Zimokwiat wczesny, kalina wonna, jaśmin czy żywotnik zachodni to tylko kilka gatunków roślin odpornych na mrozy. Jednak nawet te gatunki nie przetrwają zimy, jeśli nie będą odpowiednio pielęgnowane przez cały rok. Co zrobić, aby żadna roślina w ogrodzie lub na balkonie nie zwiędła wraz z nadejściem minusowych temperatur? Poznaj 5 najlepszych wskazówek.

Zanim spróbujesz odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, aby rośliny nie więdły zimą, warto zastanowić się, dlatego w ogóle ten proces zachodzi. Główną przyczyną przemarzania roślin jest nie tyle ujemna temperatura, ile zimny, suchy i często bardzo silny wiatr, który wzmaga uczucie chłodu, a jednocześnie wysusza roślinę. Należy zwrócić uwagę, że rośliny więdną zimą nie tylko z powodu niskich temperatur, lecz także przez suchą ziemię. Korzenie nie są bowiem w stanie pobierać wody z zamarzniętej gleby. Aby temu zapobiec, trzeba zawsze przed pierwszymi mrozami dokładnie podlać każdą roślinę tak, aby woda mogła dostać się do najgłębszych warstw ziemi.

Jakie są jeszcze sposoby na przemarzanie roślin w ogrodzie i na balkonie?

  1. Odpowiednia pielęgnacja

Każda, nawet najbardziej mrozoodporna roślina, nie przetrwa pierwszych ujemnych temperatur, jeśli jest źle pielęgnowana. Dlatego zawsze przed posadzeniem wybranego gatunku krzewu czy drzewa musisz sprawdzić, w jakich warunkach dana roślina najlepiej się czuje. Zwróć szczególną uwagę na:

  • glebę – niektóre rośliny wymagają gleb kwaśnych, a inne – szybko w nich chorują,
  • stanowisko – gatunki lubiące cień będą źle znosić intensywne słońce,
  • nawożenie – w zależności od wymagań inne rośliny potrzebują nawozów płynnych, natomiast do innych można stosować jedynie nawozy granulowane.

Bardzo ważna jest także znajomość okresu, w którym dana roślinie kwitnie i w którym należy ją przycinać. Nieumiejętne wyrównanie gałęzi drzew czy krzewów może spowodować przedwczesne otwarcie się nowych zalążków, a te zamarzną wraz z nadejściem zimy.

  1. Użyźnianie przed zimą

Jak przed każdą zimą należy rośliny dokładnie podlać, tak samo warto przeprowadzić użyźnianie gleby, co jest ważne zwłaszcza w przypadku drzew i krzewów iglastych. Jak to zrobić?

Późną jesienią uzupełnij ziemię o nawóz, który można stosować nawet w grudniu. Właściwości każdego produktu sprawdzisz między innymi na stronie producenta Ziemovit. Dowiesz się m.in.:

  • do jakich roślin stosuje się nawóz,
  • jak i kiedy należy dawkować produkt,
  • jaki jest skład wybranego nawozu.

Porównując wszystkie nawozy, zwróć uwagę przede wszystkim na to, czy zawierają one fosfor i potas, wpływające na drewnienie pędów i wzmacniające korzenie.

  1. Ściółkowanie

Ściółkowanie to bardzo prosty zabieg, polegający na przykryciu wierzchniej warstwy gleby dodatkowym materiałem. Dzięki ściółkowaniu ziemia wokół rośliny wolniej zamarza, chroniąc jednocześnie wrażliwe korzenie. Zabieg ten blokuje także szybkie parowanie wody z gleby, co powoduje lepsze nawodnienie rośliny przez cały sezon zimowy.

Jakie materiały można wykorzystać na ściółkę?

  • Kora – wzbogaca glebę w próchnicę, poprawia jej strukturę i hamuje rozwój grzybów.
  • Kompost – intensywnie użyźnia glebę naturalnymi składnikami.
  • Igliwie – podkreśla walory estetyczne ogrodu.
  • Skoszona trawa – wzbogaca ziemię w próchnicę i szybko się rozkłada.
  1. Ochranianie dodatkowym materiałem

Twoje rośliny nie są odporne na silny i mroźny wiatr? W takim przypadku warto ochronić je przed szkodliwym działaniem wysuszającego powietrza. Jeśli jest to roślina doniczkowa, możesz po prostu przesunąć ją w miejsce osłonięte od wiatru, np. w pobliżu altany lub ściany. Inne rozwiązanie to owinięcie rośliny dodatkowym materiałem. Jakim? Najlepiej sprawdzi się:

  • agrowłóknina – czyli włóknina ogrodnicza,
  • słoma – ułożona w chochoły,
  • stroisz – gałęzie drzew iglastych

Uwaga! Roślin ogrodowych i balkonowych nie wolno przykrywać folią. Materiał ten nie przepuszcza powietrza, przez co roślina w środku nie może pobierać tlenu.

  1. Przechowywanie roślin w domu

Ostatnie rozwiązanie dotyczy tylko roślin doniczkowych i umieszczonych w skrzynkach. Dlaczego? Ponieważ nie warto przed zimą przesadzać roślin z gruntu do mniejszych doniczek, szczególnie z rozbudowanym systemem korzennym, gdyż można go łatwo uszkodzić.

Jakie rośliny wymagają przeniesienia do mieszkania? Przede wszystkim są to gatunki krzewów, bylin i miniaturek drzew ozdobnych, nieprzystosowanych do zimowych warunków klimatycznych w Polsce, np. złocienie krzewiaste, oleandry, fuksje czy begonie.

 

Więcej porad dotyczących pielęgnacji roślin przez cały rok znajdziesz na stronie www.ziemovit.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj