Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Żaluzje, plisy, rolety – co najlepiej chroni okna przed słońcem

Niezależnie od tego czy kochamy, czy też nienawidzimy słońca, żyjemy z nim. Niekiedy trzeba się jednak przed nim chronić. Przeciwsłoneczną ochroną na oknach okazują się żaluzje, plisy i rolety.

Słońce – cichy zabójca?!

Bez słońca zabrakłoby życia. Otóż za jego sprawą zachodzi w przyrodzie wiele procesów, również procesów życiowych. Słońce sprawia również, że wytwarza się w nas witamina D, którą nazywa się witaminą dobrego samopoczucia. Nic dziwnego, skoro wpływa ona korzystnie na nasz rozwój, wzrost i kondycję. Niestety, słońce posiada też swoją ciemną stronę. Jego promieniowanie okazuje się szkodliwe między innymi dla skóry i włosów. Może powodować oparzenia, przesuszenia, a nawet nowotwory skóry. Ponadto szkodzi na wzrok. Dla wzroku groźne okazuje się zarówno promieniowanie słoneczne w powietrzu, jak też odblaski słoneczne, między innymi na wodzie, czy mokrej lub szklistej powierzchni. Słońce oprócz tego oświetla i ogrzewa, co zwłaszcza letnią porą roku powoduje prześwietlanie i przegrzewanie pomieszczeń.

Czytaj:   Inspirujące minimalistyczne wnętrza #1

Ochrona przed światłem i grzaniem

Okna to elementy, które zamykają okna w ścianie. W przeciwieństwie do drzwi wypełnia je szyba, efektem czego wnętrze pomieszczenia posiada kontakt z tym, co się dzieje na zewnątrz. Powoduje to między innymi, że do pomieszczenia docierają promienie słoneczne. Jak jednak wspomniano powyżej mogą one prześwietlać i przegrzewać pomieszczenia. Niezależnie od rodzaju okien – drewnianych, plastikowych, aluminiowych [ich rodzaj zależy od tego w jakiego rodzaju materiał ram i ościeżnicy zostały wprawione szyby] – można je chronić przed słońcem. Tego rodzaju ochronę zapewniają: żaluzje pionowe, żaluzje poziome, plisy, rolety wewnętrzne oraz rolety zewnętrzne. Poznajmy je bliżej.

Czytaj:   Rolety Rzymskie - Praktyczne, estetyczne, funkcjonalne

Żaluzje poziome

Najpopularniejszy typ żaluzji to żaluzje poziome. Zakłada się je na każdą część szyby oddzielnie. Montaż następuje na ramie. Odkręcanie i zakręcanie powoduje odsłanianie i zasłanianie małych, poziomych pasów.

Żaluzje pionowe

Mniej popularny typ żaluzji to żaluzje pionowe. Zakłada się je na całe okno, a nawet kilka okien jednocześnie. Montaż następuje na suficie. Odkręcanie i zakręcanie powoduje odsłanianie i zasłanianie dużych, pionowych pasów.

Plisy

Plisy to nowoczesny typ zasłon okiennych. Zakłada się je na określony fragment okna. Nie potrzeba do tego montażu, bo można je zakładać i zdejmować wedle uznania i zapotrzebowania. Zwijanie i rozwijanie płacht powoduje odsłanianie i zasłanianie szyby.

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne to płachty zakładane po wewnętrznej stronie okna. Zakłada się je na całe okno lub na kilka części okna. Montuje się je w pierwszym przypadku na suficie, a w drugim na ramie. Zwijanie i rozwijanie rolet powoduje ich podnoszenie się i zsuwanie.

Czytaj:   Posiadasz dom jednorodzinny? Możesz poskromić smog

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne montuje się je po zewnętrznej stronie okna. Zakłada się ja na całe okno. Montuje się je na ościeżnicy. Rolety zewnętrzne działają podobnie jak rolety wewnętrzne, z tym że oprócz ochrony przed światłem, chronią przed hałasem, zanieczyszczeniami i włamaniami.

GS
Artykuł przygotowano we współpracy z anexokna.pl/wystroj-okien/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *