Ograniczony metraż bywa nie lada wyzwaniem. Trzeba funkcjonalnie rozmieścić meble, uwzględnić potrzeby wszystkich użytkowników łazienki i maksymalnie wykorzystać atuty pomieszczenia. Jak sprawić by urządzane przez nas wnętrze zapewniało komfort i swobodę korzystania? Warto wykonać kilka prostych kroków.
Spis treści
1. Prysznic zamiast wanny
Kabiny prysznicowe są sprzymierzeńcami w walce o każdy centymetr. Można ustawiać je w rogach pomiędzy ścianami. Często odchodzi się także od instalowania brodzików, by optycznie powiększyć przestrzeń. Odwodnienia liniowe idealnie wtapiają się w powierzchnię podłogi. Opłaca się wówczas zamienić kabinę na szklaną ścianę. Problemem przy takim rozwiązaniu stają się mokre kafelki. Aby uniknąć wszechobecnych kałuż zaleca się zamontowanie głębokiego brodzika.
2. Odpowiednie odstępy
Planując rozmieszczenie łazienkowych sprzętów należy pamiętać o uwzględnieniu minimalnej wolnej przestrzeni przy każdym z urządzeń. Zapewni to wygodę użytkowania i swobodę poruszania się po pomieszczeniu. Eksperci radzą, by zachować co najmniej 75-centymetrowy pas wolnej przestrzeni przed umywalką, sedesem, wanną czy brodzikiem. Najmniejsza dozwolona odległość między sprzętami to 15 cm.
3. Wejście do łazienki
Oprócz zasady, by naprzeciwko drzwi ustawiać najładniejsze, najatrakcyjniejsze sprzęty, zaleca się unikać sytuowania tam dużych urządzeń takich jak kabina prysznicowa. O wiele lepiej sprawdzi się umywalka z dekoracyjnym lustrem, które dodatkowo stworzy iluzję powiększonej przestrzeni i poczucie głębi.
4. Pralka
Pomocne okazuje się umieszczenie jej w innym pokoju lub we wnęce. Jeśli jednak postanowimy zainstalować pralkę w łazience, warto wybrać ładowaną od góry. Te ładowane od góry można umieścić pod półkami.
5. Wyposażenie nie dotyka podłogi
Im mniej stojących na niej sprzętów, tym wyraźniejsze wrażenie ładu i przestronności. Wisząca umywalka, podwieszany sedes w postaci miski ustępowej czy bidet wpłyną również na wygodę utrzymywania łazienki w czystości, ułatwiają bowiem sprzątanie.
6. Magia luster
Zintensyfikowane poczucie głębi zapewni powieszenie dwóch luster naprzeciwko siebie. Zamontowane na przylegających ścianach wydłużą optycznie pomieszczenie. Opłaca się rozważyć kupno szafek z lustrzanymi drzwiczkami. Sztuczne poszerzenie łazienki uzyska się instalując szklaną kabinę prysznicową.
7. Jasne kolory
Lepiej unikać przytłaczających ciemnych barw zmniejszających przestrzeń. Dzięki bieli lub błękitowi wnętrze będzie wydawać się bardziej przestronne. Zaleca się zastosowanie połyskujących płytek o gładkiej powierzchni odbijającej światło. Istotny jest także kolor fugi – im bardziej linie na ścianach i podłodze są niewidoczne, tym lepiej. Jeżeli obawiamy się monotonii białych kafelków, można poeksperymentować z ich formą.
8. Właściwe oświetlenie
Najlepiej sprawdzi się światło o zimnej barwie. Zbuduje ono wrażenie czystości. Warto wykorzystać również oświetlenie punktowe. Gdy skierujemy mocne światło na dłuższe ze ścian, poszerzymy wnętrze.
Pomieszczenie o stylowym i praktycznym wyrazie – taka powinna być każda łazienka, niezależnie od tego, czy jest duża czy mała. Warto zastosować kilka trików optycznie zwiększających przestrzeń. Trzymając się powyższych zasad, stworzymy funkcjonalne i wygodne wnętrze.
MS Źródło: http://defra.pl. |