Wydawać by się mogło, że wykończenie balkonu nie jest niczym trudnym. Jednak, by w pełni cieszyć się estetycznymi aspektami wizualnymi oraz trwałością na lata, należy przyłożyć dużą wagę do wszystkich elementów pracy wykończeniowych.

Pierwszym etapem naszej pracy jest przygotowanie podłoża balkonu. Priorytetowe w tym wypadku jest sprawdzenie spadków. W przypadku ich braku należy je wykonać, ale może zdarzyć się również tak, że nie zostały one uprzednio wykonane poprawnie. Chodzi tu oczywiście o spadek, który powinien wynosić 1,5-2%. Całość wykonujemy za pomocą specjalnej szpachli wyrównującej. Wykonanie poprawnego spadku ma niebagatelne znaczenie, ponieważ odpowiada on za odprowadzenie wody poza balkon. W momencie źle wykonanego spadku możemy liczyć się z jej nagromadzeniem, co z kolei może mieć bardzo złe konsekwencji dla innych części balkonu.

Czytaj:   Czym są domy pasywne?

Następnie powinniśmy uszczelnić podłoże, aby zabezpieczyć powierzchnie balkonu przed wilgocią, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo pękania płytek. Uszczelnianie wykonujemy za pomocą wałka lub metodą szpachlowania. Całkowita wartość nie może być mniejsza niż 2mm, a podczas nakładania kolejnych warstw należy pamiętać o zastygnięciu pierwszej warstwy, co trwa mniej więcej 6 godzin. Bardzo ważne jest użycie taśmy uszczelniającej w takich częściach balkonu jak styk ściany i podłoża. W przypadku ominięcia tego etapu woda może w przyszłości ściekać po ścianie oraz wnikać w inne przestrzenie naszego balkonu.

Nieprawidłowe wykonanie nawet najmniejszych czynności wykończeniowych przy pracach nad balkonem może skutkować przykrymi konsekwencjami. Oczywiście nie mówimy tu o zawaleniu się balkonu, jednakże chyba nikt nie chciałby zobaczyć pękających płytek ceramicznych lub zacieków i zabrudzeń na elewacji. Dobrze wykonane prace to jedno, ale warto na tym etapie skorzystać także z wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Inwestycja z pewnością się opłaci, ponieważ balkon w większym stopniu będzie odporny na czynniki zewnętrzne. Jeżeli mamy wystarczające umiejętności możemy zrobić to sami, ale nawet w przypadku zlecenia tego zadania fachowcom warto sprawdzić, czy wykonują wszystkie etapy pracy prawidłowo – powiedział specjalista z firmy Bolix.

Czytaj:   Balkon, Twoja odskocznia od zgiełku, hałasu, pędu miejskiego życia

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń balkonu i to już niedługo po pracach wykończeniowych może być dobór zaprawy klejącej. Powinniśmy wybrać taką, która nawet w najcięższych warunkach zapewni wystarczającą przyczepność płytek ceramicznych. Ma to największe znaczenie w momencie kiedy za oknem pada śnieg lub deszcz. Niewskazane jest stosowanie najtańszych produktów, ponieważ po pewnym czasie najprawdopodobniej będziemy musieli wykonać renowację części balkonu. Jeżeli chodzi o płytki to najważniejszym czynnikiem wpływającym na ich trwałość jest nasiąkliwość. Im jest mniejsza tym lepiej. Na sam koniec doszczelnić wszystkie elementy za pomocą specjalnej masy silikonowej.

Czytaj:   Beton wraca do łask

Jak widać prawidłowe wykończenie balkonu nie jest niczym łatwym, a użycie tanich produktów może w przyszłości mieć złe skutki. Czy warto wykonywać prace na własną rękę. Tylko w przypadku posiadania podstawowych umiejętności. Jeżeli prace wykończeniowe wykonują fachowcy mamy niemalże 100% pewność jakości usług, ale pamiętając o powyższych etapach pracy warto sprawdzić, czy wszystkie one zostały wykonane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here