W dzisiejszych czasach aranżacja łazienki to zadanie bardzo wymagające, przestała ona bowiem pełnić rolę jednie pomieszczenia sanitarnego, coraz częściej to właśnie w łazience relaksujemy się przy dobrej książce i gorącej kąpieli. Trzeba też wspomnieć, że łazienka jest niejako dopełnieniem wystroju całego naszego mieszania, dlatego powinna być urządzona tak, by zarówno domownicy jak i goście czuli się w niej swobodnie i komfortowo.

 

Dlatego też aranżując łazienkę z naszych marzeń, powinniśmy zwrócić uwagę na dosłownie każdy szczegół, tak by była nie tylko modna i szykowna, ale co chyba najważniejsze – funkcjonalna. Jednak obecny rynek jest wręcz przesycony wszelkiego rodzaju gotowymi rozwiązaniami, dlatego często możemy mieć problem z podjęciem decyzji. Jak więc wybrać elementy łazienki tak, by idealnie wpasowały się w nasze gusta?

Jak wybrać umywalkę idealną?

Mówi się, że to właśnie umywalka jest drugim, zaraz po wannie czy kabinie prysznicowej elementem, który najbardziej rzuca się w oczy gdy wchodzimy do łazienki. Ma ona ogromny wpływ na wystrój całego pomieszczenia, zwłaszcza jeżeli dodamy do niej oświetlenie, lustro i dopasowany blat.

Wybierając umywalkę powinniśmy zastanowić się nad kilkoma aspektami, które mają istotny wpływ na dopasowanie i ogólny wygląd całej łazienki. Pierwszym z nich będzie sposób mocowania, możemy wyróżnić trzy:

  • Mocowanie tradycyjne – czyli takie, w którym umywalka wisi przy ścianie i osłonięta jest postumentem bądź półpostumentem. To rozwiązanie idealnie sprawdzi się zarówno w stylu nowoczesnym jak i  klasycznym  (trzeba odpowiednio dobrać postument). Jednak ma jedną istotną wadę – miejsca pod umywalką nie da się funkcjonalnie zagospodarować.
  • Mocowanie meblowe – podobnie jak w poprzednim przypadku, umywalka przymocowana jest do ściany, jednak tym razem „leży” na dopasowanej do niej półce czy regale. To ciekawe rozwiązanie, które nie tylko ładnie się prezentuje, ale daje nam też miejsce do przechowywania łazienkowych niezbędników.
  • Mocowanie blatowe – czyli takie, gdzie umywalka dopasowana jest do blatu łazienkowego. Obecnie wydaje się to najpopularniejszym rozwiązaniem. Głownie dlatego, że zyskujemy bardzo dużo miejsca. Na blacie możemy trzymać wszelkiego rodzaju kosmetyki czy środki higieniczne, natomiast miejsce pod nim możemy zagospodarować w praktycznie dowolny sposób, na przykład postawić tam niewielką półeczkę, na której będziemy trzymać dodatkowe ręczniki.

A co z materiałem?

W największej mierze wyznacza on trwałość i estetykę umywalki. Nadal najczęściej spotykana jest standardowa ceramika pomalowana białym, hydrofobowym lakierem. Jednak na rynku znajdziemy bardzo wiele innych opcji, które mogą sprawdzić się dużo lepiej pod względem aranżacyjnym. będą to:

  • szkło specjalistyczne – chociażby szkło hartowane, które wygląda nowocześnie a w dodatku nie brudzi się tak bardzo jak standardowa ceramika. Jest też bezpieczne, ponieważ w razie stłuczenia rozbija się na drobne kawałki, które nie poranią naszej skóry.
  • marmur – nowoczesny i stylowy materiał, który idealnie sprawdzi się w wyszukanych łazienkach. Ma jednak jedną istotną wadę – jest zwyczajnie drogi.
  • kompozyty – najczęściej tworzone na bazie naturalnych kamieni. Są materiałem bardzo trwałym, a przy tym lżejszym niż zwykły kamień. Istotną zaletą jest tu łatwość w utrzymaniu czystości.
  • stal nierdzewna – rozwiązanie dla wytrwałych, jest bowiem łatwa do umycia, jednak bardzo podatna na zarysowania, dlatego każde jej mycie powinno być ostrożne.
  • drewno – chyba najbardziej efektowny materiał, z którego wykonuje się obecnie umywalki. Prezentuje się pięknie, gorzej jest niestety z funkcjonalnością – jest trudne w konserwacji, podatne na uszkodzenia a co najważniejsze, drogie.
PA
Zobacz więcej na: defra.pl/kolekcje/30/Umywalki/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj