To coś więcej niż dekoracja okna. Żaluzje mają wiele zalet, które docenisz w krótkim czasie od ich zamontowania. Jak wybrać żaluzje drewniane?

Jak wybrać żaluzje drewniane?

Coraz częściej urządzając mieszkanie, pozbywamy się sztuczności. Kiedy tylko się da zamiast plastiku czy innych tworzyw decydujemy się na naturalne materiały. Nie inaczej jest w przypadku żaluzji, chociaż drewniane żaluzje wciąż budzą wątpliwości. Między innymi dotyczą one zbierania się kurzu, trudności w czyszczeniu, w montażu, czy zbyt dużego obciążenia dla ramy okna. Tymczasem są to bezpodstawne obawy, gdyż współcześnie produkowane żaluzje mają więcej zalet niż wad.

Drewniane żaluzje — zalety

Zalety żaluzji drewnianych nie ograniczają się tylko do walorów estetycznych. Chociaż to niewątpliwie elegancki element wystroju wnętrza, to jest też bardzo praktyczny. Ich głównym zadaniem jest powstrzymywanie nadmiernej ilości promieni Słońca, wpadających do wewnątrz, a także regulowanie ilości naturalnego światła w pomieszczeniu. Jednak jest to też element zapewniający intymność, chroniący przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów. Ponadto zakup żaluzji drewnianych to także inwestycja w przytulną atmosferę. Im więcej naturalnych przedmiotów we wnętrzu tym lepsze nasze samopoczucie. Podświadomie bowiem jesteśmy połączeni z naturą i to w jej towarzystwie czujemy się najlepiej. Co więcej, cena żaluzji drewnianych wcale nie musi być wysoka.

Żaluzje drewniane — cechy fizyczne

Często o żaluzjach drewnianych mówi się „żaluzje bambusowe”: Jednak nie jest to ze sobą tożsame. Żaluzje drewniane wykonuje się je z co najmniej kilku rodzajów drewna, w tym drewna Basswood czy lipy. Ta ostatnia wyróżnia się widocznymi słojami, ale każda z nich ma swój unikalny, naturalny wzór. Co więcej, każdy rodzaj drewna można pomalować na wiele różnych kolorów, dopasowując go do aranżacji wnętrza. Żaluzja drewniana dostępna jest w dwóch szerokościach lameli – 25 lub 50 mm. Z kolei ich długość uzależniona jest od szerokości okna czy też ramy okna — w zależności od sposobu montażu żaluzji. Żaluzje te skutecznie ograniczają promienie słoneczne, wpadające do wewnątrz. Ich ilość możesz regulować za pomocą sznurków, którymi ustawisz nachylenie lameli.

Żaluzje drewniane czy żaluzje bambusowe?

Żaluzje bambusowe podobnie jak drewniane dostępne są w różnych szerokościach lameli i odcieniach. Bambus jest lżejszy od drewna, przez co są to osłony okienne, które powodują mniejsze uszkodzenia mechaniczne. Ponadto z uwagi na właściwości, żaluzje z bambusa doskonale sprawdzają się w wilgotnych pomieszczeniach, takich jak łazienka. Czy istnieją jakieś alternatywy dla bambusa? Tego dowiesz się tutaj: żaluzje drewniane do łazienki.

Sposób montażu żaluzji drewnianych — jaki wybrać

Żaluzje okienne możesz zamontować:

  • bezpośrednio na skrzydłach okiennych
  • do sufitu,
  • do ściany,
  • we wnęce okiennej.

Sposób montażu najlepiej dopasować do rozmiaru żaluzji i okna. Montaż na ramie okna (skrzydłach) sprawdzi się dla cieńszych lameli (25 mm). Zaś szersze lepiej jest zamontować do sufitu. Na pewno zaletą montażu do sufitu, ściany czy wnęki, jest fakt, że żaluzje wówczas nie uszkadzają struktury okna. Każdy sposób jednak to także inne walory estetyczne, jakie otrzymasz dzięki żaluzjom z naturalnego drewna.

Wybór żaluzji drewnianych

Dobór żaluzji drewnianych nie jest trudny, ale zanim go dokonasz, musisz przeanalizować swoje potrzeby i możliwości techniczne montażu. Chcesz wiedzieć więcej o żaluzjach drewnianych? Przeczytaj ten artykuł: https://mebleportal.pl/artykul/zaluzje-drewniane-piekne-i-funkcjonalne/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj