wymiary okien

Właściwe wymiarowanie stolarki okiennej powinno być bardzo ważną kategorią tematyczną dla osób, które chcą dobrać do swoich domów odpowiednie okna. Znają się na tym specjaliści od wyżej wspomnianej stolarki, więc jeśli stajemy przed takim zadaniem, to właśnie im należy zaufać w pierwszej kolejności. Umowny podział dzieli okna PVC na typowe oraz nietypowe. Pamiętajmy o kluczowej sprawie. Przy podawaniu pożądanych wymiarów okien u sprzedawców najpierw podawajmy szerokość okna, a następnie jego wysokość. Tak będzie to odbierał sprzedawca i dzięki temu nie będzie dochodziło do żadnych nieprawidłowości.

Typowe wymiary okien – przydatne wskazówki dla wielu osób

Standardowe wymiary okien

W zdecydowanej większości przypadków typowe wymiary okien wynoszą (dla O36/O37) 1765 mm szerokości oraz 1435 mm wysokości. Jeśli dane te zostaną przedstawione nieco inaczej możemy mieć pewność, że:

  • dojdzie do rażących błędów w procesie produkcji okien,
  • realizacja całego zamówienia zakończy się fiaskiem i będziemy musieli zamawiać okna od nowa.

Jak widać typowe wymiary okien należy podawać bardzo dokładnie, a więc jeśli ktoś obawia się, iż przekaże sprzedawcom niewłaściwe dane zawsze może udać się do sklepu z bardziej doświadczoną osobą, np. z jakimś fachowcem.

Pierwsze okna PVC były znane na polskim rynku już w 1974 roku, ale od tego czasu dużo zdążyło się zmienić. Były produkowane w różnych systemach profili okiennych. Okna PVC są tak chętnie wybierane przede wszystkim ze względu na to, iż stanowią doskonałą alternatywę dla okien drewnianych. Chodzi tutaj o:

  • zastosowanie solidnych konstrukcji okiennych,
  • zastosowanie stałych rozmiarów,
  • zastosowaniu funkcji otwierania oraz podziału kwater.

Nie da się ukryć, że o typowych wymiarach oknach przed ich zakupem trzeba się troszkę dowiedzieć, aby mieć pewność, że nasze pieniądze zostały wydane na właściwe systemy. Okna typowe muszą być ponadto zgodne z obowiązującą normą BN-85/7153-02.

Typowe wymiary okien - podstawowe informacje okna pcv

Kilka informacji o standardowych wymiarach okien i sposobie otwierania

Finalne decyzje związane z zamawianiem okien za każdym razem muszą być kilka razy przemyślane. Najlepiej jeśli podejmujemy je po konsultacjach z doświadczonymi fachowcami. Zwiększamy tym samym szanse na to, że realizowane zamówienie spełni nasze oczekiwania, a w naszych domach zamontowane zostaną solidne systemy okienne.

Typowe wymiary okien to takie, które mają sztywny sposób i kierunek otwierania skrzydeł. Powinniśmy na tym bazować. W przeciwnym wypadku nie mamy do czynienia z oknami typowymi. Oto kilka ciekawych zestawień, o których należy pamiętać przy dobieraniu okien typowych:

  • okna O1 – szerokość 565 mm, wysokość 535 mm, jednodzielne skrzydło, uchylny sposób otwierania,
  • okna O22/O23 – szerokość 2065 mm, wysokość 1135 mm, dwudzielne skrzydło, rozwierne lub uchylno-rozwierne otwieranie,
  • okna OB5/OB6 – szerokość 865 mm, wysokość 2195 mm, jednodzielne skrzydło, rozwierne otwieranie.

Jak widać wiele zależy od typu wybranych okien. Skonsultujmy to z wybranym fachowcem, a dopiero potem zajmijmy się ze sprawami związanymi z kosztami transakcji oraz montażem.

typowe wymiary okien

Typowe okna – co można w nich zmieniać?

Jeśli interesują nas typowe wymiary okien musimy mieć na uwadze to, iż producenci od czasu do czasu decydują się zmieniać w nich niektóre elementy. Chodzi tutaj np. o zaokrąglanie podanych wartości, a więc okna 1465×1435 będą zaokrąglone do 1460×1430. Cechą charakterystyczną w przypadku okien PVC był ich niesymetryczny podział. Obecnie zaczyna się od tego odchodzić i producenci wybierają podział symetryczny.

Typowe wymiary okien to niekiedy pojęcie względne, dlatego opłaca się poszerzyć swoją wiedze w tym zakresie, co może się nam niezwykle opłacić. Tym samym wyeliminujemy potencjalne błędy i będziemy mieli gwarancję tego, że montaż wybranych okien przebiegnie bezbłędnie. W razie jakichś wątpliwości spytajmy producenta o to, jak jego zdaniem wyglądają typowe wymiary okien.

Typowe wymiary okien – kilka słów podsumowania

typowych wymiarach okien mówi się od bardzo dawna, jednak historia pokazuje, że pojęcie to jest umowne i potrafi się zmieniać wraz z biegiem czasu oraz podejściem producentów. Pojęcie to jest związane z oknami PVC. W przypadku okien O36/O37 typowe wymiary będą wynosić 1765 mm (szerokość) i 1435 mm (długość). Stanowią doskonałą konkurencję dla okien drewnianych ze względu na swoją solidną konstrukcję, stałe rozmiary oraz funkcje otwierania.

Co najważniejsze muszą być zgodne z przyjętą normą branżową, więc warto zbadać to bezpośrednio u producenta. W typowych wymiarach okien producenci decydują się zmieniać niesymetryczny podział okien PVC na symetryczny oraz zaokrąglać podane wyżej wartości (np. 1765×1435 mm na 1760×1430 mm). W opinii wielu ekspertów typowe okna to takie, które charakteryzują się sztywnymi wymiarami szerokości i wysokości, ale też sposobem i kierunkiem otwierania skrzydeł. Nie zapominajmy o sztywności podziału wielkości kwater okiennych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj