Przygotowujesz pokój do nauki sobie lub swojemu dziecku? Nie zapomnij o kilku kwestiach. Dzięki sprytnym rozwiązaniom aranżacyjnym nauka będzie szybsza, łatwiejsza i skuteczniejsza!

Kolor ścian, który pomoże wytrwać w skupieniu

Barwy, którymi się otaczamy, mają ogromne znaczenie dla naszego nastroju i samopoczucia. Wywierają wpływ na organizm, ponieważ patrzenie na nie powoduje wydzielanie zróżnicowanych hormonów. Mogą pomóc wyzdrowieć, a nawet wywołać depresję.

Kolorami – a w zasadzie odcieniami – polecanymi do pokoju przeznaczonego do nauki są pastele. Pomagają się wyciszyć, skupić. W uzyskaniu równowagi świetnie pomagają zieleń oraz niebieski. Ponieważ jednak w nadmiarze kolory te przytłaczają i usypiają, warto przełamać je czymś energetyzującym, na przykład elementami czerwieni.

Osoby, które nie mają problemów z wyciszeniem i skupieniem, a wręcz przeciwnie – trudno im się zmobilizować – zamiast spokojnych barw powinny zastosować energetyzujące żółcie i pomarańcze. To właśnie one pobudzają do działania i sprzyjają kreatywności.

Idealny pokój do nauki – jak go przygotować? idealny pokoj do nauki – jak go przygotowac 3

Doskonałe oświetlenie podstawą długiej i skutecznej nauki

Dostateczne oświetlenie miejsca nauki to podstawa. Nie tylko pomaga w skupieniu i przestrzennej organizacji pracy, ale również stoi na straży zdrowych oczu i wzroku.

W idealnej sytuacji biurko, stół czy inny mebel służący do pracy powinien znaleźć się blisko okna – bokiem lub tyłem, by na blat padało jak najwięcej światła. Ale to oczywiście nie wszystko. Człowiek uczy się nie tylko w dzień, potrzebne jest mu więc dodatkowe światło.

Lampa wisząca nie może stanowić jedynego źródła – jest niewystarczająca. Należy doświetlić miejsce nauki i pracy za sprawą lampy stojącej przy meblu lub mniejszej lampki biurkowej. Gdy nie ma na to miejsca, można skusić się na popularną w pokojach dziecięcych lampkę na klips. W lampach muszą być najlepsze żarówki led lub ich alternatywa: żarówki halogenowe.

Meble dla aranżacji, ale przede wszystkim dla zdrowia

Cóż nam po pięknym biurku i efektownym fotelu rodem z gabinetu prezesa, jeśli podczas nauki musimy siedzieć krzywo, garbić się bądź wyciągać tak bardzo, że cierpną ręce?

Kręgosłup to wrażliwe miejsce, o które trzeba dbać szczególnie mocno. Raz uszkodzony będzie o sobie przypominał do końca życia. Również chwilowo nadwyrężony przysporzy utrapień. Dlatego biurko i krzesło należy dopasowywać do użytkownika – jego wzrostu, wagi i sposobu pracy – a nie anonimowego mieszkańca domu.

Krzesło w pokoju nauki powinno być regulowane – mieć możliwość podwyższania i obniżania siedziska, wysuwania (kółka zamiast tradycyjnych nóg), obracania się. Biurko z kolei musi być na tyle duże, żeby po rozłożeniu materiałów do nauki pozostało miejsce na zeszyt z notatkami. Pamiętaj również, że sprzęt elektroniczny wymaga dodatkowego miejsca.

Idealny pokój do nauki – jak go przygotować? idealny pokoj do nauki – jak go przygotowac 2

Organizacja pracy nie tylko przy biurku

Udana nauka zależy nie tylko od porządku na biurku, oświetlenia czy odpowiednio dobranych mebli. To kwestia przystosowania całego pokoju – zadbania, by wewnątrz panowały harmonia, porządek, przejrzystość. Im większy bałagan i im więcej sprzętów czy mebli, tym bardziej będziemy się czuli przytłoczeni, zestresowani, popędzani.

Wolna przestrzeń z kolei przekłada się na swobodne myślenie, kreatywność i skupienie. Nie każdy może sobie pozwolić na loft, ale nie o to w tym chodzi. Wystarczy tak zorganizować posiadany pokój, by zbędnych elementów było jak najmniej. Obowiązkowa wydaje się duża szafa wisząca i komoda – do nich wejdzie sporo rzeczy. Z innymi poradzą sobie stylowe pudełka, kuferki i pojemniki do wsuwania pod łóżko.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj