Nieustające zapominanie o wyłączeniu oświetlenia podczas wyjścia z domu to objaw, z którym spotyka się większość z nas. Jest to bardzo nieopłacalne szczególnie dla naszych kieszeni, ponieważ długotrwała emisja światła może w skali roku wygenerować spore koszty. W celu wyeliminowania tego nawyku lub po prostu zapobiegania podobnym sytuacjom, wynalezione zostały urządzenia oświetleniowe smart.
Dzięki ich stosowaniu możemy nie tylko włączać i wyłączać zasilanie będąc poza domem, ale także udostępniony zostaje nam szereg funkcji, zależnych głównie od konkretnego typu urządzenia. Czym więc jest inteligentne oświetlenie i dlaczego zdobyło tak dużą popularność w krótkim czasie?
Spis treści
Technologia LED – podstawa sukcesu
Z oświetleniem ledowym spotkaliśmy się zapewne niejednokrotnie. Jest to obecnie najpowszechniejsza i najbardziej opłacalna forma oświetlenia stosowana zarówno w domu, jak i w przemyśle. Jej popularność wynika z kilku, bardzo prostych powodów. Pierwszym z nich jest oczywiście energooszczędność. Diody LED, dzięki emitowaniu światła na sposób elektroluminescencji zużywają kilkukrotnie mniej energii od klasycznej żarówki wolframowej o standardowej mocy.
Drugim ważnym czynnikiem jest po prostu żywotność. Producenci tego typu sprzętu jasno deklarują na opakowaniach, że ich żarówki są w stanie wytrzymać kilka, a nawet kilkanaście lat. Nie są to oczywiście jedynie puste słowa, ponieważ większość sklepów jest w stanie wymienić produkt na nowy w momencie jego “spalenia się”. Należy jeszcze wspomnieć o możliwościach, które gwarantuje nam właśnie ta technologia. Diody emitujące światło są w stanie zmieniać jego barwy i odcienie, co zdecydowanie zgrywa się w kontekście systemów smart.
Jakie wyróżniamy inteligentne źródła światła?
Inteligentne żródła światła led dzielą się na sporo rodzajów. Podstawą jest oczywiście żarówka. Wkręcamy ją standardowo do lampy lub żyrandolu, a następnie przy użyciu telefonu łączymy ją z wifi i aplikacją. Oprócz funkcji włączania i wyłączania z poziomu telefonu, urządzenia te posiadają jeszcze możliwość zmiany jasności oraz łączenia się w określone grupy. Dzięki temu jako użytkownicy nie musimy uruchamiać każdej z osobna, a wystarczy jedno kliknięcie.
Drugą grupą urządzeń oświetleniowych smart są oprawy. Dzielą się one na wiele typów, począwszy od opraw natynkowych, przez podtynkowe, aż do szynoprzewodów. Główną zaletą tego źródła światła led jest możliwość punktowego ustawienia pola, które chcemy naświetlić.
Ciekawą propozycją są także zasilacze do pasków led. Konieczne jest jednak dopasowanie do nich odpowiedniej taśmy. W tym wypadku zakres funkcji jest największy, ponieważ mamy możliwość zmiany barwy, jasności, a także koloru.
Co oferuje nam aplikacja do sterowania oświetleniem?
Należy zaznaczyć, że aplikacja w telefonie służąca do sterowania źródłem światła led musi być z nim w pełni kompatybilna. Ilość udostępnionych nam funkcji zależy głównie od producenta. Podstawowymi są natomiast:
- możliwość sterowania zasilaniem niezależnie od miejsca, w którym się znajdujemy
- w zależności od urządzenia, możliwość zmiany barwy i jasności emitowanego światła
- funkcja ustawienia harmonogramu świecenia
Oczywiście, tego typu ustawień może być wiele więcej, jednak wyżej wymienione zostały zupełne podstawy muszące znaleźć się w ofercie producenta.