Podłogi z paneli winylowych mają wiele plusów. Największymi atutami są wytrzymałość, wodoodporność i termoplastyczność.  W porównaniu do klasycznych paneli laminowanych, które składają się z trzech warstw, czyli płyty nośnej HDF, papierowego nadruku oraz laminatu, który musi być na tyle twardy , by zapewnić trwałość podłodze, panele winylowe są plastyczne i przyjemne w dotyku. Twardy laminat ogranicza elastyczność panelu, wpływając na powstawanie uszkodzeń mechanicznych, ale też na zwiększenie akustyki takiej podłogi. Panel winylowy ma konstrukcję warstwową, środek stanowi płyta HDF, a spód oraz powierzchnię stanowi korek. Dzięki temu podłoga mocno wycisza wszelkie dźwięki. Płytki winylowe zbudowane są z dwóch warstw, czyli z winylu użytkowo – dekoracyjnego i spodniej warstwy z winylu technicznego.

Winyl… co to jest?

Winyl kojarzy się głównie z płytami gramofonowymi, albo podłogą z gumolitu, materiału popularnego w czasach PRL. Dziś jednak winyl stał się materiałem, który wchodzi na nasze podłogi, zawdzięczają swoją popularność termoplastyczności oraz wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne. W sklepach można dostać zarówno panele, jak i płytki z litego winylu, o różnej grubości, od której uzależnione są właściwości tego materiału.

Winyl powoduje, że podłoga jest bardziej elastyczna, amortyzująca kroki i uderzenia przedmiotów o powierzchnię. Stają się więc bardzo popularne w blokach wielorodzinnych, wygłuszające mieszkania i hałasy dochodzące z wyższych kondygnacji. Kolejną zaletą paneli winylowych jest ich termoizolacyjność. Winyl jest zdecydowanie przyjemny w dotyku, a do tego, jest całkowicie wowdoodporny, co pozwala zastosować go w łazience czy kuchni, gdzie, mimo wilgoci, nie będzie się odkształcał czy niszczył. Nadaje się również na ogrzewanie podłogowe.

Szaleństwo form, kształtów i barw

Winyl, to materiał mocny, praktyczny i bardzo higieniczny. Równocześnie winyl oferuje bogactwo wzorów i kolorów. W sprzedaży znajdziesz jaskrawe płyty winylowe, czarno – białe, szare, abstrakcyjne, po niemal idealne reprodukcje materiałów naturalnych, imitację kamienia czy drewna. Zapewnia komfort delikatnego, ciepłego dotyku oraz akustyki. Dla osób wymagających, takich, które uwielbiają bawić się kolorem w domu, to sposób na nadanie domowi indywidualnego charakteru, zwłaszcza, że ten wyjątkowy materiał pozwala łączyć i mieszać między sobą różne wzory i kolory. Dzięki temu, możesz stworzyć wyjątkową i niepowtarzalność koncepcję wnętrza,  w którym panować będzie komfort cieplny i akustyczne. No i szybko odnowisz stare wnętrze, ponieważ panele winylowe bardzo łatwo się układa.

Układanie podłogi winylowej

Panele winylowe układa się na twardym podłożu, cementowym, ceramicznym czy drewnianym, czyli zupełnie podobnie do tradycyjnych paneli laminowanych. Warunkiem jest to, że podłoże musi być suche, płaskie, czyste, równe i stabilne. Nie powinno być na nim żadnych nierówności. Podłoga winylowa nie może być na stałe mocowana do podłoża, za pomocą na przykład gwoździ czy kleju, a od ścian należy zachować 10 mm odstęp dylatacyjny. Podłoga powinna swobodnie pracować. Panele winylowe układa się na pióro – wpust, zupełnie tak, jak panele tradycyjne.

Płytki winylowe z kolei nakleja się na idealnie równe podłoże, lub łącząc je za pomocą zamków, w które płytki są wyposażone.

Minusem płytek i paneli winylowych jest ich cena. Najtańsze to koszt ponad 70 zł, a za jakość i wygląd trzeba zapłacić czasem ponad 100 zł za metr kwadratowy. Jednak jest to rozwiązanie trwałe, na lata, więc nie należy na nim oszczędzać.

Panele podłogowe? Może winylowe? 2Q== Autor artykułu:
Artykuł przygotowała firma ArtCore z Warszawy oferująca materiały wykończenia wnętrz oraz panele podłogowe: artcorestudio.pl/panele.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj