tkanina na obicie kanapy

Materiał na obicie przede wszystkim powinien być odporny na ścieranie, na blaknięcie i powstawanie supełków na powierzchni. Zdaniem fachowców, najbardziej wytrzymałe są tkaniny o drobnym splocie. Przy produkcji powinny być także odpowiednio zaimpregnowane, dzięki czemu nie będzie do nich przylegał brud i zanieczyszczenia.

– Przy wyborze koloru musimy zwrócić uwagę, co nam się podoba. Można kierować się aktualnie obowiązującymi trendami, ale lepiej jest indywidualnie podejść do tematu i dobrać do własnego wnętrza wybrany kolor. W przypadku faktury polecałbym praktyczne rozwiązania, czyli tkaniny o drobnym splocie, który umożliwia łatwiejsze czyszczenie kanapy, co zapewnia róœnież to, że będzie nam ona dłużej służyła. Często też tkaniny o małym splocie są bardziej odporne na blaknięcie, na utrzymanie koloru – mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Leszek Szymański z Design-Expo.pl.

Jednym z podstawowych parametrów, który określa tkaninę są tzw. cykle Martindala. Jest to taki sposób badania tkaniny, który pozwala nam określić, czy tkanina jest odporna na ścieranie.

Czytaj:   Wypoczynek w stylu Hygge

– Bada się to na specjalnych maszynach, które pocierają nam przez dzień, dwa albo nawet kilka dni taką tkaninę do momentu, kiedy ona straci swoje właściwości. Mierzy się to tzw. liczbą cykli i taka maszyna po badaniu pokazuje, przy jakiej liczbie cykli nastąpiło uszkodzenie danej tkaniny i wtedy uzyskujemy parametr tej tkaniny. Tkaniny, które posiadają liczbę cykli rzędu 50-60 tys. są uznawane za dobre, aczkolwiek teraz najlepsze tkaniny posiadają również tak bardzo wyśrubowane parametry – 200 tys. cykli i to już jest takie rozwiązanie, które teraz jest spotykane w związku z dużym postępem technologicznym – tłumaczy Leszek Szymański.

Natomiast w przypadku tkanin o grubym splocie jest to praktycznie niemożliwe, gdyż sam splot ze względów technicznych i konstrukcyjnych uniemożliwia tak dużą wytrzymałość.

Istotnym parametrem przy wyborze tkaniny są również takie właściwości, które potwierdzają zachowania kolorów przez długi okres czasu.

Czytaj:   Fotel zaprasza do salonu

– Chodzi tutaj o wpływ promieni słonecznych na tkaninę. Mierzy się to za pomocą skali od 1 do 5, przy czym parametr od 4 do 5 są to dobre tkaniny. Myślę, że tkanin, które nie posiadają tak wysokich parametrów nie powinniśmy kupować, szczególnie przy kanapach, które są właśnie narażone na działanie promieni słonecznych – wyjaśnia Leszek Szymański.

Przy wyborze właściwego obicia do kanapy trzeba również zwrócić uwagę na tzw. „peelingowanie się” tkaniny, czyli powstawanie supełków na jej powierzchni.

– Występuje to szczególnie w tkaninach z dużą domieszką syntetyków, szczególnie poliestrów i tutaj skala występuje również od 1 do 5, przy czym dobre są tylko o parametrze 4 i 5, pozostałych również nie powinniśmy stosować. Jest to szczególnie ważne przy częstym używaniu kanapy, szczególnie przy np. wnętrzach komercyjnych. Ma to znaczenie również we wnętrzach mieszkalnych, aczkolwiek niec mniejsze – mówi Leszek Szymański.

Czytaj:   Nadzwyczajnie zwyczajne Limitowana kolekcja IKEA STUNSIG

Niełatwo jest na pierwszy rzut oka rozpoznać tkaninę wysokiej jakości. Często bowiem tkaniny, które są wykonane z włókien syntetycznych, np. poliestrów wyglądają niemal identycznie jak naturalne. Dlatego też przede wszystkim trzeba kierować się tymi parametrami, które podają producenci.

– Po wyborze możemy sprawdzić, czy dana tkanina jest zabezpieczona specjalnymi preparatami, które powodują, że jest ona mniej wrażliwa na brud i zanieczyszczenia, w tym również na wszelkiego rodzaju płyny. Wiele tkanin jest zaimpregnowanych już w momencie produkcji, natomiast w wielu przypadkach możemy sami wykonać taką impregnację. W obu przypadkach musimy pamiętać o tym, że taka impregnacja nie jest wieczna. Ona w momencie użytkowania bądź w momencie czyszczenia traci swoje właściwości i nie zabezpiecza w sposób dostateczny tkaniny – mówi Leszek Szymański.

Po każdym czyszczeniu bądź po długotrwałym użytkowaniu musimy taką impregnację powtórzyć. Najlepiej zlecić to zadanie profesjonalnej firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here