Ogrzewanie na podczerwień to nowoczesny, a zarazem ekologiczny i energooszczędny sposób na ogrzanie swojego domu. Jeśli szukasz sposobów na ogrzanie swojego domu, na pewno prędzej czy później spotkasz się właśnie z taką rekomendacją.

Czy sprawdzi się jednak w Twoim przypadku? W poniższym artykule znajdziesz najważniejsze informacje na temat tego rodzaju ogrzewania i grzejników na podczerwień.

Jak działa ogrzewanie na podczerwień?

Ogrzewanie na podczerwień przenosi ciepło dzięki falom podczerwieni a nie rozgrzanemu powietrzu, jak ma to miejsce w tradycyjnych grzejnikach konwektorowych. Dzięki temu działa w znacznie bardziej efektywny sposób niż tradycyjne ogrzewanie. Ogrzewa bezpośrednio przedmioty i osoby. Sprawia to także, że nie unosi się kurz i roztocza i lżej jest oddychać.

W ogrzewaniu na podczerwień wykorzystuje się najczęściej folie grzewcze (jest to forma ogrzewania płaszczyznowego podłogowego, sufitowego lub ściennego) oraz właśnie grzejniki, czyli promienniki podczerwieni. Warto zaznaczyć, że jest to zeroemisyjny sposób ogrzewania – nie wydziela pyłów i dwutlenku węgla w miejscu jego instalacji.

Czym są grzejniki na podczerwień?

Grzejnik na podczerwień odpowiada za rozprowadzanie ciepła w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą promieni podczerwieni. Jest on wyposażony w specjalistyczne grzałki, które są źródłem fal podczerwonych o odpowiedniej do celów grzewczych długości.

Zasady działania grzejników na podczerwień są bardzo proste – funkcjonują podobnie jak słońce.  Fale podczerwone zamieniają się w energię cieplną na powierzchni przedmiotów czy skóry w ich zasięgu, które następnie oddawane jestv do otoczenia. Co ważne, ogrzewają one pomieszczenia znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku ogrzewania konwekcyjnego. Ciepło odczuwane jest w dużej odległości przez osobę znajdująca się naprzeciw grzejnika.

Jakie zalety mają grzejniki na podczerwień?

Eksperci są zgodni co do tego, że grzejniki na podczerwień są znacznie bardziej efektywne i przyjazne dla użytkowników od tradycyjnych. Ich największe zalety to:

  • Przyjazność dla alergików – nie przyczyniają się do rozprzestrzeniania kurzu i roztoczy w pomieszczeniach.
  • Precyzyjna kontrola temperatury – grzejnik z wbudowanym termostatem umożliwia zmianę temperatury także samego grzejnika, co wydłuża jego żywotność, a grzejniki połączone jednym termostatem zewnętrznym działają jako jedyne źródło ciepła dostarczając do pomieszczenia dokładnie tyle ciepła, ile jest potrzebne.
  • Mniejsze zużycie energii elektrycznej – grzejnik o mocy 1000W z powodzeniem zastępuje grzejnik konwektorowy o mocy 2000W.
  • Estetyka – grzejnik jest bardzo cienki (15-18 mm), idealnie płaski, może być pokryty grafiką lub ceramiką imitującą naturalny kamień.

Czy mają jakieś wady? W przypadku samych grzejników trudno takie znaleźć. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że samo ogrzewanie na podczerwień może nie być optymalnym rozwiązaniem, jeśli Twój dom nie jest wystarczająco ocieplony.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj