mata grzewcza

Mata grzewcza jest paskiem siatki, w której znajduje się kabel grzejny. Możemy ją ciąć w zależności od potrzeb, jednak tak, by nie uszkodzić kabla grzejnego. Jest on na tyle cienki, że nie jest to trudnym zadaniem. Maty grzewcze dzielą się na jednostronnie zasilane oraz dwustronnie zasilane. Różnice możemy zaobserwować w sposobach ich montażu oraz mocach (od 60-200W/m2).

Moc mat grzewczych

W zależności od naszych potrzeb oraz rodzaju podłóg w pomieszczeniach, możemy wybierać maty grzewcze o różnych mocach. Jeśli nasze podłogi zbudowane są z paneli, są wykończone parkietem bądź wykładziną, warto zdecydować się na matę grzewczą o mocy do 100 W/m2. Moc ok. 150 W/m2 jest dobra dla podłóg z terakoty bądź kamienia. Najwyższą mocą jest 200 W/m2, która sprawdzi się w pomieszczeniach bardzo zimnych. Jeżeli w mieszkaniach czy domach posiadamy podłogi z łączonych materiałów, nie jest to również przeszkodą do zamontowania mat grzewczych.

Mata grzewcza – instalacja

Jeśli zdecydujemy się na maty grzewcze jednostronnie zasilane, ich montaż jest stosunkowo prosty. Posiadają jeden przewód zasilający, który należy podłączyć, natomiast koniec maty umieszczamy w dowolnym miejscu na podłodze. Przed montażem maty powinniśmy mimo to zaplanować jej rozłożenie, by całe pomieszczenie było równomiernie ogrzane. Instalacja mat grzewczych dwustronnie zasilanych jest odrobinę bardziej skomplikowany – posiadają one dwa przewody zasilające maty. Same maty grzewcze należy ułożyć w ten sposób, by zarówno początek, jak i koniec był w pobliżu termoregulatora. Pamiętajmy, że jest to całkowicie bezpieczny produkt, jednak warto zapoznać się z zaleceniami producenta, by nie popełnić błędów – zarówno przy wyborze odpowiedniej maty do podłoża, jak i w samej instalacji.

Elektryczne maty grzewcze montowane są najczęściej w łazienkach, salonach bądź kuchniach. Może być wykorzystywane jako ogrzewanie główne, dlatego grzejniki nie są niezbędne. Dodatkowo, możemy cieszyć się większą estetyką naszych pomieszczeń, gdyż nic niepotrzebnie ich nie zagraca. To dlatego elektryczne ogrzewanie podłogowe zyskuje na popularności. To prosty, a zarazem tani i szybki sposób na ogrzanie całej powierzchni równomierną temperaturą. Dzięki termoregulatorowi wystarczy wybrać pożądaną temperaturę, by maty naprzemiennie grzały się i wyłączały, gdy ją uzyskamy w mieszkaniu czy domu. 

Zalety maty grzewczej

Maty grzewcze mają wiele zalet. Najważniejszymi z nich są prosty, szybki montaż – bez konieczności wzywania instalatora, zwiększona estetyka (niż w przypadku mocowania podłoża za pomocą kleju), możliwość cięcia i dopasowywania mat do potrzeb, niewidoczny system grzejny, równomierna temperatura podłogi, a tym samym jej rozkład w pomieszczeniu, kontrola temperatury, sterowanie temperaturą, bezpieczeństwo, redukcja cyrkulacji, przesuszenia powietrza, bardzo długa żywotność (nawet 50 lat!), zgodność z  najwyższymi europejskimi standardami. Warto dodać, że tuż po zamontowaniu maty, mamy możliwość układania wierzchniej warstwy, jak np. ceramiczne płytki, co znacznie przyśpiesza i usprawnia pracę w przypadku nowych budynków, gdy zależy nam na jak najszybszym wprowadzeniu się.

Artykuł powstał we współpracy z elektra.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj