Wiosna to czas, w którym wiele osób decyduje się na wymianę kotła grzewczego. Jest to związane z poszukiwaniem wydajnych metod ogrzewania, które pozwalają nie tylko oszczędzać pieniądze, ale także chronić środowisko. Jedną z takich metod jest kocioł kondensacyjny, którego sprawność znormalizowana wynosi ponad 100%. To bardzo skuteczna technologia grzewcza, dzięki której można znacznie zmniejszyć zużycie paliwa.
Spis treści
Kotły kondensacyjne – jak działają?
Kotły kondensacyjne znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Inwestują w nie zarówno właściciele domów prywatnych, jak i innego rodzaju obiektów. Swoją rosnącą popularność, kotły zawdzięczają przede wszystkim nowoczesnej technologii, na której opiera się ich działanie. W takich urządzeniach wymiennik ciepła jest dwustrefowy. Oznacza to, że wydzielane po zużyciu paliwa spaliny są schładzane w dwóch etapach. Najpierw trafiają do pierwszej części wymiennika, gdzie oddają sporą część energii powstałej w wyniku spalania. Ma to miejsce również w kotłach konwencjonalnych, jednak tam pozyskiwanie energii kończy się właśnie na tym etapie. W kotle kondensacyjnym proces trwa zaś nadal, gdyż następnie spaliny trafiają do drugiej części wymiennika. Tam dzięki dalszemu schładzaniu, dochodzi do skroplenia zawartej w nich pary i wydobycia tzw. ciepła skraplania, które trafia do instalacji. Tak zaawansowana technologia pozwala w pełni wykorzystać paliwo i pozyskać maksymalną ilość energii, co jest efektywnym i proekologicznym rozwiązaniem.
Kotły kondensacyjne – jakie są ich główne zalety?
Jedną z głównych zalet inwestycji w kocioł kondensacyjny jest oszczędność środków, które trzeba przeznaczyć na zakup odpowiedniego paliwa. Szacuje się, że w przypadku gazu zużycie jest o 30% mniejsze, niż w urządzeniach starszej generacji. Wszystko dzięki temu, że praca kotła pozwala na pozyskanie maksymalnej energii z paliwa, co z kolei przekłada się na mniejsze rachunki. Kotły kondensacyjne można także skonfigurować z przenośnymi regulatorami temperatury. Dzięki nim da się z łatwością sterować pracą instalacji grzewczej i uruchamiać kocioł tylko wtedy, gdy temperatura spadnie do określonego poziomu. Kotły kondensacyjne są również bardziej przyjazne środowisku niż tradycyjne urządzenia, gdyż emitują mniej dwutlenku węgla. W tym kontekście warto zwrócić uwagę na bezpieczeństwo i komfort użytkowania, jakie dają urządzenia tego typu. Działanie kotła uniemożliwia dostanie się do pomieszczenia szkodliwych spalin, co jest istotne z perspektywy zdrowia domowników.
Kocioł kondensacyjny – jak wygląda jego dobór i montaż?
Dobór i montaż kotła najlepiej pozostawić fachowcom, jednak warto poznać podstawowe informacje na ten temat. Jednym z pierwszych etapów wymiany kotła jest wybór jego mocy. Zastanawiając się nad tym, jaka moc kotła kondensacyjnego będzie odpowiednia do domu, warto wziąć pod uwagę przede wszystkim powierzchnię, która będzie ogrzewana z jego pomocą. Ważne są także inne czynniki, takie jak typ izolacji danego budynku, jego usytuowanie względem stron świata oraz wskaźnik sezonowego i szczytowego zapotrzebowania na ciepło. Sam montaż kotła nie jest zbyt skomplikowany. Z reguły da się go przeprowadzić w ciągu jednego dnia. Czasami konieczne jest także wprowadzenie zmian w samej instalacji grzewczej lub też ocenienie jej stanu technicznego, tak by mogła niezawodnie pracować przez cały sezon grzewczy. Niewątpliwie kocioł kondensacyjny to inwestycja na wiele lat, którą warto dobrze zaplanować.