Wydawać by się mogło, że wykończenie balkonu nie jest niczym trudnym. Jednak, by w pełni cieszyć się estetycznymi aspektami wizualnymi oraz trwałością na lata, należy przyłożyć dużą wagę do wszystkich elementów pracy wykończeniowych.

Pierwszym etapem naszej pracy jest przygotowanie podłoża balkonu. Priorytetowe w tym wypadku jest sprawdzenie spadków. W przypadku ich braku należy je wykonać, ale może zdarzyć się również tak, że nie zostały one uprzednio wykonane poprawnie. Chodzi tu oczywiście o spadek, który powinien wynosić 1,5-2%. Całość wykonujemy za pomocą specjalnej szpachli wyrównującej. Wykonanie poprawnego spadku ma niebagatelne znaczenie, ponieważ odpowiada on za odprowadzenie wody poza balkon. W momencie źle wykonanego spadku możemy liczyć się z jej nagromadzeniem, co z kolei może mieć bardzo złe konsekwencji dla innych części balkonu.

Następnie powinniśmy uszczelnić podłoże, aby zabezpieczyć powierzchnie balkonu przed wilgocią, a także zmniejszyć prawdopodobieństwo pękania płytek. Uszczelnianie wykonujemy za pomocą wałka lub metodą szpachlowania. Całkowita wartość nie może być mniejsza niż 2mm, a podczas nakładania kolejnych warstw należy pamiętać o zastygnięciu pierwszej warstwy, co trwa mniej więcej 6 godzin. Bardzo ważne jest użycie taśmy uszczelniającej w takich częściach balkonu jak styk ściany i podłoża. W przypadku ominięcia tego etapu woda może w przyszłości ściekać po ścianie oraz wnikać w inne przestrzenie naszego balkonu.

Nieprawidłowe wykonanie nawet najmniejszych czynności wykończeniowych przy pracach nad balkonem może skutkować przykrymi konsekwencjami. Oczywiście nie mówimy tu o zawaleniu się balkonu, jednakże chyba nikt nie chciałby zobaczyć pękających płytek ceramicznych lub zacieków i zabrudzeń na elewacji. Dobrze wykonane prace to jedno, ale warto na tym etapie skorzystać także z wysokiej jakości materiałów wykończeniowych. Inwestycja z pewnością się opłaci, ponieważ balkon w większym stopniu będzie odporny na czynniki zewnętrzne. Jeżeli mamy wystarczające umiejętności możemy zrobić to sami, ale nawet w przypadku zlecenia tego zadania fachowcom warto sprawdzić, czy wykonują wszystkie etapy pracy prawidłowo – powiedział specjalista z firmy Bolix.

Jedną z najczęstszych przyczyn uszkodzeń balkonu i to już niedługo po pracach wykończeniowych może być dobór zaprawy klejącej. Powinniśmy wybrać taką, która nawet w najcięższych warunkach zapewni wystarczającą przyczepność płytek ceramicznych. Ma to największe znaczenie w momencie kiedy za oknem pada śnieg lub deszcz. Niewskazane jest stosowanie najtańszych produktów, ponieważ po pewnym czasie najprawdopodobniej będziemy musieli wykonać renowację części balkonu. Jeżeli chodzi o płytki to najważniejszym czynnikiem wpływającym na ich trwałość jest nasiąkliwość. Im jest mniejsza tym lepiej. Na sam koniec doszczelnić wszystkie elementy za pomocą specjalnej masy silikonowej.

Jak widać prawidłowe wykończenie balkonu nie jest niczym łatwym, a użycie tanich produktów może w przyszłości mieć złe skutki. Czy warto wykonywać prace na własną rękę. Tylko w przypadku posiadania podstawowych umiejętności. Jeżeli prace wykończeniowe wykonują fachowcy mamy niemalże 100% pewność jakości usług, ale pamiętając o powyższych etapach pracy warto sprawdzić, czy wszystkie one zostały wykonane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj