choinka na pniu

Choinki na pniu od kilku lat są hitem Świąt Bożego Narodzenia. Okres świąteczny to wspaniały czas i każdy z nas chce mieć wyjątkowo udekorowane mieszkanie. Niezależnie od tego czy jesteśmy zagorzałym katolikiem czy tylko wierzącym a może nawet jesteśmy osobą niewierzącą, nie da się ukryć, że wszyscy poddajemy się atmosferze tych świąt.

Mają one w sobie pewną magię, wprowadzają nastrój spokoju i radości. W tym okresie nawet powietrze pachnie inaczej. Niezależnie od wyznania i poglądów chcemy odrobinę tego czaru zatrzymać w domu.

W kwestii dekoracji okres Bożego Narodzenia wybaczy nam wiele kiczu, świecidełek i błyskotek. Na parapetach zagoszczą plastikowe bałwanki i renifery, pod sufitem zawisną połyskujące brokatem aniołki a balkony będą się uginały pod girlandami mrugających, różnokolorowych światełek.

Pojawi się też ona, królowa domu, nawet upchana w rogu będzie przyciągała wzrok. Choinka, zagości w naszych domach w wielu wariatach, sztuczna lub żywa, cięta lub doniczce, mała lub duża, tradycyjna zielona lub biała, polska lub przybyszka z Kaukazu. A może by tak raz inaczej? Może coś zmienić? Może coś połączyć?

Wybór choinki – tradycyjna czy na pniu?

Odpowiedzią na te pytania jest choinka na pniu, w zeszłym roku znalazła się szczytu popularności. Wszystkie sklepy z dekoracjami miały ją w swojej ofercie i sprzedawała się lepiej niż pączki w tłusty czwartek. Tylko, co to za radość kupić, postawić i już. Przecież najwięcej satysfakcji sprawia własnoręczne wykonanie czegoś a następnie podziwianie swojego dzieła.

Tym właśnie zajmiemy się dzisiaj, poniżej znajdziecie kilka sposobów na przygotowanie własnej choinki na pniu, od banalnych poprzez wymagające trochę więcej pracy. Drewno jest piękną, naturalną dekoracją a jego zapach wprowadza niepowtarzalny nastrój. Dlatego nawet w połączeniu ze sztucznymi gałązkami da wspaniały efekt.

Mini choinki na pniu

Jedną z wariacji choinki na pniu są mini choinki. To ich wykonania będzie nam potrzebne kilka plastrów drewna – drewniane krążki o średnicy kilku centymetrów i grubości ok 1-2 cm, czyli po prosu pocięty w plastry pień drzewa, najlepiej żeby pień był świeży, co pozwoli uzyskać wspaniały zapach. Nawiercamy plaster na środku niewielkim wiertłem i wtykamy w wywiercone otwory gałązki choinki (żywe lub sztuczne). Żeby gałązki nie wypadały możemy je umocować klejem do drewna lub klejem na gorąco. Spotkałem nawet choinkę wykonaną w ten sposób ze szczotki do czyszczenia butelek. Mając tak przygotowane kilka choinek możemy je ustawić w krąg i opleść delikatnym łańcuchem światełek LED, będziemy mieli swój własny, mały, pachnący i świecący las.

mini choinka na pniu

Choinka na żywym pniu

Inną wersją jest osadzenie sztucznej choinki w żywym pniu. Do wykonania takiej wersji choinki na pniu będziecie potrzebowali sztucznej choinki, najlepiej takiej do metra wysokości, około półmetrowy pień o średnicy 5 cm i doniczkę. Pień osadzamy w doniczce przy pomocy ziemi lub piasku, możemy też wlać gips. Pamiętajmy, że doniczka musi zapewnić stabilność naszemu drzewku, więc im będzie wyższe tym większa musi być doniczka. Od góry w pieńku nawiercamy otwór i wtykamy w niego naszą choinkę. Średnicę wiertła dobieramy odrobinę mniejszą niż średnica pniaka naszej sztucznej choinki. Może się też okazać, że musimy obciąć stojak w naszej choince, żeby odkryć jej środkowy stelaż. Doniczkę, dla lepszego efektu ubierzmy w mały jutowy worek, zwiążcie go surowym sznurkiem zasłaniając doniczkę jednocześnie zostawiając w worku wywinięty kołnierz.

choinki na pniu

Jak zrobić efektowną choinkę na pniu

Teraz przejdziemy na najbardziej zaawansowanej wersji choinki na pniu. Jak ją zrobić? Będzie potrzebne kilka rzeczy. Przed wszystkim będą potrzebne gałązki jodły lub z innego iglaka. Dopuszczalne są nawet gałązki tui, a niektórzy wplatają między gałązki jemiołę. I oczywiście pień, który musicie przyciąć na interesującą nas wysokość. Potrzebny będzie też drut do mocowania gałązek, cążki do jego cięcia, ceramiczna doniczka, pistolet do kleju, sekator i pianka kwiaciarska.

W doniczce umieszczamy piankę, w którą wciskamy kijek stanowiący pień naszej doniczki i wklejamy go klejem na gorąco. Teraz przechodzimy do najbardziej pracochłonnej części. Za pomocą drucika przymocowujemy przygotowane gałązki, zaczynamy od dołu i najdłuższych gałązek i okręcając pień drucikiem idziemy w górę przymocowując, co raz to krótsze gałęzie. Długość gałązek w trakcie mocowania możemy modyfikować odpowiednio je przycinając.

przystrojona choinka na pniu

Jak już skończymy mocować gałęzie, nasza choinka jest prawie gotowa teraz należy zasłonić wystającą z doniczki gąbkę np. workiem jutowym czy robiąc kompozycję z mchu oraz ozdobić nasze drzewko. Żeby nasza choinka cudownie pachniała możemy ją ozdobić laskami cynamonu, plastrami suszonej pomarańczy oraz korzennymi ciasteczkami.

Możemy dopasować choinkę do stylu panującego w naszym domu. Jeżeli urządziliśmy nasze mieszkanie w surowym stylu skandynawski to nasza choinka nie powinna mieć ozdób a między gałęziami powinny myć widoczne prześwity. Świetnie sprawdzi się ustawienie kilku choinek obok siebie. Natomiast, jeśli nasz dom to wzór nowoczesności możemy zaryzykować i pomalować nasze gałązki sprayem na różne, niestandardowe kolory.

Własnoręcznie wykonana choinka będzie niepowtarzalną dekoracją w naszym domu a podarowana w prezencie na pewno sprawi ogromną radość.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj