Znaczenie komfortu termicznego jest ważne, szczególnie w upalne dni. Ma on znaczący wpływ na nasze zdrowie. Z tego powodu coraz więcej osób instaluje w swoich domach czy mieszkaniach klimatyzację. Jest to możliwe dzięki postępowi technologicznemu. W tym tekście odpowiemy na kilka pytań dotyczących klimatyzacji.
Spis treści
Z czego zbudowany jest klimatyzator domowy?
Klimatyzator domowy to jeden z wielu sposobów na obniżenie temperatury i utrzymanie wilgotności powietrza. Klimatyzacja może być również wykorzystywana do ogrzewania domu. Dzięki zastosowaniu klimatyzacji można poprawić jakość powietrza w pomieszczeniach.
Klimatyzator ma takie same komponenty jak lodówka. Do tych komponentów należą.
- kompresor,
- zawór rozprężny,
- wymienniki ciepła (parownik, skraplacz),
- wentylatory.
Nowoczesne klimatyzatory są w stanie osuszać i wentylować pomieszczenia. Można ustawić konkretny program na dany okres czasu lub sterować urządzeniem przez Wi-Fi ze smartfona.
Jaki jest średni koszt klimatyzatora? Jak wybrać ten najlepszy?
Przy wyborze odpowiedniego urządzenia musisz wziąć pod uwagę nie tylko koszt, ale także cechy i możliwości każdego z nich. Klimatyzator może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.
Podobnie będzie działał na przykład klimatyzator podstropowy, przeznaczony przede wszystkim do pomieszczeń technicznych. Działa on w temperaturze od -15oC do 43oC, a kosztuje ponad 30 tysięcy złotych.
Do domu będziemy potrzebować czegoś znacznie prostszego. W przypadku mieszkań za klimatyzator „z górnej półki” możemy uznać urządzenia trzy razy tańsze. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się więcej o kosztach związanych z klimatyzacją do domu.
Jakie urządzenie wybrać?
Istnieją trzy główne rodzaje klimatyzatorów domowych: split, przenośny i multisplit. Gdy nie można zainstalować innych klimatyzatorów, najbardziej przydatne są klimatyzatory przenośne. Dlaczego? Są cichsze i bardziej wydajne niż te zamontowane na stałe.
Jednostki typu split to najczęściej spotykany na rynku typ klimatyzatora. Składają się z dwóch jednostek, jednej w środku i jednej na zewnątrz. Może to być na dachu, ścianie lub balkonie.
Jednostki multisplit, które umożliwiają podłączenie wielu jednostek wewnętrznych do jednej jednostki zewnętrznej, są również bardzo powszechne.
Możesz również wybrać klimatyzatory sufitowe, podłogowe, kasetonowe lub kanałowe. Poproś eksperta, aby doradził Ci, jaka jednostka klimatyzacyjna będzie najlepsza dla Twojego pomieszczenia i jaka moc będzie najbardziej odpowiednia. Jednostki te są bardzo łatwe w obsłudze i niezwykle wydajne. W razie potrzeby można nimi sterować również za pomocą aplikacji w smartfonie.
Klimatyzacja: cena nie jest wysoka
Kolejnym mitem jest wysoki koszt klimatyzacji. Klimatyzacja nie jest już traktowana jako luksus, na który mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. Praktycznie każdy może sobie na nią pozwolić. Opcją może być np. kredyt gotówkowy. Pozwoli on na rozłożenie płatności na łatwe do spłaty raty i pomoże szybko wprowadzić plany w życie. Takie są ceny klimatyzacji w mieszkaniach:
Klimatyzatory przenośne kosztują od 1.500 do 3.000 zł.
Klimatyzatory płaskie typu split dostępne są w cenie od 2 000 do 4 000 zł. Często w tej cenie jest profesjonalny montaż.
Nie warto też wydawać pieniędzy na klimatyzator do mieszkania. Klimatyzator, który jest tańszy może kosztować więcej w eksploatacji lub być mniej wydajny, a inwestycja nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Sprawdzony i niezawodny klimatyzator przyniesie prawdziwą ulgę nawet w najbardziej upalne dni.