Drewniane czy z płyty, minimalistyczne albo bogato zdobione, no i jak zmieścić w nich wszystko? Meble do kuchni to największe wyzwanie przy jej urządzaniu, Podpowiadamy, jak wybrać je mądrze.

nordic style

Drewno czy płyta?

Drewno jest trwalsze i łatwiej poddaje się przeróbkom, jeśli zechcemy zmienić jego kolor lub fakturę, ale to bardzo droga inwestycja. Meble do kuchni z płyt są tańsze, ale też szybciej się zużywają, a przy wymianie wydatek nie będzie duży. Jeśli więc lubisz zmiany, a solidność mebli nie spędza ci snu z powiek, postaw na dobrej jakości płytę.

Mat czy blask?

Matowe wykończenia mebli optycznie ją powiększają i dodają kuchni nowoczesnego sznytu, a ślady palców lub zabrudzenia nie są aż tak widoczne, ponieważ błyszcząca powierzchnia odbija światło. Mat jest bardziej stonowany i elegancki, ale trudniejszy w utrzymaniu, więc nie polecamy go do kuchni, w której często przebywają dzieci. W tym wypadku jednak górę biorą przede wszystkim osobiste upodobania.

Modern kitchen

Szuflady czy półki w dolnej zabudowie?

Zdecydowanie szuflady – są wygodniejsze w użyciu i często bardziej pojemne. Żeby wyjąć z nich naczynia, wystarczy się schylić, zamiast przeglądać czeluście głębokich szafek w poszukiwaniu właściwego garnka. Szuflady typu cargo dodatkowo można dopasować nawet do bardzo małych, 15-centymetrowych szczelin w zabudowie, więc przestrzeń jest użytkowana bardzo efektywnie.

Górne półki otwarte czy zamknięte?

Półki otwarte są w modzie, ale ich funkcjonalność pozostawia sporo do życzenia. W niewielkiej kuchni w z zabudową jednostronną są stratą przestrzeni, ale gdy pomieszczenie jest większe, warto pozostawić kilka otwartych półek na wyeksponowanie ciekawej zastawy.

Zabudowa umiarkowana czy po sufit?

W małej kuchni wysoka zabudowa może pomóc zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania,. Ale warto pamiętać, że z najwyższych pólek będziemy korzystać bardzo rzadko, a wyjęci czegokolwiek pewnie będzie wymagało zakupu dodatkowego podestu lub wręcz drabiny. Wysoka zabudowa może również przytoczyć małą kuchnie, więc lepszym pomysłem będzie umiejętne urządzenie szafek znajdujących się niżej, do których często sięgamy.

Modern minimalist white kitchen with grey granite countertop

Jak urządzić szafkę narożną?

Jeśli pozostawisz ją bez zabudowy, dotarcie do rzeczy znajdujących się w jej wnętrzu może być trudne. Optymalnym wyjściem będzie instalacje wewnętrznych, wyciąganych półek albo karuzeli, dzięki której wszystkie urządzenia będą w zasięgu ręki.

Klasyczne czy awangardowe?

To, jak wyglądają meble do kuchni to sprawa wybitnie indywidualna, ale warto pamiętać, że kuchnia o jednolitej kolorystyce sprawia wrażenie większej i bardziej uporządkowanej, Mocne barwy i kontrasty z pewnością ją wyróżnią, ale niekoniecznie w dobrym znaczeniu tego słowa. Przy wyborze kieruj się własnym gustem, nie zapominając o tym, że meble do kuchni powinny być przede wszystkim funkcjonalne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj