wykusz od wewnątrz

Decydując się na budowę domu, warto zapoznać się z kilkoma ważnymi sformułowaniami związanymi z architekturą. Wszystko po to, aby wymarzony dom był funkcjonalny i wygodny, a także atrakcyjny wizualnie. Ciekawym rozwiązaniem, na które warto zwrócić uwagę jest wykusz.

Czym jest wykusz?

Wykusz to specjalna forma architektoniczna, która wystaje poza ścianę danego budynku, rozszerzając w ten sposób jego wnętrze. Jest on projektowany i wykonywany zarówno w domach bardziej tradycyjnych jak i takich utrzymanych w nowoczesnym stylu. Zależnie od danego projektu, wykusz może mieć zwyczajną, prostokątną konstrukcję lub być połączeniem trzech lub pięciu ścian, które ustawia się pod odpowiednim kątem.

Zalety wykuszu

Największą zaletą związaną z dobudowaniem wykuszu, jest to, że do pomieszczenia dopływa więcej światła. Ponadto możliwe jest optyczne powiększenie pokoju. Dzięki odpowiednio zaprojektowanemu wykuszowi, można też powiększyć powierzchnie użytkową pomieszczenia. Ta architektoniczna forma jest także dużym urozmaiceniem samego budynku i wzbogaceniem jego konstrukcji.

Warto zaznaczyć, że wykusz można zaaranżować na wiele sposób. Można go wykorzystać jako część od odpoczynku lub do czytania. Ponadto wykusz może być miejscem, w którym ustawimy stół. W ten sposób nie będzie on zabierał cennej przestrzeni. Miłośni roślin mogą w wykuszu ustawić ulubione kwiaty.

Formy wykuszu

Wykusz może przyjąć bardzo różne formy. Popularne są wszelkie kształty geometryczne jak np. prostokąt lub trójścian. Konstrukcja może się opierać na specjalnych słupkach umieszczonych między oknami, lub może być zupełnie nie zależna od nich.

Więcej na tematu wykuszy: https://wmieszkaniu.pl/wykusz-co-to-jest-wykusz-i-jak-go-wykorzystac-art899.html

Warto wspomnieć, że wykusz to nazwa potoczna. Tak naprawdę taka forma architektoniczna nosi nazwę: ryzalit. Prawdziwy wykusz musiałby się znajdować ponad głowami osób przechadzających się obok budynku, jednak dzisiaj większość wykuszów mieści się na parterze budynku i po prostu opiera się na ścianach. Architekci zwracając też uwagę, że co prawa wykusz może zwiększyć powierzchnię użytkową domu, ale bardzo często utrudnia on zmieszczenie budynku na wąskiej działce. Konstrukcja takiej formy architektonicznej także nieco komplikuje cały proces budowy i jest bardziej pracochłonna. Zwykle także koszty budowy wzrastają jeżeli wykonywany jest wykusz. Warto więc dobrze przemyśleć decyzję i dobrać takie rozwiązanie, które będzie najbardziej funkcjonalne w danym przypadku i będzie się prezentowało najlepiej wizualnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj