To, w jakich garnkach gotujemy ma duży wpływ na smak dań oraz na to, ile wartości odżywczych zachowują. Ma znaczenie również dla nas – dla naszego komfortu gotowania i przyjemności, jaką z tego czerpiemy. Wiedząc o tym, często sięgamy po garnki emaliowane. Kojarzą nam się z solidnością wykonania i nieprzeciętnym designem. Zobacz, jakie mają wady i zalety.
Zalety garnków emaliowanych
Garnki emaliowane są bardzo dobrą inwestycją, ponieważ mają wiele zalet. Jednak warto zaznaczyć, że modele obecne dziś na rynku nie mają takich samych właściwości jak te używane przez nasze babcie. Mimo tego naczynia świetnie sprawdzą się w każdej kuchni. Dlaczego?
Trzeba zacząć od tego, że garnki emaliowane są bezpieczne, nie powodują alergii i nie wydzielają też szkodliwych substancji. Nie wchodzą także w interakcje z żywnością, w tym z kwasami. Emalia to sproszkowane szkło z pigmentami, co sprawia, że jest bezpieczna w codziennym użytkowaniu.
Obecnie naczynia emaliowane pokryte są specjalną, bardzo trwałą powłoką. Jest ona odporna na zarysowania, ścierania i korozję, dzięki czemu łatwo się je czyści. Kolejnym ich plusem jest to, że szybko się nagrzewają, a co za tym idzie, można w nich przygotować posiłek w krótkim czasie. Szybsze gotowanie to duża oszczędność prądu lub gazu.
Garnki emaliowane są odporne na wysokie temperatury, dlatego można je z powodzeniem wkładać do piekarnika. Oczywiście tylko w przypadku, jak nie mają żadnych plastikowych elementów. Nadają się również do przechowywania żywności. Wystudzoną potrawę bez problemu możemy schować w garnku do lodówki. Jej smak się nie zmieni, a potem będzie łatwo ją podgrzać.
Garnki emaliowane nie są drogie. Istnieje możliwość zakupienia ich w wielu rozmiarach i są dobrą inwestycją na parę dobrych lat. Ważne jest, aby je dokładnie czyścić i przechowywać, a dzięki temu cieszyć się długim i bezproblemowym użytkowaniem.
Wady garnków emaliowanych
Wbrew pozorom garnki emaliowane nie mają wielu wad. Są nieco cięższe niż naczynia ze stali nierdzewnej i raczej nie powinno się ich myć w zmywarce. Nie można ich także czyścić tzw. druciakami, gdyż może to uszkodzić powierzchnię garnka.
Jak czyścić garnki emaliowane?
Czyszczenie garnków emaliowanych jest bardzo poste. Należy umyć je w ciepłej wodzie za pomocą łagodnych detergentów oraz miękkiej gąbki. W przypadku spalonego garnka trzeba go najpierw moczyć przez kilka godzin. Dzięki temu spalenizna powinna łatwo zejść. Jeśli to jednak nie pomaga dobrym sposobem będzie przygotowanie pasty z sody oczyszczonej.
Sodę trzeba wymieszać z wodą do uzyskania konsystencji pasty do zębów. W kolejnym kroku trzeba nasmarować gotową pastą cały garnek i pozostawić na czas od 8 do 12 godzin. Następnie należy spryskać pastę octem, a potem zmyć spaleniznę kolistymi ruchami za pomocą miękkiej szczoteczki.
Garnki emaliowane mają wiele zalet, takich jak wytrzymałość, estetyka, łatwość czyszczenia i zdrowotność. Jednakże, są one cięższe od innych garnków, podatne na uszkodzenia i wymagają delikatnej pielęgnacji.