W czasach kulinarnego trendu niemal każdy próbuje swoich sił w kuchni. Bywa ona rodzinnym centrum rozrywki i spotkań. To właśnie w kuchni gospodarze spędzają znaczącą część dnia, począwszy od porannej kawy, a skończywszy na wieczornym podjadaniu. Z kolei jadalnia jest najlepszym miejscem do smakowania i celebracji wspólnych posiłków. Jak ją urządzić?

W projektowaniu wnętrz panuje moda na otwarte przestrzenie. To dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli chodzi o kuchnie i jadalnie na poddaszu. Te dwa pomieszczenia razem tworzą spójną całość i budują wyjątkowy klimat. Mistrzowie patelni mogą pochwalić się swoją zręcznością przed zgromadzonymi przy stole, ci zaś przyłączyć się do zabawy. Tworzenie barier pomiędzy gospodarzem a gościem nie wchodzi w grę. Jadalnia nie musi zapewniać intymności – ta rola należy do sypialni.

jadalnia_pod_chmurami_fot-_roto_okna_dachowe

Jadalnia w chmurach

Pierwszym elementem, który jest niezbędny, aby wykreować niebiański klimat na poddaszu, są duże okna dachowe, które wpuszczą mnóstwo naturalnego światła i ogrzewających promieni słonecznych. Efektownym rozwiązaniem będą połączenia wielokrotne.

Okna RotoTronic to produkty, które sprawdzają się w trudno dostępnych miejscach i w wielokrotnych połączeniach, wpływając w ten sposób na całkowite nasłonecznienie poddasza i swobodny przepływ świeżego powietrza. Ta szczególna propozycja marki Roto to również nieograniczone możliwości aranżacyjne ze względu na nowoczesny design i kolor zewnętrznego oblachowania (antracyt metallic), a także szeroki wybór oklein drewnopodobnych, podkreślających szczególny charakter wnętrza – mówi Tadeusz Małyska, trener Roto Campus, ekspert Roto Okna Dachowe. Możemy łączyć je w dowolny sposób, w zależności od rodzaju pomieszczenia i potrzeb domowników – poziomo, pionowo, kolankowo lub kalenicowo, uzyskując w ten sposób różnorodne aranżacje. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest umieszczenie okna zdalnie stresowanego wyżej, a modelu obsługiwanego manualnie niżej.

O ile w jadalni najlepiej postawić na okna drewniane, o tyle w kuchni, gdzie poziom wilgotności jest dużo wyższy, warto rozważyć montaż wersji z PVC. Panoramiczny krajobraz widniejący za oknem będzie służył jako naturalny element dekoracyjny. Śniadanie w chmurach? Kolacja pod gwiazdami? Bardzo proszę.

Siła koloru

Krajobraz okolicy widoczny z poziomu poddasza wymaga odpowiedniego uzupełnienia kolorem ścian. Ciemne barwy mogą przytłoczyć nie tylko pomieszczenie, ale także osoby, które w nim przebywają. Kolory powinny być dobrane w jasnych odcieniach. Jeśli trudno nam wybrać barwę, możemy kierować się również jej właściwościami.
• Zieleń – wprowadza w stan relaksu, spokoju i harmonii.
• Niebieski – daje poczucie przestrzeni, poprawia koncentrację.
• Żółty – dodaje pewności siebie, inspiruje i pobudza.
• Szary – odpręża, wycisza.
• Biel – dodaje optymizmu i poprawia samopoczucie.

Stół w centrum

Dekoracje i ozdoby są istotne dla klimatu wnętrza, ale w jadalni naprawdę istotną rolę odgrywa jeden element. W centrum musi znajdować się masywny i stabilny stół, który powinien być na tyle duży, aby zgromadzić całą rodzinę. Dobrym rozwiązaniem jest ten w okrągłym kształcie, dzięki temu nie umknie nam żadne spojrzenie i uśmiech najbliższych. Ponadto stół warto oświetlić lampą, która późnym wieczorem ochroni jadalnie przed zmrokiem. Wokół niego wygodne krzesła, o ciekawym kształcie, niekoniecznie w jednym tonie. W tej kwestii korzystajmy z dostępnych w sieci wariantów i nie bójmy się eksperymentować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj