Zestawy podtynkowe WC

Zestawy WC to, jakby nie patrzeć, kluczowy element wyposażenia łazienki. I choć niektórym wydaje się, że z wyborem nie będzie żadnego problemu, to jednak sprawa wymaga gruntownego przemyślenia. Zestawy różnią się między sobą wieloma, z pozoru nieistotnymi detalami, ale w dłuższej perspektywie czasowej są to istotne elementy, z których albo będziemy zadowoleni, albo będą one źródłem problemów.

W niewielkich łazienkach, zestawy WC pozwalają znacznie łatwiej i estetyczniej zagospodarować tę ograniczoną przestrzeń. Na ich szczycie powstaje od razu estetyczna półka, którą w łazience można wykorzystać na ustawienie kosmetyków lub innych drobiazgów.

W dużych łazienkach zestawy podtynkowe WC ułatwiają aranżację pomieszczenia według nawet najbardziej oryginalnych pomysłów. Sprawdźmy jednak, co tak naprawdę jest najważniejsze przy wyborze zestawu WC.

Przede wszystkim stelaż

To właśnie konstrukcja zestawów WC jest najistotniejsza. Stelaż musi być odpowiednio dobrany do ciężaru zabudowy oraz do elementów wyposażenia łazienki, które mają być na nim zamontowane.

Do wyboru mamy stelaże o klasycznych gabarytach, jednak warto pomyśleć o stelażu do niskiej zabudowy. To daje możliwość montowania zestawu na przykład pod wspólnym blatem obok umywalki, albo  tuż pod oknem.

Minusem tego rozwiązania jest umieszczenie przycisku, odpowiadającego za uwalnianie wody, tuż za deską sedesową. Tak jak w wielu sytuacjach, każde rozwiązanie ma zalety i wady. Stelaże do niskiej zabudowy są często idealnym rozwiązaniem w łazienkach, z których korzystają osoby niepełnosprawne.

Dobrym pomysłem, w małych łazienkach, są WC w wersji „slim”. To rozwiązanie o znacznie mniejszej głębokości, a więc cała konstrukcja zajmuje zdecydowanie mniejszą powierzchnię. Na rynku znajdziemy też wąskie elementy WC, które mają po prostu mniejszą szerokość, co też często ułatwia wygospodarowanie sensownego miejsca na toaletę w niewielkiej łazience.

Stosunkowo rzadkim rozwiązaniem, ale jakże użytecznym, są podtynkowe zestawy narożne. W tak zwanych „trudnych” i często małych pomieszczeniach, egzemplarze tego typu wydają się jedynym, dobrym rozwiązaniem.

Można dzięki niemu zyskać sporo przestrzeni, lub podłączyć urządzenie do kanalizacji, której nie ma jak wyprowadzić w innym miejscu. Narożne zestawy WC, w dużych pomieszczeniach, umożliwiają oryginalne zaaranżowanie całej  przestrzeni.

Solidna spłuczka

Najważniejszym elementem w podtynkowym zestawie WC jest jednak spłuczka. Ze względu na jej umieszczenie, po zainstalowaniu dostęp do niej będzie w zasadzie niemożliwy bez kompletnej demolki ściany.

Naprawa lub wymiana jakichkolwiek elementów, które się zepsują, albo po prostu zużyją, będzie naprawdę wymagała sporo wysiłku, poświęcenia oraz wygeneruje solidne koszty.

Z tego właśnie powodu należy wybierać najlepsze spłuczki. Warto zwrócić uwagę, aby dolna część zbiornika stanowiła jeden element, a nie była klejona. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że element ten będzie szczelny i nie nastąpi żaden, niekontrolowany wyciek. W czasie montażu warto zastosować styropianową osłonę, która będzie solidnym, dodatkowym zabezpieczeniem.

Dodatkowe elementy wyposażenia

Tu przede wszystkim mowa o przycisku zwalniającym wodę. To on ulega zniszczeniu najszybciej. Decydując się na dany zestaw WC, warto sprawdzić, czy jest możliwość prostej wymiany takiego elementu. Możliwość zainstalowania nowego przycisku jest też czasem przydatna, gdy po prostu zmienia się wystrój całej łazienki.

Istotną sprawa jest także liczba punktów przeznaczonych do montażu sedesu lub bidetu. Im więcej jest takich punktów, tym lepiej. Oba montowane elementy muszą często sprostać sporym obciążeniom, a więc im solidniej zostaną zamontowane, tym bezpieczniej dla wszystkich użytkowników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj