Urządzenie łazienki na poddaszu to bardzo trudne zadanie. Z racji tego powinniśmy szukać jedynie bardzo doświadczonych fachowców, którzy będą w stanie wykonać dla nas taki projekt, a następnie wdrożyć go w życie. Niektóre projekty są dość czasochłonne, ale za to dają zainteresowanym dużą satysfakcję. Łazienkę na poddaszu możemy zaaranżować na wiele sposobów. Dzięki temu kąpiel może być zażywana w nietypowych warunkach, konkretniej pod skosami. To niecodzienne, lecz coraz częściej praktykowane rozwiązanie, które podoba się osobom w różnym wieku. Takie łazienki zapewniają nam sporą dawkę światła oraz magiczny klimat. Z racji tego przeanalizujmy tego typu projekty i zdecydujmy się na skorzystanie z tak innowacyjnych propozycji.

Łazienka na poddaszu – jakie przeszkody można napotkać na swojej drodze?

Aranżowanie łazienki na poddaszu nie musi być łatwe, dlatego spodziewajmy się tego, iż możemy napotkać na kilka różnych przeszkód. Pierwszym problemem będzie oczywiście dość mało miejsca na aranżację tak wyjątkowego pomieszczenia, chociaż dużo zależy od wielkości naszego poddasza. Niektórzy mogą sobie pozwolić na nieco swobodniejsze działania. Projektanci wnętrz będą wiedzieli, jak mają się zabrać za prace aranżacyjne i podpowiedzą nam, które konkretnie rozwiązania okażą się strzałem w dziesiątkę.

aranżacja łazienki na poddaszu

Łazienka na poddaszu musi sobie poradzić ze stosunkowo niskimi skosami. Konieczne będzie dokonywanie rzetelnych i solidnych pomiarów, za co odpowiedzialni muszą być wykwalifikowani fachowcy. Tylko w ten sposób mamy całkowitą pewność tego, że w trakcie dokonywania pomiarów nie doszło do żadnych błędów i efekt będzie dla nas zadowalający. Takie aranżacje mogą pochłonąć z naszego budżetu dość spore środki finansowe, jednak dzięki temu kąpiel będzie niezwykle przyjemnym doświadczeniem. Łazienki z tej kategorii pozwalają nam korzystać z naszej wyobraźni. To prawdziwe estetyczne szaleństwo, które usatysfakcjonuje najbardziej wymagających inwestorów.

Łazienka na poddaszu – jak zabrać się za jej aranżację?

Zabranie się za aranżację łazienki na poddaszu wymaga od nas sporego zaangażowania oraz dużo czasu. Nic dziwnego, że nawiązujemy współpracę z prawdziwymi profesjonalistami. Ich wyszukanie może być dość trudnym zadaniem, jednak na rynku jest tak wielu specjalistów, iż nie powinniśmy mieć problemów z tym, aby natrafić na odpowiednie osoby. Przed zdecydowaniem się na finalny projekt weźmy pod lupę przynajmniej kilka różnych możliwości.

Istotną informacją dla potencjalnych inwestorów jest to, aby sięgnąć po przekroje, dzięki którym będziemy mieli pełen wgląd w zaistniałą sytuację. Kluczowe jest to, aby zbadać przestrzeń, która znajduje się poniżej 190 centymetrów wysokości. Niewielka przestrzeń użytkowa może być dla nas sporym ograniczeniem i przeszkodą, ale specjaliści poradzą sobie praktycznie z każdym wyzwaniem. Powierzenie im takich obowiązków to strzał w dziesiątkę, więc nie powinniśmy się nad tym długo zastanawiać.

kabina prysznicowa pod skosem

Przy aranżacji łazienki na poddaszu zbadajmy także takie elementy, jak:

 • ściankę kolankową – to najniższa ściana w opisywanym pomieszczeniu. Wiele od niej zależy, ponieważ ma wpływ na aranżowanie całej przestrzeni, m.in. pod kątem doboru i ustawienia wszystkich sprzętów łazienkowych. Jeśli ścianka ma przynajmniej 1 metr wysokości, wszelkie działania będą znacznie ułatwione,
 • funkcjonalne schowki – sprawdzą się przede wszystkim wtedy, gdy ścianka kolankowa nie będzie miała nawet 1 metra wysokości. Jak widać wszystko można udanie zaplanować, jednak ważne jest rzetelne podejście do tematu i słuchanie się specjalistów.

Łazienka na poddaszu ma swój niepowtarzalny klimat, dlatego nic dziwnego, że pojawia się w tak wielu gospodarstwach domowych. Może dać nam nieco więcej światła, pięknych widoków na nieco, przestrzeni wypoczynkowej i wewnętrznego spokoju.

Pamiętajmy o tym, że poradzimy sobie z każdym wyzwaniem

Zainteresowane osoby powinny pamiętać o tym, że są w stanie poradzić sobie praktycznie z każdym wyzwaniem. Z pomocą przychodzą producenci wyposażenia łazienkowego, którzy umożliwiają nam zamawianie sprzętów łazienkowych na wymiar. Tym samym dopasowanie ich do konkretnych wnętrz nie będzie trudne i czasochłonne. Dokonywaniem pomiarów zajmą się wybitni specjaliści, a nam pozostanie jedynie nadzorować takie prace.

Jeśli skosy będą bardzo niskie powinniśmy pomyśleć o samonośnych stelażach, na których oparta może być użytkowana armatura. Uważajmy również na przepych, ponieważ w łazienkach na poddaszu nie wygląda to zbyt estetycznie. Jeśli w porę nie zareagujemy, pomieszczenie może stracić na elegancji i przestanie być funkcjonalne, a poruszanie się po nim nie będzie komfortowe.

Łazienka na poddaszu a kwestia doboru wanny

Przy pracach związanych z urządzaniem łazienek na poddaszu pamiętajmy o tym, aby w prawidłowy sposób dobrać do niej wannę. Do wyboru jest wiele różnych modeli. Jak już zostało wspomniane, najkorzystniejszą opcją będzie zamówienie wanny na wymiar. Profesjonaliści zadbają o to, aby znalazła swoje miejsce w łazience i korzystanie z niej było dla nas w stu procentach wygodne.

minimalistyczna łazienka na poddaszu

Przestrzeń pod skosem może być wykorzystana właśnie jako miejsce na wannę, chociaż kluczowe znaczenie ma tutaj kąt nachylenia sufitu. Specjaliści podpowiedzą nam czy takie rozwiązanie jest w ogóle możliwe do wdrożenia. Jeśli nie będziemy mogli sobie na to pozwolić, wyszukają dla nas inne pomysły. Wanna powinna być jednak umieszczona pod skosem w taki sposób, aby w jednej z jej części można było stanąć w pełni wyprostowanym. Jeśli jest to niemożliwe, nie decydujmy się na takie rozwiązania, ponieważ domownicy bardzo szybko będą tego żałować.

Jak widać dobranie wanny do łazienki na poddaszu wcale nie musi być łatwe. W wielu sytuacjach pomoc fachowców jest nieoceniona, dlatego uciekanie od niej jest całkowicie pozbawione sensu. Odpowiednią opcją może być wanna wolnostojąca, która zostanie odsunięta od ściany i da nam mnóstwo komfortu oraz swobody. Poddasze przemieni się w niewielki salon kąpielowy, co z pewnością spodoba się kobietom oraz bardzo przepracowanym osobom.

Łazienka na poddaszu a kabina prysznicowa i umywalka

Alternatywą dla wanny w łazience na poddaszu będzie oczywiście kabina prysznicowa. Najlepiej umieśćmy ją w okolicach drzwi do łazienki. W niektórych przypadkach nie będziemy mogli pozwolić sobie na tradycyjną kabinę z brodzikiem, więc niekiedy lepszą opcją będzie kabina typu walk-in. Można ją zamknąć w dowolny sposób, a mianowicie przy pomocy:

 • szyby gładkiej,
 • szyby ozdobnej.

Kuszącą propozycją jest zwłaszcza ta druga opcja, dzięki której nasza łazienka zyskuje bogate walory estetyczne i podoba się nie tylko domownikom, ale też wszystkim zapraszanym gościom i rodzinie, która będzie u nas nocować. Kabiny prysznicowe na poddaszach są znacznie wygodniejsze, zwłaszcza dla nieco wyższych osób, więc nikogo nie powinien dziwić fakt, że takie projekty są chętnie realizowane i wdrażane w życie.

mała stylowa łazienka na poddaszu

Jeśli jednak chcemy umieścić kabinę prysznicową w łazience na poddaszu musimy mieć świadomość tego, że strop musi mieć przynajmniej 210 centymetrów wysokości. Dodatkowo potrzebne jest nam nieco wolnego miejsca przed montowaną kabiną. Natrysk powinien znaleźć się w najwyższym punkcie takiego pomieszczenia, ale panują nad tym fachowcy, dlatego musimy wsłuchać się w ich rady i zaufać im. Kluczowe jest też dokonanie niezbędnych pomiarów. Od tego nigdy się nie ucieknie. Wszelkie zaniedbania mogą nas kosztować utratę sporych pieniędzy i wydłużenie czasu realizacji opisywanego projektu aranżacyjnego.

W sytuacji, gdy wybierzemy już odpowiednią kabinę prysznicową, skupmy naszą uwagę na umywalce. Z tym nie powinniśmy mieć aż tak dużych problemów, chociaż wiele zależy od osób, z którymi będziemy na co dzień współpracować. Dobierajmy je mądrze, po wcześniejszych analizach. Górna krawędź umywalki powinna znaleźć się na wysokości około 85 centymetrów. Umywalkę z powodzeniem możemy umieścić na ścianie kolankowej. Musi być do niej solidnie przytwierdzona. W nieco bardziej rozległych łazienkach można znaleźć miejsce nawet na dwie umywalki. Przeszkodą nie musi być nawet to, że pomieszczenie będzie niskie.

Dobór dekoracji i elementów wykończeniowych

Łazienka na poddaszu potrzebuje ciekawych dekoracji oraz elementów wykończeniowych. Sporym utrudnieniem dla domowników może być oczywiście brak większego doświadczenia. Nie zrażajmy się tym zbytnio, ponieważ zawsze możemy skorzystać ze wsparcia projektantów wnętrz. Kluczową rolę w takich pomieszczeniach będą pełnić:

 • stylowe kafle,
 • drewniane lub kamienne okładziny,
 • fototapety,
 • doniczki,
 • wnęki z wannami.

Nie bójmy się stosować elementów podświetlanych, dzięki którym możemy stworzyć romantyczne miejsce na wspólną kąpiel z ukochaną osobą lub miejsce do swobodnego relaksu po ciężkim dniu w pracy. W wannie da się przecież czytać książkę lub też słuchać muzyki, więc w takim pomieszczeniu będziemy spędzać z reguły dość dużo czasu. Powinno być pięknie udekorowane i schludne, tak aby zaspokoić nasze potrzeby na każdej możliwej płaszczyźnie.

niewielka łazienka pod skosem

Dobór dekoracji oraz wszelkich elementów wykończeniowych nie będzie zależny jedynie od naszych upodobań, ale też od możliwości finansowych. Nie przeceniajmy ich, bo szybko może się okazać, że wydajemy zbyt dużo pieniędzy, a w łazience na poddaszu panuje niepotrzebny przepych, który nikomu nie przypadnie do gustu.

Większa dawka światła doprowadza do tego, że wykończenia powinny być nieco ciemniejsze. Stworzy się w ten sposób swego rodzaju kontrast. Jeśli łazienka byłaby pozbawiona okien, w takiej sytuacji wypadałoby postawić na jaśniejsze odcienie. Na ścianach możemy umieścić eleganckie i ozdobione lustra, chociaż ciekawym wyborem będą też oryginalne lampy wiszące. Jak widać do dyspozycji mamy wiele różnych wariantów, lecz ostateczna decyzja powinna być podjęta po wnikliwych analizach z projektantami wnętrz. Nie podejmujmy jej zbyt pochopnie, bo szybko możemy jej pożałować, a do tego nikt nie chce doprowadzać. W łazienkach na poddaszu sprawdzą się też:

 • drewniane półki,
 • rośliny w kwietnikach.

Z pomocą powyższych ozdób i akcesoriów zyska się nieco przytulniejszy charakter aranżowanego wnętrza, a to właśnie na tym zależy w dużej mierze wielu domownikom.

Co z kwestią oświetlenia łazienki na poddaszu?

Pozostaje nam kwestia oświetlenia łazienki na poddaszu. Doświadczeni architekci wnętrz nie powinni mieć z tym większych trudności, ponieważ na swoim koncie mają wiele zrealizowanych zleceń i to tych najtrudniejszych. W dowolnym momencie możemy liczyć na ich solidne wsparcie, więc raczej nie powinniśmy tego unikać. Zawsze to większa szansa na uniknięcie poważnych błędów.

W aranżowanych pomieszczeniach sprawdzą się:

 • kinkiety,
 • lampy wiszące,
 • okrągłe klosze,
 • edisonowskie żarówki w wersji LED.

Również w tym zakresie mamy do wyboru wiele rozmaitych propozycji, więc ostateczna decyzja na pewno nie będzie w żadnym stopniu ułatwiona. Dokładnie to sobie przemyślmy i postawmy pod tym kątem na cierpliwość. Pośpiech na pewno będzie bardzo złym doradcą. Łazienka na poddaszu ma być dobrze oświetlona, aby wprawiała nas w lepsze samopoczucie i dała nam możliwość czytania ulubionych książek, tak abyśmy odczuli dłuższą chwilę relaksu i spokoju.

salon kąpielowy na poddaszu

Istotne jest jednak to, aby w łazienkach na poddaszach było jak najwięcej naturalnego światła, które będzie do nich wpadać przez skonstruowane okna dachowe. Dzięki temu uzyska się satysfakcjonujący efekt rozświetlenia całego wnętrza, co docenimy wczesnym rankiem, ale też późnymi wieczorami. Nic dziwnego, że domownicy przykładają do tego sporą wagę. Przydaje się to nam np. podczas pracy zmianowej, kiedy z łazienek korzystamy np. przed godziną 5:00 oraz po godzinie 23:00.

Naturalne światło dba o to, aby łazienka prezentowała się schludnie i przytulnie, lecz zatroszczy się też o to, aby była ocieplona w trakcie zimowych dni. Latem może to natomiast stanowić utrudnienie, ponieważ w łazience może być zbyt gorąco. Będzie to przeszkadzać seniorom, dlatego wszelkie prace aranżacyjne powinny być przemyślane przynajmniej kilka razy. Jak widać błędy można popełnić praktycznie na każdym roku, a należy się ich wystrzegać. Jeśli jednak chcemy się zabezpieczyć przed efektem tzw. „piekarnika”, zainwestujmy w niezawodne żaluzje lub rolety, dzięki którym zatrzymamy nadmiar promieni słonecznych, a poza tym zadbamy o wysoki poziom estetyczny aranżowanego wnętrza. Takie rozwiązania z pewnością podpowiedzą nam architekci wnętrz.

Kwestia oświetlenia w łazience na poddaszu jest na pewno bardzo istotna, więc zlekceważenie takich prac może zakończyć się dla nas przykrym rozczarowaniem.

Aranżowanie łazienki na poddaszu – kilka słów podsumowania

Cały artykuł zasługuje na podsumowanie, ponieważ dzięki temu zainteresowani będą dobrze wiedzieli, na jakich czynnościach mają się skupić, jeśli chcą udanie zaaranżować własną łazienkę na poddaszu. Przede wszystkim istotne będzie dla nas to, abyśmy poszukali dla siebie doświadczonych architektów wnętrz i ekipy fachowców. Niektóre prace można wykonać samodzielnie, lecz niekiedy potrzebne są rozwinięte umiejętności oraz spora wiedza.

meble łazienkowe pod skosem

Łazienki na poddaszu nie dają nam zwykle zbyt dużej powierzchni aranżacyjnej, a problemem będą także występujące w nich skosy. Sporym utrudnieniem będzie oczywiście to, gdy będą one stosunkowo niskie. Z każdą sytuacją możemy sobie jednak poradzić, lecz konieczne jest nawiązanie współpracy z fachowcami. Jeśli napotkamy na większe problemy, zawsze da się postawić na wyposażenie zamawiane na wymiar. To odpowiednia opcja zwłaszcza w przypadku wanny. Tym samym eliminujemy ryzyko, że zakupione meble nie będą pasować do konkretnego wnętrza i będzie trzeba zastępować je innymi. Nie powinniśmy wyrzucać ciężko zarobionych pieniędzy w błoto, więc skupmy się na takich pracach, a wyjdzie nam to na dobre.

Przechodząc do kwestii doboru wanny do dyspozycji mamy dwie najpopularniejsze propozycje:

 • wannę umieszczoną bezpośrednio pod skosem,
 • wannę wolnostojącą, która może stać w centralnej części łazienki na poddaszu.

Zadbajmy o to, aby wanna nie sprawiała nam żadnych trudności, a więc jeśli znajdzie się pod skosem, w jednej z jej części musimy stanąć całkowicie wyprostowani. W przeciwnym razie taki pomysł nie zakończy się dla nas powodzeniem.

Możemy również wybrać kabinę prysznicową. Na tak niewielkich przestrzeniach sprawdzi się kabina typu walk-in, a więc odchodźmy od modeli tradycyjnych z brodzikami. Postawmy również na ozdobne lub gładkie ściany, a najlepszym miejscem na taką kabinę będzie przestrzeń za drzwiami wejściowymi. Natrysk powinien znajdować się w możliwie jak najwyższym punkcie. Większych problemów nie sprawi nam za to montaż umywalki, których w łazienkach na poddaszu może być nawet kilka.

Pozostało nam skupić się na elementach dekoracyjnych, ozdobach i oświetleniu. W tym przypadku sprawdza się takie rozwiązania, jak: doniczki, kinkiety, lampy wiszące, lustra czy też fototapety. Pomysłów jest oczywiście wiele, a duże znaczenie ma to, co będziemy robić w takiej łazience. Jeśli chcemy, aby była estetyczna i pięknie zaaranżowana, muszą się w niej znaleźć jakieś półki i rośliny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj