pokój nastolatka

Urządzając pokój nastolatków musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, aby nie rozczarować młodej osoby, dla której przygotowujemy wspomniany pokój. Najlepszym rozwiązaniem jest nawiązanie bliższej współpracy z projektantem wnętrz. To osoba, która zna się na aktualnych trendach i będzie w stanie podpowiedzieć nam kilka przydatnych wskazówek aranżacyjnych. Młodzieżowy pokój ma łączyć w sobie wiele różnych funkcji. Powinno to być miejsce relaksacyjne, edukacyjne, rozrywkowe oraz sypialniane. Niekiedy do dyspozycji mamy dość ograniczoną przestrzeń użytkową, jednak istnieją ciekawe pomysły, dzięki którym pokoje nastolatków mogą wyglądać obłędnie.

Ważne jest to, aby nastolatkowie mogli rozwijać swoje pasje

Podczas aranżowania pokoju nastolatka musimy mieć na uwadze to, aby na każdym kroku liczyć się ze zdaniem młodej osoby. W końcu to ona znajdzie się w tym pokoju i będzie w nim przebywać na co dzień. Potrzeby nastolatków oraz osób dorosłych są inne. Z racji tego tak ważna jest pomoc doświadczonego architekta wnętrz. Wytłumaczy nam na czym polegają te różnice oraz podpowie najbardziej funkcjonalne rozwiązania. W takim pokoju nastolatkowie powinni mieć miejsce do snu i nauki, ale też do rozwijania swoich zainteresowań i pasji. Dla niektórych może to być np. gra na gitarze. W takiej sytuacji powinniśmy umiejscowić w pokoju wygodny fotel (sprawdzi się też pufa), na którym nastolatek będzie rozwijał swoje dotychczasowe umiejętności. Powinien się znaleźć w nieco dalszej odległości od łóżka, za to dość blisko okna, aby do nastolatka motywowały wpadające do pomieszczenia promienie słoneczne.

pokój dla gracza

Pokoje nastolatków są zwykle kolorowe, dynamiczne i bardzo żywe. Oczywiście wiele zależy od charakteru danej osoby, jednak postarajmy się wsłuchać w jej potrzeby. To najważniejszy z obowiązków, który będzie ciążył nad rodzicami. Urządzenie takiej przestrzeni po swojemu może zakończyć się wielką kłótnią, a przy okazji pokój nie będzie zbyt funkcjonalny.

Kierowanie się sprawdzonymi zasadami

pokojach nastolatków warto kierować się kilkoma sprawdzonymi zasadami. Przede wszystkim łóżko powinno mieć minimum 90 centymetrów szerokości. Musi być wygodne, komfortowe i stosunkowo długie, tak aby nastolatek mógł się dobrze wyspać i zregenerować przed męczącym dniu w szkole. Polecane są m.in. modele z wysuniętymi miejscami do spania, dzięki którym nasz młody domownik będzie mógł zapraszać na wspólne nocowanie swoich najbliższych znajomych, np. ze szkoły.

aranżacja pokoju nastolatka

Punktowym źródłem światła powinna być lampka nocna, która musi być umieszczona na stoliku przy łóżku. Nie zapominajmy o przestronnym biurku, przy którym nastolatek będzie odrabiał prace domowe. W pokoju nastolatka powinny znaleźć się również takie elementy, jak:

  • półka na książki,
  • komoda na ubrania,
  • nadstawki z przegródkami na różne drobiazgi.

Poza tym stawiajmy na design i niecodzienne rozwiązania. Im ich więcej w takich pokojach tym lepiej dla nastroju nastolatka. Chodzi m.in. o ciekawe zagłówki i podpórki.

Pokój nastolatka – na jakie kolory się zdecydować?

pokojach nastolatków sprawdzić mogą się przede wszystkim styl loftowy oraz nowoczesny. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainwestować w minimalizm, jednak powinniśmy spytać o zdanie nastolatków.

pokoje nastolatków

Kluczowym elementem, przy którym musimy zatrzymać się na nieco dłużej jest dobór koloru ścian. Warto postawić na kolory modne i ponadczasowe, które na pewno spodobają się nastolatkom. Mowa m.in. o:

  • bieli,
  • beżu,
  • czerwieni,
  • błękicie,
  • zieleni.

Oczywiście poszczególne odcienie można ze sobą bardzo skutecznie łączyć, ale najlepiej będzie jeśli zajmie się tym fachowiec. Nieznajomość łączenia kolorów może doprowadzić do tego, że wnętrze stanie się przesadzone lub ponure. W pokojach przeznaczonych dla młodszych osób można postawić na kolory soczyste i mocne, tak aby podkreślić młodzieżowy charakter danego pomieszczenia.

luksusowy pokój nastolatka
luksusowy pokój nastolatka

Aranżacja pokoju nastolatka – kilka słów podsumowania

Aranżacja pokoju nastolatka zakończy się sukcesem w momencie, gdy weźmiemy pod uwagę zdanie młodej osoby, dla której wykonujemy takie prace. Miejmy u boku sprawdzonego architekta wnętrz, który będzie w stanie nam podpowiedzieć oraz doradzić najmodniejsze rozwiązania i trendy.

Tego typu pokoje mogą być aranżowane na styl nowoczesny lub loftowy. Jeśli chodzi o dobór kolorów nie powinniśmy unikać soczystych i mocnych odcieni. Wnętrze ma być młodzieżowe i mieć pozytywny wpływ na samopoczucie nastolatka. Ciekawą opcją będzie biel, czerwień, błękit i beż.

Pokój nastolatka powinien być podzielony na odpowiednie strefy. Musimy znaleźć w nim miejsce na naukę, wypoczynek oraz rozwijanie pasji (np. gry na gitarze). Nie bójmy się stawiać na fototapety, ozdoby i elementy dekoracyjne. Zakupmy wygodne łóżko z wysuwanym miejscem do spania (do goszczenia kolegów), przestronne biurko, komodę na ubrania, półki na książki, fotele, lampki nocne oraz stoliki. Takie wyposażenie pokoju spodoba się praktycznie każdemu nastolatkowi, więc nie warto na nim oszczędzać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj