Koper włoski jednoroczny Magnafena to wartościowa roślina, którą warto uprawiać w ziołowym ogrodzie. Koper zawiera duże ilości olejków eterycznych, które posiadają liczne prozdrowotne właściwości. Wielką zaletą tej rośliny jest także fakt, że nie sprawia ona większych problemów w uprawie i jest polecana nawet początkującym ogrodnikom.

Koper włoski jednoroczny Magnafena – podstawowe informacje

Koper włoski jednoroczny Magnafena jest to roślina lecznicza wchodząca w skład rodziny selerowatych. Jest on spokrewniony między innymi z selerem, trybulą, dzięglem, kminkiem, kolendrą, pietruszką czy pasternakiem. W naturalnych warunkach występuje on w obszarze Morza Śródziemnego. W uprawie możemy go w tej chwili spotkać na całym świecie. Roślina ta w sprzyjających warunkach jest w stanie osiągnąć do 200 centymetrów wysokości, posiada kępkowaty pokrój i gęste, pierzaste, intensywnie zielone liście. Cała roślina posiada charakterystyczny aromat, który wynika z wysokiej zawartości olejków eterycznych. Koper wytwarza żółte, zebrane w baldachy kwiaty. Najważniejszą częścią rośliny są brązowe nasiona, które wyglądem przypominają nasiona kminku. Nasiona zbiera się w terminie od września do października. Napar z nich posiada właściwości rozkurczające, moczopędne, wiatropędne, wykrztuśne, przeciwgrzybicze, a nawet pobudzające laktację.

Koper włoski jednoroczny Magnafena – warunki uprawy

Koper włoski jednoroczny Magnafena może być z powodzeniem uprawiany w Polskich ogrodach, gdyż wykazuje wytrzymałość na okresowe przymrozki. Może być uprawiany w ogrodzie lub w donicach na balkonie lub tarasie.

Jeżeli zdecydujemy się na uprawę kopru w ogrodzie, możemy wysiewać go do gruntu już na początku wiosny. Wschody powinny pojawić się już po 14 dniach. Koper włoski jednoroczny nie ma wielkich wymagań jeśli chodzi o glebę. Można uprawiać go w większości gleb ogrodowych pod warunkiem, że będą one wystarczająco wilgotne (roślina ta nie jest w stanie rosnąć na przesuszonej glebie). Zaleca się wybrać dla kopru stanowisko słoneczne i osłonięte od bardzo silnych wiatrów.

Sadząc nasiona kopru należy pamiętać o zachowaniu większych odstępów (co najmniej 45 centymetrów), gdyż roślina ta intensywnie się rozrasta).

Do zabiegów pielęgnacyjnych, o których trzeba pamiętać podczas uprawy kopru włoskiego zaliczamy regularne podlewanie (nie można o nim zapominać, gdyż roślina potrzebuje stale wilgotnego podłoża). W pierwszej fazie wzrostu niezbędne jest także usuwanie chwastów (stanowią one konkurencję w dostępie do wody, składników odżywczych i słońca). Jeżeli zależy nam na jak największych zbiorach, koniecznie pamiętajmy o nawożeniu (do tego celu najlepiej sprawdzi się kompost lub biohumus).

Liście kopru po ścięciu bardzo szybko się odbudowują, co sprawia, że można korzystać z nich wielokrotnie.

Gdzie kupić pełnowartościowe nasiona tej rośliny?

Jeżeli chcemy cieszyć się pełnowartościowym koprem włoskim jednorocznym, musimy pamiętać, żeby posadzić go z najwyższej jakości nasion. Nasiona kopru można kupić w większości dobrze wyposażonych sklepów ogrodniczych, a także w niektórych kwiaciarniach i supermarketach. Najlepiej jest sięgać wyłącznie po nasiona pochodzące od renomowanych, polskich producentów nasion i akcesoriów ogrodniczych. Ważne jest, żeby używać tylko takich nasion, których opakowanie nie zostało uszkodzone, i które posiadają aktualny termin przydatności (po jego upływie zdolność do kiełkowania może spada). Nasiona przechowujemy w papierowych torebkach, w suchym i chłodnym pomieszczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj