Urządzanie łazienki to bardzo przyjemne zadanie: wybór płytek, umywalki, kabiny prysznicowej… Jednak poszczególne elementy mogą przyprawić o ból głowy z powodu ogromnego wyboru, ilości rodzajów, funkcji i dodatkowych części. Wtedy najlepiej wyposażyć się w konkretną wiedzę i określić, czego potrzebujemy. Jakie elementy są ważne podczas zakupu baterii natryskowej?

1. Rodzaj baterii

Ogólny podział baterii wyodrębnia dwie grupy: baterie naścienne i podtynkowe. Decyzję o tym, jaką baterię wybierzemy powinniśmy podjąć jeszcze przed ostatecznym wykończeniem łazienki. Baterie podtynkowe wymagają montażu przed położeniem ostatecznej warstwy glazury na ścianie, jednak pozwalają na zakrycie większości mechanizmów doprowadzających wodę do prysznica. Baterie naścienne są coraz mniej popularne, konieczne jest zamontowanie ich w miejscu, w którym przebiega instalacja wodna.

2. Materiał i sposób wykonania głowicy

Głowica jest odpowiedzialna za regulację wody oraz mieszanie wody zimnej i ciepłej. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby została wykonana rzetelnie i działała niezawodnie. Im większa głowica tym większy będzie strumień wody. Do wyboru mamy głowice termostatyczne, które utrzymują stałą temperaturę wody, głowice ceramiczne – umożliwiają precyzyjne ustawienie siły i temperatury wody oraz najstarszy typ, czyli głowice suwakowe, coraz rzadziej stosowane w bateriach natryskowych.

3. Regulacja temperatury wody, czyli termostat i uchwyty

Termostat to stosunkowo nowe rozwiązanie, które można spotkać w bateriach natryskowych. Dzięki niemu możliwe jest ustawienie stałej temperatury wody bez konieczności manipulacji uchwytami. Tradycyjny sposób regulacji temperatury wody to ustawienie jej przy pomocy uchwytów. Tu baterie dzielą się na dwa rodzaje: baterie jednouchwytowe – czyli dźwignia, która reguluje przepływ ciepłej i zimnej wody oraz baterie dwuuchwytowe – ciepła i zimna woda w osobnych kurkach.

4. Deszczownica i perlator

Czyli sposób w jaki woda wydostaje się w rur. Deszczownica to coraz bardziej popularne rozwiązanie stosowane w prysznicach. Montowana jest na suficie lub w ścianie, a woda leci jednym szerokim strumieniem. Warto wybrać rozwiązania z dodatkowym ręcznym natryskiem, który ułatwi nalanie wody do wiaderka czy umycie dziecka. Perlator to również nowoczesne rozwiązania umożliwiające oszczędzanie wody. Cząsteczki powietrza dodawane do strumienia wody, sprawiają, że zużywamy mniejsze ilości wody nie odczuwając różnicy.

5. Wygląd

Choć nie ma dużego wpływu na sposób wydostawania się wody pełni ważną funkcję estetyczną. Dlatego nie powinniśmy ignorować wyglądu baterii prysznicowej i dobrać ją do wystroju całej łazienki. Zwykle wygląd jest głównym czynnikiem wyboru podczas decyzji o baterii – dobrze jest jednak dowiedzieć się więcej i kierować się estetyką tylko jako jednym z czynników pozwalających dokonać dobrego wyboru. Szukając baterii można także stosować zasadę im cięższa bateria, tym lepiej – to pomoże nam zakupić baterię wykonaną z odpowiedniego materiału.

Baterie i zestawy natryskowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj