Jednym z podstawowych materiałów konstrukcyjnych ze stali niestopowych, czyli węglowych, są różne rodzaje kształtowników. Ich specyficznym wariantem jest kątownik stalowy, czyli kształtownik w formie litery L. Jego ściany tworzą kąt prosty, co jest głównym powodem nadania mu takiej, a nie innej nazwy. W sprzedaży znajdziemy dwa podstawowe typu takich kształtowników. Co je charakteryzuje i jakie mają zastosowania?

Kształtowniki z blach gorącowalcowanych

Do prostych zastosowań konstrukcyjnych, gdzie mniejsze znaczenie ma estetyka, a większe cena i łatwość obróbki, powszechnie wykorzystuje się blachy gorącowalcowane. Kątowniki stalowe wykonane z blach gorącowalcowanych znajdą szereg zastosowań w budownictwie. Niekiedy używa się ich również do budowy maszyn, kontenerów, ogrodzeń czy elementów małej architektury ogrodowej. Kątownik stalowy wykonany z płaskowników gorącowalcowanych jest materiałem łatwym w obróbce mechanicznej, w tym w obróbce skrawaniem. Może być cięty, spawany, wiercony i szlifowany. Jest również materiałem znacząco tańszym niż jego odpowiednik wykonany ze stali zimnowalcowanej. W sprzedaży znajdziemy kształtowniki o różnych rozmiarach i grubości. Jeśli ściany kątownika nie muszą być bardzo cienkie, warto zdecydować się na jego tańszą wersję wykonaną właśnie ze stali gorącowalcowanej.

Kształtowniki z blach zimnowalcowanych

Szukając materiałów charakteryzujących się większą wytrzymałością, twardszych i bardziej odpornych na rozciąganie, najlepiej zdecydować się na zakup kątownika stalowego wykonanego z blachy zimnowalcowanej – to energochłonny proces technologiczny polegający na naprzemiennym walcowaniu i żarzeniu rekrystalizującym blach gorącowalcowanych, co ma pomóc w zwiększeniu ich wytrzymałości przy zachowaniu określonej masy. Kątownik stalowy z blachy zimnowalcowanej może być zatem wykonany z cieńszego płaskownika niż oferujący podobny poziom wytrzymałości kątownik ze stali gorącowalcowanej. Dzięki temu jest to materiał pożądany w pracach konstrukcyjnych wymagających wyższego poziomu estetyki. Tego typu kształtowniki są jednak trudniejsze w obróbce. W związku z tym są zwykle stosowane w specjalistycznych procesach technologicznych, na przykład w branży maszynowej, przy produkcji schodów, ogrodzeń czy różnego rodzaju podestów.

Elementem wspólnym kątowników stalowych gorąco- i zimnowalcowanych jest ich charakterystyczny kształt. Tym, co je różnicuje, są ich parametry techniczne oraz rzucająca się w oczy grubość ścian. Ściany kształtowników wykonanych ze stali zimnowalcowanych są na ogół znacząco cieńsze niż ich odpowiedników ze stali gorącowalcowanych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj