Warto wiedzieć, że naświetlacze LED, są doskonała alternatywą dla standardowych oświetleniowych halogenów. Tym, co je wyróżnia jest niski poziom zużycia energii elektrycznej, jak również bardzo długa żywotność. Obecnie na rynku znajdziemy wiele różnego rodzaju naświetlaczy, dlatego też wiele osób nie wie, jak wybrać ten odpowiedni. Koniecznie więc trzeba wiedzieć, na jakie naświetlacze warto się zdecydować.
Spis treści
Naświetlacze LED – czym są i co warto o nic wiedzieć?
Przede wszystkim naświetlacze LED, to po prostu profesjonalne lampy w obudowie, które do swojego działania wykorzystują diody LED. Są one przygotowywane zarówno do użytku wewnętrznego i zewnętrznego i to właśnie na tej podstawie dobieramy parametry, takie jak na przykład moc urządzenia. To sprawia, że możemy wyróżnić na przykład lampy przemysłowe, marketingowe, czy też domowe. Jeżeli chodzi o konstrukcje i wykorzystywane technologie produkcyjne, naświetlacze LED wyróżniają się niezwykłą skutecznością funkcjonowania, jednocześnie zachowując niski poziom poboru. Urządzenia te, pod tym względem przewyższają, na przykład często wykorzystywane halogeny.
Klasa szczelności
Ważnym parametrem naświetlacza jest stopień jego uszczelnienia, od którego zależy to, czy może być on instalowany na zewnątrz, czy też jest on przeznaczony tylko i wyłącznie do użytku wewnętrznego. Tutaj stosuje się międzynarodowy standard IP, który oznacza stopień ochrony, którą zapewnia obudowa urządzenia elektrycznego. Jeżeli chodzi właśnie o naświetlacze LED, to tutaj najczęściej spotykamy się z klasą szczelności IP65, która oznacza, że dane urządzenie jest zabezpieczone przed strugami wody lanymi na budowę z dolnej strony, jak również zabezpieczone jest przed pyłem. Oznacza to, że urządzeniu nie są straszne niekorzystne warunki pogodowe, dlatego też może być bez żadnych przeszkód stosowane na zewnątrz.
Naświetlacz z czujnikiem ruchy czy bez czujnika?
Naświetlacze, które obecnie znajdziemy na rynku, różnią się od siebie także sposobem działania. Jeżeli chodzi o standardowe modele, to działają one przez cały czas, ale możemy zdecydować się też na urządzenia z czujnikiem, które uruchamiają się tylko i wyłącznie, kiedy wykryją ruch. Jeżeli chodzi o modele standardowe, to najczęściej znajdziemy je w miejscach, gdzie niezbędne jest stałe oświetlenie. Chodzi tutaj między innymi o warsztaty, stanowiska pracy, reklamy, czy też przestrzeni produkcyjne. Tymczasem czujniki przede wszystkim stosowane są w ogrodach, jak również w obszarach wokół domu.