Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Żaluzje, plisy, rolety – co najlepiej chroni okna przed słońcem

Niezależnie od tego czy kochamy, czy też nienawidzimy słońca, żyjemy z nim. Niekiedy trzeba się jednak przed nim chronić. Przeciwsłoneczną ochroną na oknach okazują się żaluzje, plisy i rolety.

Słońce – cichy zabójca?!

Bez słońca zabrakłoby życia. Otóż za jego sprawą zachodzi w przyrodzie wiele procesów, również procesów życiowych. Słońce sprawia również, że wytwarza się w nas witamina D, którą nazywa się witaminą dobrego samopoczucia. Nic dziwnego, skoro wpływa ona korzystnie na nasz rozwój, wzrost i kondycję. Niestety, słońce posiada też swoją ciemną stronę. Jego promieniowanie okazuje się szkodliwe między innymi dla skóry i włosów. Może powodować oparzenia, przesuszenia, a nawet nowotwory skóry. Ponadto szkodzi na wzrok. Dla wzroku groźne okazuje się zarówno promieniowanie słoneczne w powietrzu, jak też odblaski słoneczne, między innymi na wodzie, czy mokrej lub szklistej powierzchni. Słońce oprócz tego oświetla i ogrzewa, co zwłaszcza letnią porą roku powoduje prześwietlanie i przegrzewanie pomieszczeń.

Czytaj:   Domy składające się jak klocki

Ochrona przed światłem i grzaniem

Okna to elementy, które zamykają okna w ścianie. W przeciwieństwie do drzwi wypełnia je szyba, efektem czego wnętrze pomieszczenia posiada kontakt z tym, co się dzieje na zewnątrz. Powoduje to między innymi, że do pomieszczenia docierają promienie słoneczne. Jak jednak wspomniano powyżej mogą one prześwietlać i przegrzewać pomieszczenia. Niezależnie od rodzaju okien – drewnianych, plastikowych, aluminiowych [ich rodzaj zależy od tego w jakiego rodzaju materiał ram i ościeżnicy zostały wprawione szyby] – można je chronić przed słońcem. Tego rodzaju ochronę zapewniają: żaluzje pionowe, żaluzje poziome, plisy, rolety wewnętrzne oraz rolety zewnętrzne. Poznajmy je bliżej.

Czytaj:   Obrotowe okna dachowe z siłownikiem elektrycznym

Żaluzje poziome

Najpopularniejszy typ żaluzji to żaluzje poziome. Zakłada się je na każdą część szyby oddzielnie. Montaż następuje na ramie. Odkręcanie i zakręcanie powoduje odsłanianie i zasłanianie małych, poziomych pasów.

Żaluzje pionowe

Mniej popularny typ żaluzji to żaluzje pionowe. Zakłada się je na całe okno, a nawet kilka okien jednocześnie. Montaż następuje na suficie. Odkręcanie i zakręcanie powoduje odsłanianie i zasłanianie dużych, pionowych pasów.

Plisy

Plisy to nowoczesny typ zasłon okiennych. Zakłada się je na określony fragment okna. Nie potrzeba do tego montażu, bo można je zakładać i zdejmować wedle uznania i zapotrzebowania. Zwijanie i rozwijanie płacht powoduje odsłanianie i zasłanianie szyby.

Czytaj:   Dekoracyjna ceramika w kreatywnej odsłonie

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne to płachty zakładane po wewnętrznej stronie okna. Zakłada się je na całe okno lub na kilka części okna. Montuje się je w pierwszym przypadku na suficie, a w drugim na ramie. Zwijanie i rozwijanie rolet powoduje ich podnoszenie się i zsuwanie.

Rolety zewnętrzne

Rolety zewnętrzne montuje się je po zewnętrznej stronie okna. Zakłada się ja na całe okno. Montuje się je na ościeżnicy. Rolety zewnętrzne działają podobnie jak rolety wewnętrzne, z tym że oprócz ochrony przed światłem, chronią przed hałasem, zanieczyszczeniami i włamaniami.

GS
Artykuł przygotowano we współpracy z anexokna.pl/wystroj-okien/.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *