Dywan jest dodatkiem do mieszkania nie zawsze koniecznym. Spełnia on wprawdzie funkcje praktyczne, ale często jedynie estetyczne. To, jak powinien wyglądać nasz dywan, zależy od bardzo wielu czynników. Oczywiście można zacząć od ekonomicznych: czyli ile na dywan możemy wydać, ale ta kwestia nie jest jedyną.

 

Ważny jest także rodzaj pomieszczenia. Styl wystroju całego mieszkania. A także – mające przecież ogromny wpływ na nasze wybory – nasze osobiste preferencje. Zacznijmy od tej pierwszej kwestii. Ile wydać na dywan? To nie jest pralka, ani łóżko – wydawałoby się, że można na nim zaoszczędzić. Ważna pozostaje tu jednak ta sama zasada co zawsze: zbyt niska cena oznacza gorszą jakość.

A złej jakości dywan nie będzie nam długo służył, nie będzie wyglądał dobrze już po niedługim czasie użytkowania i co najważniejsze, będzie trudniejszy do utrzymania w czystości. Dywany dobrej jakości dłużej będą utrzymywały pierwotny wygląd i kolor. Będą odporniejsze na czyszczenie i zapewne będzie je łatwiej także codziennie odkurzać. Warto więc „polować” na okazje i wyprzedaże, ale nie warto kupować tańszego dywanu gorszej jakości. W dalszej perspektywie nie będzie to bowiem oszczędność, a zgubny wydatek. Sam dywan zaś będzie bardziej szpecił niż zdobił. Kolejna wspomniana kwestia to fakt, w jakim pomieszczeniu zamierzamy umieścić dywan. Inny potrzebny będzie do przedpokoju, inny do pokoju gościnnego. Inny dywan wybierzemy do salonu, a inny do gabinetu. Inny znów do sypialni.

Kolorowy dywan: 7 ciekawych projektów wnetrz

Wybierając dywan do odpowiedniego pomieszczenia, bierzemy przede wszystkim pod uwagę jego cechy praktyczne. W pokoju dziecka doskonale spełnią swą rolę wzorzyste dywany, które będą mogły być swoistym tłem do zabaw (na przykład plany miasta). Powinien być to dywan, który będzie służył do zabawy. Musi być łatwy do odkurzenia, odradzamy więc długie włosie. W sypialni natomiast doskonały będzie bardziej puszysty dywan, miękki i wygodny. Tu liczyć będzie się komfort. W przedpokoju czy salonie sprawdzi się dywan łatwiejszy do wyczyszczenia, praktyczniejszy. Tym istotniejsze jest to w przedpokoju. Do wyboru mamy nie tylko materiał oraz wzór, ale także kształt dywanu: kwadrat czy prostokąt? A może elipsa czy koło? Dobierając kształt dywanu bierzmy pod uwagę wielkość i kształt pomieszczenia oraz rozstawione w nim meble.

Kolorowe dywany w kwadraty

Dywan nie powinien stanowić zagrożenia: nie możemy się o niego potykać. Czasem jest on konieczny jako ochrona podłogi w szczególnie newralgicznych miejscach. Dlatego pojawiają się dywany pełniące funkcje chodników. Oczywiście dywan musi pasować też do stylu pomieszczenia. Niektóre wystroje je wykluczają, inne domagają się dywanów. Decydując się na niego, starajmy się by dywan był dobrze wkomponowany w przestrzeń. By podkreślał jej zalety. Ostatnia kwestia, to nasze własne upodobania. Jeśli lubimy tradycyjne wnętrza to zapewne zdecydujemy się na tradycyjny dywan. Jeśli celujemy w nowoczesność – zachęcająco będą u nas prezentować się nowoczesne, najczęściej geometryczne wzory. Na rynku znajdzie się dywan dla każdego.

Portal MebloŚwiatek.pl pomógł nam przy pisaniu tego artykułu.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj