czyszczenie srebra

Srebro w domu nadaje szyku naszym wnętrzom. Srebrne dekoracje są piękne, trwałe, lśniące i pasują do wszystkiego. Srebrna biżuteria jest natomiast wspaniałą ozdobą każdej kobiety. Niestety srebro ma tę właściwość, że w kontakcie z tlenem lub siarką wchodzi w reakcję chemiczną i na jego powierzchni pojawiają się plamy i odbarwienia a samo srebro matowieje.

Domowe sposoby na czyszczenie srebra

Każdy, kto ma w domu srebro na pewno słyszał o domowych sposobach jego czyszczenia. Nasze babcie skutecznie potrafiły dbać o srebrną zastawę, która pojawiała się na stole przy ważnych okazjach, piękna i błyszcząca. A srebrne łańcuszki i wisiorki wspaniale błyszczały na babcinej szyi.

Sposoby naszych babci opierały się na podstawowych produktach, które znajdziemy w każdym domu, pozwalają one w łatwy i skuteczny sposób wyczyścić srebrne przedmioty w naszym domu. Można też uznać, że te sposoby są o wiele skuteczniejsze niż gotowe środki chemiczne i na pewno bardziej przyjazne dla środowiska. Ale jakie to środki i jak działają?

Czym jednak są uporczywe plamy pojawiające się na powierzchni srebra. Są one skutkiem reakcji chemicznej między utleniającym się srebrem a tlenkiem siarki, który jest jednym ze składników powietrza. Skutkiem tej reakcji jest ciemny, matowy nalot pojawiający się z różnym natężeniem na powierzchni srebra. Przyczyną tego zjawiska jest zwykle niewłaściwy sposób przechowywania srebra. Nieużywane srebrne przedmioty należy przechowywać w ciemnym, dobrze zamkniętym miejscu, aby ograniczyć dostęp do powietrza. Warto do woreczka lub pudełka, w którym przechowujemy srebro dodać kawałek kredy, zmniejszy ona wilgotność powietrza.

Również środowisko, w jakim znajduje się srebro ma na nie ogromny wpływ. Oznacza to, że jeżeli założymy srebrny łańcuszek z pięknym błyszczącym, srebrnym wisiorkiem i nosimy go na dworze gdzie jest dużo zanieczyszczenia w powietrzu będzie to również skutkowało jego matowieniem i ciemnieniem.

Jak dbać o srebro

Na szczęście dla nas dbanie o srebro jest dziecinnie proste. Potrzebne jest tylko kilka rad i wskazówek a będziecie się cieszyć wspaniałym blaskiem swojej biżuterii w długim czasie. Ciekawostką jest to, że najlepszym dbaniem o srebrną biżuterię jest jej noszenie. Nasz skóra, dzięki swoim naturalnym olejom, nabłyszcza srebro i je czyści. Pamiętajmy jednak żeby ściągać srebrną biżuterię przy wykonywaniu prac domowych.  Kontakt z domowymi chemikaliami, chlorem, przedmiotami zawierającymi siarkę takimi jak wełna lub lateks przyspiesza proces matowienia srebra.

Jak czyścić srebro

Sposoby na skuteczne wyczyszczenie srebra w domu opierają się na produktach codziennego użytku, które znajdziemy w każdym domu. Na początek kilka wskazówek, co do samego czyszczenia. Do czyszczenia używajcie zawsze miękkiej szmatku z mikrofibry lub flaneli, nigdy nie używamy papieru, czyli chusteczek lub ręczników papierowych, zawierają one włókna, które mogą rysować biżuterię. Pamiętajcie również, aby czyścić srebro przesuwając szmatkę delikatnie w przód i tył, ruchy okrężne pogłębiają drobne rysy.

Najlepsze sposoby na wyczyszczenie srebra

Oto kilka sposobów na przywrócenie blasku wyrobom ze srebra (nie tylko biżuterii). Pamiętajcie tylko, aby po czyszczeniu srebro spłukać pod bieżącą wodą lub delikatnie wytrzeć wilgotną ściereczką a następnie wysuszyć przedmioty ściereczką z mikrofibry, aby zapobiec powstawianiu białych plam po kroplach.

Mydło i woda. No nie ma nic prostszego jak potraktowanie srebrnych przedmiotów jak własnej skóry. Moczymy ściereczkę w wodzie z mydłem i delikatnie przecieramy srebrną powierzchnię. Zalecane jest też umycie srebrnych przedmiotów w wodzie z mydłem przed zastosowaniem innych metod czyszczenia.

Roztwór z sody oczyszczonej i wody. Soda oczyszczona od dawien dawna była stosowana do czyszczenia wszelkich powierzchni. Należy przygotować pastę z sody oczyszczonej i wody. Następnie przy użyciu czystej, suchej ściereczki nakładamy pastę na srebro i delikatnie polerujemy. Trudniej dostępne miejsca (zakamarki i szczeliny) wyczyścimy przy użyciu szczoteczki do zębów.

Sok z cytryny i oliwa z oliwek. To kolejne połączeniu, które przywróci świetność naszemu srebru. Należy wymieszać pół szklanki soku z cytryny z jedną łyżeczką oliwy z oliwek. Ściereczkę z mikrofibry zanurzamy w naszym preparacie, wyciskamy i polerujemy. Następnie opłukujemy czyszczony przedmiot i osuszamy.

Cięższe naloty usuniemy przy pomocy mieszanki sody oczyszczonej i białego octu. Jeżeli nasze srebro pokrył już nalot, który wyklucza jego polerowanie w obawie przed uszkodzeniem wymieszajmy pół szklani octu z dwoma łyżkami sody oczyszczonej. W tak przygotowanej mieszance zanurzamy nasze sreberko na dwie do trzech godzin, jak przy każdym roztworze należy nasz przedmiot na koniec opłukać i osuszyć.

Jak profesjonalnie czyścić srebro

Na zakończenie zestaw małego chemika. Wykorzystamy reakcję chemiczną do wyczyszczenia naszego srebra. Wszystko, co będziemy potrzebować to soda oczyszczona, sól, folia aluminiowa i wrząca woda. Użyjemy do tego szklanego pojemnika, który pozwoli w całości zanurzyć nasze srebro np. miseczka lub salaterka. Wykładamy naczynie folią aluminiową, pamiętając, aby matowa strona była do dołu. Wkładamy do naczynia nasze srebro i zalewamy wrzątkiem do całkowitego zanurzenia i dodajemy dwie łyżki sody oczyszczonej. Należy delikatnie wymieszać roztwór, aby soda się rozpuściła, po około 10 min wyciągamy czyszczone srebro (szczypcami lub w rękawiczkach, ale nie gumowych) opłukujemy pod bieżącą wodą i delikatnie osuszamy ściereczką.

Powyższe metody są sprawdzone i bardzo skuteczne, teraz już wiecie, że nie ma sensu szukać w sklepie środków chemicznych skoro proste sposoby na wyczyszczenie srebra są w zasięgu ręki.

Księgarka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj