Wiele osób dopiero dostrzegając na ścianie swojego domu pleśń, zwraca uwagę na problem wilgoci w murach. Warto zrobić to wcześniej, ponieważ im szybsza interwencja, tym prostsze zapobieganie podciąganiu wilgoci. Poza tym w ten sposób uda się uniknąć przykrych konsekwencji wilgoci na ścianach. Kiedy i w jaki sposób przeprowadzać osuszanie budynków? Dlaczego właściwie jest to aż tak ważne?
Spis treści
Wilgoć, czyli grzyb i inne zagrożenia
Zanim wyjaśnimy, jak przeprowadza się dzisiaj osuszanie budynków, wytłumaczmy, czemu jego przeprowadzenie jest tak ważne. Otóż rzecz w tym, iż wilgoć stanowi większe zagrożenie niż mogłoby się wydawać. W wilgotnym środowisku bardzo szybko rozwija się grzyb. Stanowi on zagrożenie zarówno dla człowieka, jak i dla konstrukcji budynku. Może doprowadzać do rozszerzania się szczelin, co ostatecznie pogarsza właściwości i budynku. Co gorsza jednak, jego zarodniki mogą znacząco zaszkodzić ludzkiemu zdrowiu.
Jeśli zarodniki grzyba przedostaną się do organizmu człowieka, zagrożonych będzie wiele układów. Przede wszystkim chodzi tutaj oczywiście o układ oddechowy. Jednak zarodniki mogą wywoływać również schorzenia układu krążenia, a nawet nowotwory. Zamiast walczyć z pleśnią w ścianach, lepiej zapobiec pojawieniu się tego problemu.
Podciąganie kapilarne jako źródło wilgoci
Zastanawiasz się być może, dlaczego w ogóle wilgoć pojawia się w murach budynków. Otóż odpowiada za to podciąganie kapilarne. W przypadku, gdy w gruncie jest dużo wody, próbuje ona znaleźć ujście. Jeśli w fundamentach i w ścianach są szczeliny, woda przez nie przenika. Tym samym jak zaradzić wilgoci w murach? Odpowiedź jest prosta, trzeba stworzyć odpowiednią izolację.
Kiedy przeprowadzić osuszanie budynków?
Tym samym osuszanie budynków to tak naprawdę izolowanie murów. Kiedy należy je przeprowadzić? Zasadniczo to zawsze wtedy, kiedy istnieje ryzyko podciągania kapilarnego. Tym samym, jeśli istnieje podejrzenie, że mury w danym obiekcie nie są właściwie izolowane, warto przeprowadzić ten prosty zabieg. Oczywiście jest to absolutnie konieczne w przypadku, gdy pojawią się już pierwsze oznaki obecności wilgoci w murach.
Jak przeprowadza się osuszanie fundamentów?
Proces osuszania fundamentów jest stosunkowo prosty. Całość nie trwa dłużej niż 3 dni, a efekty są trwałe. Oczywiście pod warunkiem zastosowania jakościowych materiałów i przeprowadzenia procedury przez wykwalifikowanych fachowców.
Osuszanie zaczyna się wykonaniem w murze poziomego cięcia. Powinno być ono cienkie i omijać wszelkie kable oraz inne przeszkody, które mogą być obecne w ścianie. Następnie należy ostrożnie umieścić w szczelinie płytę z tworzywa sztucznego. Mowa o płycie nieprzepuszczalnej dla cząsteczek wody. Później fachowiec wbija w płytę kliny, których zadaniem jest zapobieganie osiadaniu budynku. Kiedy kliny zostaną wbite, pozostaje jedynie przyciąć wystający fragment płyty oraz wykonać tynkowanie i pozostałe prace wykończeniowe.
Osuszanie metodą cięcia, jak często nazywa się opisaną metodę, to skuteczny sposób na wilgoć w murach. Co istotne, proces wystarczy przeprowadzić tylko raz. Według szacunków fachowców, płyta izolacyjna będzie skuteczna przez minimum 100 lat.