ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe w ostatnich latach stało się absolutnym hitem. Zapewnia wysoki komfort cieplny i dba, a poza tym jest sprawdzonym rozwiązaniem, ponieważ współczesne budynki charakteryzują się znacznie obniżonym zapotrzebowaniem energetycznym. Nic dziwnego, że w obecnie tworzonych projektach ten typ ogrzewania odgrywa tak istotną rolę. Podłogówka to nie tylko duża wygoda, ale też rozsądna inwestycja na długie lata. System poprawi nasze samopoczucie oraz zadba o to, aby nie narażać się na poważne infekcje i dolegliwości zdrowotne. Atutem jest dość prosty montaż, lecz domownicy będą musieli skorzystać z usług doświadczonych fachowców. Co prawda na samym początku w ogrzewanie podłogowe trzeba trochę zainwestować, lecz ta inwestycja w krótkim czasie nam się zwróci.

Ogrzewanie podłogowe – najważniejsze zalety

Zainstalowanie ogrzewania podłogowego niesie za sobą ogrom zalet. Warto nad tym przysiąść na dłuższą chwilę, aby dysponować szeroką wiedzą i przekazywać ją innym osobom, np. własnej rodzinie. Taki typ ogrzewania zapewnia nam:

  • równomierne rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu,
  • brak ograniczeń (po podłodze można chodzić boso),
  • brak „zimnej podłogi”,
  • ciepło oddawane przez całą przestrzeń podłogową.

Z racji tego takie inwestycje mają duży sens. Przygotujmy odpowiednie środki finansowe i zdecydujmy się na uznanych fachowców, którzy zainstalują ogrzewanie w naszym domu. Rozkład temperatury w konkretnym pomieszczeniu będzie miał charakter pionowy, a co za tym idzie najcieplej będzie nam w stopy. To istotna informacja dla tych osób, które ogrzewanie podłogowe chcą zamontować w domach, w których na co dzień przebywają dzieci i osoby starsze.

rozmieszczenie przewodów do ogrzewania podłogowego

Ogrzewane w ten sposób podłogi nie będą miały zbyt wysokiej temperatury. Dzięki temu nie musimy martwić się o to, że podłoga będzie nas parzyć lub też odczujemy jakikolwiek dyskomfort. Korzystnym rozwiązaniem dla zainteresowanych domowników są wysokiej klasy płytki ceramiczne, które charakteryzują się doskonałym przenikaniem ciepła. Takie ogrzewanie stanie się neutralne, lecz niezwykle komfortowo. W naszym domu poczujemy się swobodnie i nie będziemy mieć problemów z wypoczynkiem.

Płytki będą nieco cieplejsze zwłaszcza w sezonie grzewczym, a gdy ten się już zakończy będziemy mieć wrażenie, jakby były nieco chłodniejsze. To bardzo przyjemne uczucie dla każdej osoby, która znajduje się w domu. Pamiętajmy o tym, że ich temperatura będzie wahać się w granicach 20-25 stopni Celsjusza, a więc teoretycznie powinno być nam bardzo ciepło, lecz system jest tak innowacyjny, aby zapewnić nam maksymalny komfort.

Ogrzewanie podłogowe a temperatura podłogi – jak to wygląda?

Ogrzewanie podłogowe - dlaczego warto inwestować? Kilka istotnych zalet mata do ogrzewania podlogowego

W przypadku inwestowania w ogrzewanie podłogowe musimy mieć pewność tego, że temperatura podłogi będzie się mieścić w dopuszczalnych granicach. Zaleca się, aby temperatura ta nie przekraczała 25-29 stopni Celsjusza (w sezonie grzewczym). Dotyczy to przede wszystkim pomieszczeń mieszkalnych, a więc np. pokoju dziecięcego, salonu, sypialni, itd. Jeśli weźmiemy pod lupę łazienkę ta temperatura może być wyższa i dochodzić do 33 stopni Celsjusza. Przy brzegach temperatura może wzrosnąć nawet do 35 stopni Celsjusza. Chodzi o największe mrozy, które będą panować na zewnątrz. W normalnym okresie (poza sezonem grzewczym) warto zadbać o to, aby temperatura wynosiła maksymalnie 25 stopni. Warto to regularnie sprawdzać i tym samym nie tylko zadbać o własny komfort, ale też bezpieczeństwo.

Większość osób nie ma na temat ogrzewania podłogowego zbyt szerokiej wiedzy, dlatego bazujemy na doświadczeniach profesjonalistów. Jest to jak najbardziej wskazane, ponieważ to właśnie z ich ust usłyszymy najwięcej. Poradzą nam, jak zamontować takie ogrzewanie, jakie temperatury maksymalne powinny występować w konkretnych pomieszczeniach, itd.

Wersja elektryczna i wodna – co będzie dla nas lepszym rozwiązaniem?

Ogrzewanie podłogowe możemy podzielić na wersję elektryczną i wodną. Z racji tego warto zastanowić się dłuższą chwilę nad tym, co konkretnie będzie dla nas lepszym rozwiązaniem. Wersja wodna jest zdecydowanie mniej popularna, a polega ona na wykorzystaniu specjalnie dobranych rurek, przez które przepływa woda. Woda jest podgrzewana przy pomocy nowoczesnego kotła lub pompy ciepła.

Dużo bardziej znanym rozwiązaniem na polskim rynku jest wersja elektryczna, która może składać się z różnych elementów składowych, takich jak:

  • folie oporowe,
  • maty,
  • przewody.

Istotne jest to, aby nawiązać współpracę z kimś wykwalifikowanym. Domownicy rozwieją swoje wątpliwości i będą wiedzieć, które metody są dla nich najkorzystniejsze. Ta odmiana szybciej się nagrzewa, a poza tym daje nam komfort sterowania temperaturą. Nic dziwnego, że domownicy są nią zachwyceni i coraz częściej decydują się na wydanie swoich pieniędzy na ogrzewanie w wersji elektrycznej. Jeśli wybierzemy maty lub cienkie przewody musimy je ułożyć bezpośrednio pod posadzką. Przewody mogą być też zatopione w jastrychu, a folie oporowe muszą znaleźć się pod panelami podłogowymi. Nie zabierajmy się za to samodzielnie, ponieważ potrzebna jest w tym wszystkim bogata wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne. Nie obejdzie się również bez specjalistycznego sprzętu. Fachowcy zadbają o to, aby nasze ogrzewanie było niezawodne.

jak wygląda ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe w łazience – na co się zdecydować?

Najwięcej problemów może nam przysporzyć ogrzewanie podłogowe instalowane w łazienkach. To bardzo specyficzny typ pomieszczenia, w którym spędzamy naprawdę sporo czasu, zarówno rankiem, jak i wieczorem. Podłoga w łazienkach może być wykorzystywana głównie jako sposób na kumulowanie zebranego ciepła. Za jego dostarczenie odpowiadają przecież grzejniki. To na nich powinniśmy skupić swoją uwagę, oczywiście w porozumieniu z uznanymi architektami wnętrz.

Podłoga znajdująca się w łazienkach, która korzysta ze wspomnianego ogrzewania zbiera zapas ciepła i oddaje je przez długie godziny. Tym samym w naszym pomieszczeniu zawsze będzie panował przyjemny klimat. Sprzyja to np. relaksacyjnym kąpielom czy też przeprowadzaniu czynności pielęgnacyjnych (mycie, golenie, nakładanie kremów, itd.). W łazienkach możemy korzystać zarówno z wersji elektrycznej, jak i wodnej. Obie te propozycje sprawdzą się doskonale. Źródłem zasilania mogą być:

  • pompy ciepła,
  • kotły zasypowe.

Przeanalizujmy dwie powyższe możliwości i na podstawie zebranych danych zdecydujmy się na jedną z nich. Jeśli nie wiemy za bardzo jak się za to zabrać kluczowe będzie znalezienie wykwalifikowanego specjalisty. Pamiętajmy o tym, że warianty elektryczne z matami znajdującymi się pod płytkami lub panelami podłogowymi są łatwe w sterowaniu. Tym samym skorzystają na tym nasze domowe finanse. Nic dziwnego, że te rozwiązania są obecnie tak spopularyzowane. Włączenie takiego ogrzewania zostanie zauważone praktycznie natychmiastowo, już po kilkunastu minutach. Warto wyposażyć się także w termostaty lub programatory czasowe, aby proces sterowania był realizowany na jeszcze wyższym poziomie. To dla nas duża wygoda. Ogrzewanie podłogowe ma co prawda kilka tajemnic, ale łatwo je rozszyfrować. Przed przystąpieniem do działania lepiej zgłębić wiedzę w tej kategorii i ściśle współpracować z fachowcami, aby na przyszłość móc doradzać innym osobom w potrzebie.

ogrzewanie podłogowe w łazience

W sytuacji, gdy zdecydujemy się na folie grzewcze oraz maty mamy pewność, że wysokość podłogi nie ulegnie podwyższeniu. To bardzo ważna informacja nie tylko dla nieco wyższych osób, ale też dla domowników, którzy planują je zamontować na niewielkich powierzchniach.

Porady z zakresu sterowania mocą i temperaturą ogrzewania podłogowego

Wielu inwestorów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ogrzewaniem podłogowym należy umiejętnie sterować. Chodzi tutaj głównie o moc oraz temperaturę. Wiadomo, że niektórzy idą na łatwiznę i testują różnorodne rozwiązania, lecz kluczowe jest to, aby zdobyć wiedzę w tym zakresie już przed pierwszym wykorzystaniem ogrzewania. Przykładowo jeśli temperatura pomieszczenia będzie wynosiła około 20 stopni Celsjusza, temperatura podłogi wynosi około 29-30 stopni, a moc cieplna waha się w granicach 100 W na metr kwadratowy. Potrzebne jest dokonanie specjalistycznych obliczeń, dlatego tak ważne jest to, aby takich zadań nie podejmowały się osoby bez dużego doświadczenia.

Optymalna temperatura została wspomniana powyżej i powinna wynosić około 25 stopni Celsjusza. Trzeba mieć świadomość tego, że moc cieplna będzie spadać wraz ze spadkiem temperatury powierzchni podłogowej. Jeśli temperatura ta wynosi 25 stopni moc będzie oscylowała w granicach 52 W na metr kwadratowy. Spadek temperatury do 22 stopni związany jest z obniżeniem mocy do wartości 19 W na metr kwadratowy.

Przed przystąpieniem do projektowania należy zapoznać się z zapotrzebowaniem energetycznym konkretnego pomieszczenia. To oczywiście zadanie dla naszych architektów. Jeśli będzie to nowy dom takie obliczenia znajdą się już w projekcie, a gdy jest on poddawany remontowi odpowiadają za to fachowcy. Prace powinny być przeprowadzone w sposób cierpliwy i bez nadmiernego pośpiechu. Każdy błąd w wyliczeniach może skutkować wieloma przykrymi konsekwencjami dla domowników. W wielu przypadkach zaleca się stworzenie ogrzewania podłogowego o nieco wyższej mocy, do czego można wykorzystać:

  • gęsto ułożone rury,
  • gęsto ułożone przewody elektryczne,
  • temperaturę wody, którą można jeszcze bezproblemowo podnieść.

Wiele wskazuje na to, że samo projektowanie oraz instalacja ogrzewania podłogowego będzie dla nas dość czasochłonna, ale to wszystko za sprawą chęci posiadania niezawodnego systemu grzewczego, zwłaszcza w łazienkach. Dbajmy o swój komfort i nie dajmy się ponosić emocjom, bo szybko zauważymy, że nie wyszło nam to na dobre.

instalacja ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe a dobór grzejników i kotłów

Jedną z istotniejszych kwestii dla wszystkich inwestorów jest prawidłowe dobranie grzejników i kotłów. W związku z tym opłaca się zapoznać z dokładną ofertą producentów i dopiero na tej podstawie przystąpić do jakichkolwiek analiz. Poszczególne grzejniki i kotły dysponują zróżnicowanymi parametrami technicznymi. Co za tym idzie należy poznać ich najmocniejsze strony, a później odnieść to do indywidualnych potrzeb klientów.

Ogrzewanie podłogowe bardzo często jest łączone z pompami ciepła oraz gazowymi kotłami kondensacyjnymi. Takie rozwiązania sprawdzają się w wielu gospodarstwach domowych, a poza tym zapewniamy sobie w ten sposób optymalne warunki pracy i maksymalny komfort cieplny. Musimy jednak mieć na uwadze to, że temperatura wody, która jest podgrzewana przez kocioł może być niekiedy zbyt wysoka dla użytkowanej instalacji podłogowej. Warto, aby na tę sprawę czujnym okiem rzucili doświadczeni fachowcy. Najwięcej problemów mogą nam sprawić instalacje z kotłami zasilanymi na paliwo stałe, które mają obsługiwać grzejniki ścienne i naszą instalację w wersji podłogowej. Maksymalna temperatura dla podłogówki powinna wynosić około 55 stopni Celsjusza, natomiast w powyższym przykładzie dochodzi ona nawet do 70 stopni. Kluczem do sukcesu okazują się:

  • zawory mieszające trójdrogowe,
  • zawory mieszające czterodrogowe.

To właśnie one odpowiadają w dużej mierze za obniżenie temperatury wody na zasilaniu. Schłodzona woda miesza się z wodą zasilającą, dzięki czemu otrzymujemy w pełni satysfakcjonujący efekt. W niektórych przypadkach instalacje są zasilane wodą pochodzącą z grzejników. Nie jest to jednak zbyt komfortowe rozwiązanie, ponieważ w żadnym stopniu nie możemy nim sterować i dopasować do swoich wymagań. Porozmawiajmy o tym z naszymi architektami, którzy z pewnością będą nam odradzać takie inwestycje. Czasami lepiej ich posłuchać, zanim narobimy w swoich domach jakichś nieodwracalnych szkód. W grę wchodzą też głowice termostatyczne, których głównym zadaniem jest zmniejszenie przepływu wody przez użytkowaną pętlę podłogową.

Warstwa wykończeniowa podłogi – na co postawić w pierwszej kolejności?

Kilka zdań warto poświęcić także warstwie wykończeniowej ogrzewanej podłogi. W tym zakresie mamy do wyboru przynajmniej kilka różnych pomysłów. Kluczowe jest to, aby zapoznać się z zaleceniami producentów materiałów wykończeniowych. Niektórzy z nich umieszczają na produktach informacje na temat tego, jaka może być maksymalna temperatura ogrzewanej powierzchni. Zebranie takich danych to strzał w dziesiątkę, ponieważ unikniemy nietrafionych decyzji i niebezpiecznych sytuacji we własnym domu.

Ogrzewanie podłogowe może wykorzystywać rozmaite panele, lakiery czy też kleje, lecz wszystko jest uzależnione w dużej mierze od kwestii dopuszczalnych temperatur. Przy podwyższonych temperaturach niektóre z tych materiałów mogą wydzielać bardzo szkodliwe i groźne dla naszego zdrowia substancje. Może to zagrozić m.in. naszym dzieciom i seniorom. Na materiałach wykończeniowych nigdy nie powinniśmy oszczędzać. Zawsze warto wydać nieco więcej pieniędzy i mieć pewność, że wszystko zostało dopracowane do perfekcji.

Najkorzystniejszą propozycją w przypadku ogrzewania podłogowego będą:

  • płytki ceramiczne (charakteryzują się bardzo niskim oporem cieplnym, a więc nie dochodzi do zbędnego nagrzewania się głębszych warstw użytkowanej podłogi),
  • parkiety.

Wszystkie te informacje powinny być skrupulatnie przeanalizowane przez naszych architektów. Razem podejmiemy właściwą decyzję i przeznaczymy odłożone środki na wysokiej klasy materiały wykończeniowe.

Ogrzewanie podłogowe – kilka słów podsumowania

Chodzenie po ciepłej podłodze

Ogrzewanie podłogowe dla wielu z nas okaże się bardzo przemyślaną i racjonalną inwestycją. Sprawdza się w budynkach o nieco obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym oraz dba o nasz komfort cieplny. Kluczową informacją dla wszystkich inwestorów jest to, że ogrzewanie podłogowe zatroszczy się o równomiernie rozprowadzenie ciepła po całym pomieszczeniu, ale też o oddawanie ciepła przez całą wykorzystywaną przestrzeń podłogową. Po podłodze będzie można chodzić boso i nie bać się o to, że pojawią się jakieś poważne infekcje.

Rozkład temperatury o charakterze pionowym sprawi, że najcieplej będzie nam w stopy. W sezonie grzewczym temperatura instalacji nie powinna przekraczać 29 stopni Celsjusza, zaś nominalną wartością jest 25 stopni Celsjusza. W łazienkach te temperatura może wynosić nawet 33 stopnie, a przy brzegach 35 stopni.

Do wyboru mamy ogrzewanie w wersji wodnej i elektrycznej. W pierwszej opcji kluczową rolę odgrywają rurki, przez które będzie przepływać woda. Woda jest tutaj podgrzewana przez pompy ciepła lub nowoczesne modele kotłów. Odmiana elektryczna może się składać z folii, mat oraz przewodów. Istotne jest ich prawidłowe ułożenie pod posadzką, dlatego zaangażujmy w to wykwalifikowanych specjalistów.

W łazienkach doskonale sprawdzą się warianty elektryczne, którymi można łatwo sterować np. przy pomocy programatorów czasowych i termostatów. Źródło zasilania stanowi kocioł zasypowy lub pompa ciepła. Ciepło jest magazynowane w podłodze, a następnie oddawane do przestrzeni. Maty oraz folie grzewcze zagwarantują nam brak podwyższenia podłogi. Ważną kwestią jest także moc cieplna, która spada wraz z obniżką temperatury. Jeśli temperatura będzie wynosić około 29 stopni Celsjusza moc zatrzyma się na poziomie 100 W na metr kwadratowy. Istotne jest zapoznanie się z zapotrzebowaniem energetycznym danego pomieszczenia. Pamiętajmy o umiejętnym dobraniu grzejników, zaworów (odpowiadających za obniżenie temperatury wody na zasilaniu) i kotłów (kondensacyjnych). Warstwę wykończeniową ogrzewanej podłogi mogą stanowić płytki ceramiczne (niski opór cieplny) lub parkiet. Korzystajmy ze sprawdzonych paneli, klejów i lakierów, które nie będą wydzielać groźnych dla ludzkiego zdrowia substancji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj