Dogrzanie mieszkania w bloku to rodzaj wyzwania, bo wszystkie większe prace wymagają zgody wspólnoty. Na szczęście istnieją także rozwiązania, które nie wymagają właściwie żadnych prac. Jaki grzejnik wybrać do bloku, aby było praktycznie i ekonomicznie? Doradzamy!

Kiedy centralne ogrzewanie nie wystarcza

W większości bloków system ogrzewania jest centralny. Oznacza to, że grzejniki rozmieszczone są w każdym mieszkaniu według określonego projektu. Działają wtedy, kiedy wspólnota podejmie decyzję o ich włączeniu, co dzieje się najczęściej przez cały okres zimowy.

Niestety centralne ogrzewanie bywa nieefektywne, na co mogą wpływać bardzo różne czynniki. Od rozmieszczenia grzejników, przez wyłączone grzejniki sąsiadów, po horrendalny koszt użytkowania. W efekcie coraz więcej osób szuka sposobów na wydajniejsze ogrzewanie, a to wiąże się z zakupem grzejnika.

Jaki grzejnik sprawdzi się w bloku?

Wszystkie decyzje związane z systemem grzewczym w bloku powinny być konsultowane ze wspólnotą. Warto jednak podkreślić, że dotyczy to tylko prac, które wymagają ingerencji w istniejący system. Jeśli montaż grzejnika jest niezależny od tego, problemu tak naprawdę nie ma. W związku z tym w bloku najlepiej sprawdzą się grzejniki elektryczne.

Elektryczne grzejniki nie wymagają właściwie żadnego montażu, bo aby działały, wystarczy je podłączyć do gniazdka. Dzięki temu są też niezwykle mobilne, więc można je bez problemu transportować między pokojami. Natomiast w przypadku osób, które szukają rozwiązania stałe, sprawdzą się grzejniki do powieszenia na ścianę. Co istotne, są to urządzenia bardzo estetyczne w odróżnieniu do klasycznych grzejników w bloku. Stosunkowo łatwo jest je wkomponować w aranżację pomieszczenia, w ten sposób podnosząc walory estetyczne mieszkania.

A co z kosztami?

Wiele osób, które chcą dogrzać mieszkanie w bloku, zastanawia się, jak zrobić to w sposób ekonomiczny. M.in. z tego powodu elektryczne urządzenia są często odrzucane. Panuje bowiem przekonanie, że takie grzejniki pobierają dużo energii i w związku z tym są drogie w użytku.

Tymczasem to nie do końca prawda. Było tak, ale kilkanaście lat temu, kiedy używano zupełnie innych technologii. Obecnie większość grzejników elektrycznych to urządzenia energooszczędne, które pobierają niewiele energii, więc nie są tak drogie, jak mogłoby się wydawać.

Warto także dodać, że osoby korzystające z energii w dwóch taryfach powinny rozważyć zakup konwektora. Dzięki temu grzejnik będzie pobierać prąd w tańszej taryfie, a to kolejna okazja do obniżenia kosztów ogrzewania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj