las w słoiku

Własnoręcznie zrobiony las w słoiku to hit w dekorowaniu mieszkań. Las będzie nie tylko zdumiewającą ozdobą dowolnej przestrzeni, ale może stać się również pasją, temat do rozmów, a nawet sposobem na dodatkowe źródło zarobku. Istnieje mnóstwo poradników i filmów pokazujących jak tworzyć piękne mini lasy w słoikach. Koszt profesjonalnego szkolenia wynosi nawet 500zł, ale samodzielna nauka robienia słoikowych lasów może być również wspaniałym doświadczeniem. Z tego tez powodu postanowiliśmy zaprezentować sztukę tworzenia lasów w słoiku kroku po kroku. Nasze DIY może być pierwszym etapem rozpoczęcia nowej przygody z roślinnością. A zatem do działa, czas stworzyć pierwszy ogród w słoiku.

Co to jest las w słoiku/słoikowy ogród?

Zanim przejdziemy do tworzenia własnego szklanego lasu, warto zaczerpnąć podstawowej wiedzy teoretycznej. Lasem w słoiku będzie mini ekosystem, który miesiącami będzie wymagał minimum naszego zaangażowania. Taki ekosystem nie będzie potrzebował nawadniania oraz specjalnej pielęgnacji. Brzmi świetnie? Jeśli to Was jeszcze nie przekonało, do warto jeszcze dodać, że las w słoiku tworzy obieg zamknięty. Wszystko jest zamknięte pod pokrywą. Woda paruje i następnie się skrapla na ściankach i spływa, aby ponownie nawodnić korzenie naszego lasu. Aby osiągnąć taki efekt, słoik z lasem powinien stać w nasłonecznionym miejscu, ale ważne jest, aby nie był narażony na bezpośrednie działania promieni. Jest to o tyle ważne, że szkło słoika działa jak soczewka i mogłoby poparzyć rośliny w środku.

lasy w słoiku
Szklane lasy w słoiku

Co będziemy potrzebować, aby stworzyć las w słoiku?

Mamy pewną swobodę w dobieraniu materiałów używanych do tworzenia zamkniętego lasu, ale warto, szczególnie na początku, trzymać się kilka podstawowych reguł. Na eksperymentowanie przyjdzie jeszcze pora.

W pierwszej kolejności należy wskazać na słoik. To od niego będzie zależało, jaki ostateczny kształt przybierze las. Nie mniej ważne jest to, że od typu użytego słoika będzie zależała łatwość wykonania lasu. Słoik powinien mieć szerokie wieczko, które będzie można przykryć korkiem. Im szerszy otwór, tym łatwiej będzie nam wszystko włożyć do środka.

Zamknięty las w słoiku
Zamknięty las w słoiku

Słoik nie musi być zamykany, jednak na pierwszy las zalecamy wybór zamykanego słoja. Słoik z korkowym wieczkiem o wymiarach 30x20cm można kupić za ok 40zł. Większe słoiki, wysokie na 50cm lub nawet 60cm kosztują ok 70-80zł.

Jeśli chcecie wykonać budżetową wersję lasu, to sprawdzi się tutaj również zwykły słoik do kiszenia ogórków.

Następnymi elementami niezbędnym do stworzenia lasu w słoiku są podłoża. Powinny składać się na nią:

  • Ziemia uniwersalna – może to być również ziemia z przeznaczeniem pod konkretny typ roślin.
  • Keramzyt – stosowany jako drenaż. Stosuje się go głównie w celu odprowadzenia nadmiaru wody
  • Węgiel aktywny – Zastosowanie węgla w szklanym lesie ma służyć zapobieganiu rozwoju pleśni i grzybów
  • Mech – Nie można zabierać mchu z lasu. Polecamy zakup mchu w sklepie ogrodniczym. Cena mchu wynosi około 7zł za kwadrat o wymiarach 8x8cm.

Dobór roślin do lasu w słoiku

Czy mamy już wszystko? Oczywiście nie wspominaliśmy jeszcze o roślinach, które będą grały główne skrzypce w naszym mini lesie. Tutaj warto zastanowić się dłużej i wybrać rośliny ostrożnie. Dobór jest szalenie istotny, ponieważ nie każda roślina dobrze zniesie panujące w lesie warunki klimatyczne oraz ograniczoną przestrzeń.

Z polecanych przez nas roślin warto wymienić bluszcze, paprocie, małe drzewka bonsai oraz palmę koralową. Jednakże to są rośliny rosnące stosunkowo szybko. Dlatego też w przypadku palmy należy wybrać wyższy słoik.

szklany las
Szklany las w słoiku

Wybieramy rośliny niekwitnące, wytrzymałe oraz długowieczne. Rośliny samodzielnie będą obumierały i rodziły się na nowy zgodnie z porami roku. Nie ma też obawy, że przerosną słoik. Większość roślin dostosuje swój rozrost do dostępnej przestrzeni w słoiku.

Las w słoiku krok po kroku

Mamy już wszystko przygotowane, więc pora zakasać rękawy i rozpocząć tworzenie kompozycji. Dno lasu w słoiku wymienimy na początku warstwą keramzytu. Jak już wspomnieliśmy, dzięki temu korzenie nie będą szybko gniły.

Następnie tworzymy kolejną warstwę składającą się węgla aktywnego. Na węgiel wsypujemy ziemię. Na razie wszystko jest ciemne. Jeśli chcemy to zmienić, możemy opcjonalnie wcześniej dodać warstwę piasku, dla złamania ponurego wyglądu. W przypadku doniczek, warstwy nie są widoczne. Inaczej jest w przypadku słoików. Każda warstwa ekosystemu jest widoczna z boku szkła.

Teraz w ziemi tworzymy niewielkie otwory na roślinki. Warto przemyśleć rozplanowanie. W przypadku wąskich słoików, dobrze sprawdzi się klasyczne rozwiązanie, czyli 1 roślina po środku, ale w zasadzie jest dowolność w komponowaniu przestrzeni lasu.

Las w słoiku – Jak zrobić własny las krok po kroku (DIY) las w sloiku greenbells 2
Las w słoiku / Zdjęcie: Greenbells

Kiedy mamy już umiejscowione roślinki, możemy przystąpić do dekorowania. Można użyć mchu, ale również ciekawym pomysłem będzie wykorzystanie kawałków drewna lub ozdobnych kamyczków.

Kiedy mamy już wszystko na miejscu, zraszamy rośliny wodą za pomocą spryskiwacza oraz zamykamy las. Jeśli słoik zaparuje, nie należy wpadać w panikę. Z czasem ekosystem się ustabilizuje. Zaparowanie szkła jest w tym przypadku zjawiskiem naturalnym.

Jak pielęgnować las w słoiku?

Przede wszystkim należy obserwować wilgotność. Jeśli na ściankach nie pojawia się skroplona para wodna, można otworzyć słoik i dolać kilka ml wody. Jeśli natomiast ilość pary wodnej jest niepokojąco wysoka, należy otworzyć słoik na 2-3 godziny i pozwolić odparować nadmiarowi. Jakież to proste!

Las w słoiku - Zdjęcie: Greenbells
Las w słoiku / Zdjęcie: Greenbells

Po pewnym czasie, po około kilku miesiącach, ekosystem może stać się zupełnie samowystarczalny. Nasz las w słoiku będzie tętnił życiem.

Las w słoiku można tworzyć zupełnie samodzielnie. Wystarczy odrobina wolnego czasu. Komponowanie przyroda to zajęcie niezwykle wyciszające, a efekt końcowy będzie robił piorunujące wrażanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj