budowa domu krok po kroku

Zastanawiając się nad tym ile trwa budowa domu warto wziąć pod lupę kilka istotnych czynników. Ważna w tym wszystkim jest cierpliwość i zatrudnienie odpowiednich fachowców. Na samym początku musimy przystąpić do stworzenia projektu naszego wymarzonego domu. Dopiero później przystępujemy do prac budowlanych. Rozejrzyjmy się za architektem oraz ekipą budowlaną. Dzięki temu wszelkie prace zostaną skrócone i do naszego domu będzie mogli wprowadzić się w zaplanowanym wcześniej terminie. Przeszkodą mogą okazać się niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego za budowę warto zabrać się przed okresem zimowym. W ten sposób wszystkie prace przebiegną prawidłowo i bez zbędnych opóźnień. Stworzenie harmonogramu robót to podstawa sukcesu, ponieważ na tej podstawie wiemy jakimi pracami musimy zająć się w pierwszej kolejności, a co zostawimy na później. Okaże się to przydatne również w zakresie zakupu materiałów budowlanych i akcesoriów. Nie lekceważmy takich obowiązków, bo szybko może się okazać, że będziemy tego bardzo żałować.

Podążanie za harmonogramem robót i unikanie przestojów

budowa domu

Nie da się jasno określić tego ile trwa budowa domu, ale mamy na to spory wpływ. Przede wszystkim zacznijmy podążać za ustalonym harmonogramem robót i unikajmy wszelkich przestojów. Wydaje się to dość skomplikowane, ale wystarczy wykazać się profesjonalizmem i zatrudnić właściwych specjalistów. Harmonogram prac tworzony jest zazwyczaj przed wykwalifikowanego kierownika budowy, który dzięki niemu przekazuje wszelkie uwagi swoim podopiecznym. Każdy ma wyznaczone zadania i wie na czym ma się skupić w najbliższych dniach lub nawet tygodniach. Nic dziwnego, że prace związane z harmonogramem robót są tak respektowane. Nad wszystkim muszą czuwać inwestorzy, ponieważ musimy pamiętać o tym, że nawet najbardziej zaufanym fachowcom nie możemy zaufać w stu procentach. Nadzorowanie ich pracy to dla nas pewność, iż cała inwestycja zakończy się sukcesem i nie będzie zbyt czasochłonna. Pozwoli nam to również na zaoszczędzenie środków finansowych.

Harmonogram prac pozwoli nam na:

  • dokładne wyliczenie kosztów budowy domu,
  • sporządzenie oficjalnego kosztorysu budowy,
  • rozdzielenie poszczególnych zadań robotnikom i fachowcom.

Przyłóżmy się do tego i nie zastanawiajmy się przez cały czas ile trwa budowa domu, ponieważ dużo będzie zależeć od naszego zaangażowania. Harmonogramy przydają się przede wszystkim podczas tworzenia domów jednorodzinnych na podstawie gotowych projektów, na które trzeba mieć pozwolenie (lub je zgłosić). Zmiany i odstępstwa od takich projektów mogą grozić tym, że prace zdecydowanie się wydłużą, a do tego będziemy podatni na wskazane wyżej przestoje. Wszystkie decyzje musimy przynajmniej kilka razy przemyśleć, zanim zdecydujemy się zainwestować nasze pieniądze. Inwestorzy przez cały czas trwania budowy muszą zachować płynność finansową, ponieważ trzeba liczyć się z tym, że prędzej czy później pojawią się jakieś nieprzewidziane koszty.

Poszczególne etapy budowy domu – stan zerowy

Budowa domu krok po kroku - ile trwa i na jakich czynnościach się skupić? stan zero e1613393120924
Fot: nebeska.mojabudowa.pl

Analizując ile trwa budowa domu musimy mieć świadomość tego, że taka budowa składa się z kilku różnych etapów. Na samym początku mamy styczność z tzw. stanem zerowym. To właśnie wtedy przystępujemy do wykonywania następujących prac:

  • wszelkie prace ziemne i fundamentowe,
  • wykonanie piwnic, stropów i podłóg na gruncie,
  • zastosowanie izolacji i podkładu betonowego.

To jeden z kluczowych etapów budowy wymarzonego domu, ponieważ wszelkie błędy mogą grozić poważnymi konsekwencjami i dużymi wydatkami finansowymi. Od tego w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo. W związku z tym powinniśmy bazować jedynie na uznanych fachowcach, którzy doskonale znają się na swojej pracy i będą wiedzieli, jakie zadania mają wykonać i z jakich materiałów skorzystać.

Taki etap nie może być realizowany zimą, ponieważ napotka się wtedy na wiele różnych przeszkód i opóźnień. Wymaga również wykonania odpowiednich prac zabezpieczających przed ewentualnymi opadami i niekorzystnymi temperaturami.

Zazwyczaj prace związane ze stanem zerowym trwają od dwóch tygodni do jednego miesiąca. Sama niwelacja terenu może zająć fachowcom 2 dni, a trzeba wykonać jeszcze szereg innych czynności, m.in. zdjąć humus, wytyczyć obrys budynku i wykopać fundamenty. Jeśli zatrudnimy osoby, które nigdy wcześniej nie wykonywały takich prac możemy mieć pewność, że wszystko przeciągnie się w czasie i wcale nie musi zostać wykonane poprawnie. W budownictwie liczy się doświadczenie i stała kontrola nad zatrudnionymi pracownikami, aby sprawdzać czy utrzymany jest harmonogram robót.

Ważną rolę w stanie zerowym pełnią rozmaite prace murarsko-zbrojeniowe, do których możemy zaliczyć m.in.:

  • podkład betonowy – około 1-2 dni,
  • deskowanie i szalunki – 2-3 dni,
  • zbrojenie i izolacje – 1-2 dni.

To tylko niektóre z czynności, które w żadnym wypadku nie mogą być zaniedbane. Od tego zależy ile trwa budowa domu i jak przebiega cały proces. Inwestując w to swoje pieniądze musimy mieć pewność, że wszystko jest wykonane fachowo i rzetelnie. Oprócz powyższych zadań zajmijmy się także: betonowaniem ław (1-2 dni), stworzeniem przejść dla użytkowanych instalacji (1-2 dni), murowaniem ścian (2-4 dni), wykonaniem izolacji na murach fundamentowych (1-2 dni), zasypaniem murów i zagęszczeniem gruntu (1-3 dni) czy też wykonaniem płyt pod posadzkę (2-3 dni).

Pora przejść do następnego etapu – stan surowy otwarty

stan surowy otwarty
Fot: kameralna.com.pl

Wykonanie powyższych zadań da nam mnóstwo satysfakcji, a przy okazji zauważymy pierwsze postępy i będziemy mogli śmiało myśleć, że już niedługo wprowadzimy się do wymarzonego domu jednorodzinnego. Przeanalizujmy sobie dokładnie ile trwa budowa domu i nie spieszmy się z realizowaniem kolejnych czynności. Musimy przecież wziąć pod uwagę m.in. przerwy technologiczne, potrzebne np. na związanie betonu. Cierpliwość popłaca, a my zamieszkamy w pięknym, bezpiecznym i dostosowanym do nas domu.

Po zakończeniu prac nad stanem zerowym możemy przejść do stanu surowego otwartego. Przygotujmy się na:

  • wznoszenie ścian,
  • wykończenie stropów,
  • wykonanie komina,
  • betonowanie wybranych schodów,
  • prace związane z więźbą dachową,
  • stworzenie dachu i odpowiedniego pokrycia, np. papy.

Jeśli na prace budowlane decydujemy się przed zimą musimy pamiętać o tym, że na etapie stanu surowego otwartego powinniśmy wykonać otwory na drzwi i okna, które w okresie zimowym muszą być dokładnie zabezpieczone. W innym przypadku napotkamy na liczne opóźnienia, co wiąże się też z dodatkowymi kosztami finansowymi.

Wszelkie prace związane ze stanem surowym otwartym mogą potrwać nawet do 4 miesięcy, chociaż ważne jest oczywiście to, kiedy konkretnie rozpocznie się budowę swojego domu jednorodzinnego.

Murowanie ścian zewnętrznych może nam zająć nawet 2 tygodnie, a pamiętajmy o tym, że trzeba wykonać jeszcze szalowanie dla słupów i podciągów. To kolejne 2 tygodnie ciężkich i wymagających prac. Następnie przejdziemy do: wykonania wieńców (2-3 dni), budowy schodów (3-4 dni), murowania ścianek kolankowych (4-5 dni), prac związanych z więźbą dachową (około tygodnia), końcowego montażu więźby dachowej (1-2 tygodnie) i prac izolacyjnych wraz z ociepleniem dachu (1 tydzień). Pod uwagę weźmy również czas potrzebny na tzw. przerwy technologiczne, podczas których dojdzie do pielęgnacji stropu czy też związania wieńców.

Jak widać wszystko musi być dopracowane do perfekcji i już wstępne wyliczenia w zakresie tego ile trwa budowa domu mogą spalić na panewce, gdy którąś z powyższych prac będzie się zaniedbywać. Z racji tego kluczowe jest znalezienie wartościowych współpracowników, na których będziemy mogli liczyć praktycznie każdego dnia, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych i napotkanych problemów. Wiadomo, że każda budowa musi napotkać na jakieś nieprzewidziane okoliczności, ale z fachowcami u boku nie będziemy mieli trudności z ich rozwiązaniem. Im mniej doświadczona ekipa, tym większe prawdopodobieństwo tego, że błędów będzie więcej, a czas trwania budowy zdecydowanie się wydłuży.

Stan surowy zamknięty – powoli zbliżamy się ku końcowi

stan surowy zamknięty
Fot: miaudomek.pl

Pora wziąć pod lupę stan surowy zamknięty. Na tego typu prace powinniśmy poświęcić około 3-5 miesięcy. Chodzi przede wszystkim o:

  • stolarkę okienną i drzwiową,
  • pokrycie dachowe,
  • ścianki działowe.

Wszystko wydaje się być proste, jeśli się o tym jedynie wspomina, jednak kłopoty zaczynają się, gdy przyjdzie pora na realizowanie tak trudnych czynności. Fachowcy doskonale się na tym znają i wiedzą jak postępować, aby nie doprowadzać do żadnych nieprawidłowości. Niektórzy zabierają się za budowę własnego domu samodzielnie, np. wtedy, gdy mają odpowiednie umiejętności techniczne i dostęp do wysokiej klasy materiałów budowlanych oraz sprzętów. Konieczne jest tutaj jednak posiadanie doświadczenia budowlanego. Prace powinny być też konsultowane ze specjalistami.

Zbadajmy ile trwa budowa domu i na tej podstawie zaplanujmy sobie wszelkie wydatki oraz nasze kolejne kroki. Całość może potrwać nawet kilkanaście miesięcy, zależnie od pożądanego metrażu. Przedyskutujmy to z zatrudnionym architektem, a dzięki temu dowiemy się na co mamy się konkretnie przygotować.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego ile trwa budowa domu. Niektórym wydaje się, że będzie się to zamykało w granicach 3-4 miesięcy, ale życie weryfikuje ich niezbyt realistyczne założenia. Montaż stolarki okiennej i drzwiowej może nam zająć około 2 tygodni, a do tego dochodzi jeszcze wznoszenie ścian działowych (kolejne 2 tygodnie) i nakładanie pokrycia dachowego (1 tydzień). Jak widać powoli będziemy się zbliżać ku końcowi, ponieważ zaplanowanych prac jest coraz mniej, ale nie oznacza to tego, że są mniej istotne. Wręcz przeciwnie należy się tutaj skupić na tym, aby wszystko wykonać rzetelnie i bez jakichkolwiek zaniedbań. Chodzi przecież m.in. o istotne ścianki działowe oraz nasze okna i drzwi. Ma to wpływ m.in. na finalne walory estetyczne wznoszonego domu jednorodzinnego.

Pozostaje przejść do robót wykończeniowych

Budowa domu krok po kroku - ile trwa i na jakich czynnościach się skupić? stan deweloperski
FOT:
JASSEM-BUD

Wiemy już mniej więcej ile trwa budowa domu, jednak powinniśmy mieć na uwadze to, że na samym końcu czekają na nas kolejne wyzwania, którym musimy stawić czoła. Chodzi o roboty wykończeniowe. Warto zaangażować do tego doświadczonych profesjonalistów, dzięki którym czas trwania zostanie skrócony. Wśród najpopularniejszych robót z tej kategorii znajdziemy:

  • instalacje wewnętrzne,
  • stworzenie przyłączy,
  • wszelkie podjazdy, ewentualne tarasy i podejścia,
  • ogrodzenie przydomowe,
  • izolacje urządzeń, mebli,
  • malowanie i pielęgnowanie elewacji.

Każda z tych robót wymaga ogromnego zaangażowania oraz poświęcenia. Jeśli do sprawy podejdzie się nieprofesjonalnie, nasz dom może okazać się niekompletny i niezbyt estetyczny. Poza tym będzie stwarzał niebezpieczeństwo. Nie możemy do tego dopuścić zwłaszcza w sytuacji, gdy na co dzień w środku będą przebywać małe dzieci. Na samym końcu nie powinniśmy odpuszczać i oszczędzać na materiałach wykończeniowych. Z pewnością uczuli nas na to wybrany projektant.

Wiedząc już ile trwa budowa domu i przystępując do ostatniego etapu prac będziemy odczuwać pewną ulgę, chociaż powinniśmy być cierpliwi i zostawić odrobinę wolnego miejsca na naniesienie ewentualnych poprawek. Wszystkiego nie da się przecież w stu procentach przewidzieć, nawet jeśli współpracujemy z najlepszymi specjalistami na rynku.

gotowy dom

Sama elektryka bez osprzętu może nam zająć od 5 do 7 dni, a pozostaje jeszcze wykonanie hydrauliki (7-14 dni), tynków (7-10 dni), wylewek (7-12 dni), glazury (1-2 tygodnie), paneli drewnianych (5-7 dni), elektryki z osprzętem i armaturą (7-10 dni) i elewacji (nawet do 14 dni). Podzielenie pracy na powyższe etapy będzie stanowić dla nas bardzo duże ułatwienie. Nie postępujmy nierozważnie i słuchajmy porad bardziej doświadczonych osób. Wyjdzie nam to na dobre, nawet jeśli dom nie będzie posiadał zbyt dużych rozmiarów.

W zdecydowanej większości przypadków czas trwania budowy będzie zależał od płynności finansowej inwestorów. Przygotujmy dość pokaźne środki finansowe i nie wierzmy w to, że wstępny kosztorys okaże się tym oficjalnym. Zawsze miejmy odłożone pieniądze, których będziemy mogli użyć w razie gdyby doszło do jakichś nieprawidłowości.

Istotna będzie dla nas również wybrana metoda budowy domu, ponieważ do dyspozycji mamy:

  • metodą zleconą (bardzo szybką, ale jednocześnie nieco droższą),
  • metodę systemu gospodarczego (dzięki niej możemy sporo zaoszczędzić, ale musimy liczyć się z tym, że prace budowlane będą trwać zdecydowanie dłużej, więc jest to metoda przeznaczona dla tych osób, którym nie zależy na ekspresowej realizacji inwestycji).

Jak widać to ile trwa budowa domu będzie zależało m.in. od naszych aktualnych możliwości finansowych, kolejnych decyzji, ale również zatrudnienia wykwalifikowanych współpracowników. Na każdym etapie powinniśmy nadzorować prace zatrudnionych osób, tak aby w porę zareagować i nie doprowadzić do żadnych uchybień lub opóźnień.

klucze do odbioru

Ile trwa budowa domu? Podsumowanie

Przejdźmy do krótkiego podsumowania, które podpowie nam ile trwa budowa domu. Jak już zostało wspomniane musimy przygotować się na to, że wszelkie prace budowlane i wykończeniowe mogą potrwać nawet kilkanaście miesięcy. Przeszkodą mogą być niekorzystne warunki atmosferyczne, dlatego postarajmy się przystąpić do pracy jeszcze przed okresem zimowym. Zaoszczędzimy sporo czasu, a przy okazji nieco zmniejszymy swoje wydatki.

Skupmy się na tym, aby stworzyć odpowiedni harmonogram robót, nad którym powinni czuwać kierownik budowy oraz inwestor. W ten sposób zabezpieczymy się przed niepożądanymi przestojami. Przyda się to zwłaszcza wtedy, gdy roboty mają być czasochłonne, np. w przypadku nieco większych domów jednorodzinnych. Musimy pamiętać o tym, że wszelkie zmiany w projektach i odstępstwa od nich przełożą się na to, że prace zostaną wydłużone. Nie każdy jest na to przygotowany, jednak każda nasza decyzja ma na to spory wpływ.

Najpierw przystąpimy do realizowania prac związanych z tzw. stanem zerowym, w którym to istotną rolę odgrywają następujące zadania: prace ziemne i fundamentowe, piwnice, podkład betonowy, izolacje i stropy. Jeśli już wykonamy takie czynności możemy powoli myśleć o zabraniu się za stan surowy otwarty. To dość czasochłonne przedsięwzięcie, w trakcie którego będziemy musieli wykonać szereg różnych prac. Chodzi m.in. o wznoszenie ścian, kominów i stropów, ale też o wykonanie schodów i więźby dachowej. Szczególnie skomplikowanym zadaniem może okazać się właśnie wspomniana na końcu więźba dachowa, której poświęcimy nieco więcej czasu.

W stanie surowym zamkniętym skupimy się na stolarce okiennej i drzwiowej, pokryciu dachowym i ściankach działowych. Zakończenie wskazanych prac będzie nas zbliżało ku pożądanemu końcowi. Pozostaną nam jedynie prace wykończeniowe, do których musimy zaliczyć wykonanie instalacji wewnętrznych, przyłączy, podjazdów, tarasów, ogrodzenia i izolacji urządzeń, ale też malowanie elewacji. Pamiętajmy o tym, aby przez cały czas zachować płynność finansową i nadzorować proces budowy. Dzięki temu będziemy wiedzieli ile trwa budowa domu i na jakim etapie w danym momencie się znajduje oraz na jakie kroki możemy sobie jeszcze pozwolić. Właściwe i przemyślane działania z pewnością zakończą się dużym sukcesem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj