Markizy czy rolety

Szukasz rozwiązania, które pozwoli ci zmniejszyć nasłonecznienie pokoju na poddaszu przy jednoczesnym zachowaniu naturalnego dziennego światła? Do dyspozycji masz dwa rozwiązania– zewnętrzne markizy bądź wewnętrzne rolety. Jakie są plusy i minusy każdego z nich?

Zewnętrzne markizy do okien dachowych

Markizy zewnętrzne to cienka siateczka z polichlorku winylu, która rozpięta jest na szerokość okna. Nieużywana, chowa się do zewnętrznej kasety. A kiedy chce się ją rozwinąć, wystarczy ją wysunąć i zaczepić o ramę okna.

Zjawiskowe rolety dzień noc

Markizy zewnętrzne – plusy

Główny powód montażu markiz zewnętrznych to ochrona okna przed nadmiernym nasłonecznieniem. I z tym markiza radzi sobie najlepiej, potrafiąc zmniejszyć ilość wpadającej do pomieszczenia energii aż o 76%, a jednocześnie pozwalając na zachowanie pełnego widoku na zewnętrz. Z markizami zewnętrznymi nie trzeba już wybierać pomiędzy komfortem cieplnym a widocznością czy jasnością pomieszczenia.

Czytaj:   Tkaniny roletowe Shadows Club wychodzą z cienia

Niektórzy użytkownicy okien dachowych boją się montażu akcesoriów zewnętrznych uważając, że wymaga to kosztownych prac montażowych. W przypadku markiz zewnętrznych, całość montażu (oraz obsługi) wykonywana jest z wnętrza pomieszczenia, a markizę można nawet zamontować samodzielnie.

Dzięki temu, że markiza wykonana jest z polichlorku winylu można ją w łatwy sposób czyścić, a dzięki opcji sterowania elektrycznego czy solarnego, można montować je i wygodnie używać również w oknach trudno dostępnych.

To idealne rozwiązanie do wszystkich pomieszczeń użytkowanych w ciągu dnia, w których chcemy mieć dostęp do naturalnego światła i widoku za oknem – kuchni, salonu, gabinetu czy pokoju dziecka.

Markizy zewnętrzne – minusy

W zasadzie markizy zewnętrzne maja tylko jedną wadę – nie pozwalają na jednoczesny montaż rolet zewnętrznych. Dlatego, jeśli chcesz – poza redukcją nasłonecznienia – zadbać również o bezpieczeństwo i możliwość pełnego zaciemnienia pomieszczenia, lepszym rozwiązaniem może być montaż rolet zewnętrznych, które dodatkowo można wzbogacić roletami wewnętrznymi używanymi wtedy, kiedy nie chcemy całkowicie blokować dopływu światła do pokoju. To rozwiązanie nie pozwoli jednak na  ochronę przed upałem z jednoczesnym zachowaniem widoku na zewnątrz.

Czytaj:   Zjawiskowe rolety dzień noc

Rolety wewnętrzne do okien dachowych

Znane już od dawna rolety wewnętrzne, montowane od wnętrza okna. Tak jak w przypadku tradycyjnych okien, tak i przy oknach połaciowych dostępne są w wielu wariantach (zaciemniające, przyciemniające, zaciemniająco – plisowane, dekoracyjne, rzymskie czy rolety plisowane). Pozwalają na redukcję ilości wpadającego światła, a nawet pełne zaciemnienie pomieszczenia (idealne do sypialni i pokoju dziecka).

 

Zjawiskowe rolety dzień noc

Markizy czy rolety wewnętrzne? Jakie wybrać akcesoria do okien dachowych? ae20f6b42f253aae93a9583a598e93c5

Rolety wewnętrzne – plusy

Do najważniejszych zalet rolet wewnętrznych przy oknach dachowych należy niewątpliwie cena i szerokie możliwości dekoracyjne. Dzięki wielu opcjom kolorystycznym (a przy roletach rzymskich również opcjom wymiany materiału), można dopasować wystrój okien do dowolnego stylu wnętrza. To ważne, bo przecież w oknach dachowych nie zamontujemy firan, a okna bez jakiejkolwiek dekoracji wydają się w naszej kulturze, niepełne i zbyt mocno pozwalające na ingerencje w naszą prywatność.

Rolety wewnętrzne – minusy

Walory związane z redukcją nasłonecznienia przy roletach wewnętrznych są niewątpliwie mniejsze niż w przypadku markiz. Wprawdzie mogą zablokować bezpośrednie promienie słoneczne i światło będzie nas mniej razić, ale ich właściwości termoizolacyjne są dość niskie. Wyjątkiem są tu rolety zaciemniające z zewnętrzną powłoką aluminiową (modele DKL VELUX) oraz rolety energooszczędne o budowie plastra miodu z wewnętrzną powłoką aluminiową (modele FHC VELUX) umożliwiające poprawę izolacyjności o 26%. Oba modele dają jednak ten efekt wtedy, kiedy są zaciągnięte, a to jednocześnie powoduje zaciemnienie pomieszczenia.

Czytaj:   Jak optycznie powiększyć małe wnętrze za pomocą drzwi?

Markizy + rolety wewnętrzne – idealne połączenie?

Dla osób, które chcą poprawić izolacyjność, zredukować nasłonecznienie, a jednocześnie sterować ilością wpadającego światła, idealnym połączeniem może być montaż markizy zewnętrznej oraz wewnętrznej rolety (zaciemniającej jeśli potrzebna jest w pomieszczeniu ciemność w ciągu dnia bądź nocą lub przyciemniającej jeśli zależy nam również na efekcie dekoracyjnym i cenie). Taki mariaż akcesoriów do okien pozwala na sterowanie poziomem nasłonecznienia i ilością wpadającej oraz uciekającej energii w bardzo precyzyjny sposób, dając jednocześnie szerokie możliwości dekoracyjne. A co najważniejsze – nie blokuje nam widoku na świat!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here