie rozwiązanie da się pogodzić. Ogrzewanie podłogowe z powodzeniem możemy położyć pod podłogę drewnianą, jak i pod panele, parkiet czy wykładzinę. Wystarczy tylko poinformować o swoim wyborze projektanta i zdecydować się na materiały o odpowiednich parametrach – niskim współczynniku kurczliwości i wysokim współczynniku przewodzenia ciepła. Pamiętajmy też o równomiernym rozłożeniu elementów grzewczych (bez stref brzegowych), by nie spowodować niekorzystnych dla drewna różnic temperatury. Na rynku obecne są także specjalne produkty, takie jak kleje i lakiery, dedykowane posadzkom na ogrzewanie podłogowe.

Czy w pomieszczeniu z podłogówką mogą stać duże, ciężkie meble?
Tak i nie. W obiegowej opinii w pomieszczeniu, w którym zainstalowane jest ogrzewanie podłogowe, nie powinny stać meble, takie jak na przykład łóżko. Po części jest to prawda, ponieważ taki element wyposażenia wnętrz mógłby utrudniać przepływ ciepła i nie powinno się układać pod nim elementów grzewczych. Jednak i na to można znaleźć rozwiązanie. Wystarczy zdecydować się na meble o wysokich (ponad 10 cm) nóżkach. W takiej sytuacji przepływ ciepła nie będzie zakłócony, a meble nie będą hamowały swobodnego oddawania ciepła do pomieszczenia.

Wodne ogrzewanie podłogowe – 5 pytań do eksperta TECEfloor

Czy można łączyć ogrzewanie konwencjonalne z podłogowym?
Tak. Ogrzewanie podłogowe może funkcjonować zarówno jako jedyne źródło ciepła, jak i możliwe jest łączenie go z ogrzewaniem grzejnikowym. Faktem jest, że połączenie tych dwóch systemów ogrzewania w jeden układ wymaga uwagi i precyzji. Najczęściej spotykanym zestawieniem jest zastosowanie podłogówki na parterze, zaś grzejników na piętrach budynku. Większość osób budujących dom woli uniknąć ciężkich stropów, które przy ogrzewaniu podłogowym zyskują dodatkową warstwę jastrychu.

Kto powinien szczególnie rozważyć instalację ogrzewania podłogowego?
Po pierwsze alergicy. Dzięki kilkukrotnie niższej cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu, w którym zainstalowana jest podłogówka, nie unosi się kurz. Dodatkowo ogrzewanie podłogowe zapobiega powstawaniu wilgoci w ścianach, co znacznie zmniejsza ryzyko pojawienia się grzybów. Również osoby zapracowane, które nie mają czasu na codzienne doglądanie urządzeń grzewczych, powinny być zadowolone z użytkowania takiej formy ogrzewania domu. Podłogówka wyposażona jest w system samoregulujący, które dopasowują wydajność grzewczą do zmian temperatury w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest jego estetyka – w przypadku ogrzewania podłogowego nie mamy widocznych grzejników, ani innych elementów instalacji. Nie bez znaczenia pozostaje także sprawa ekologii i energooszczędności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj