[g1_lead]
Myśląc o domowych dekoracjach kwiaty są jedną z pierwszych, jaka przychodzi na myśl. Ujmują nas naturalnym pięknem, ale są też kopalną inspiracji dla projektantów, którzy unieśmiertelniają je na tkaninach, porcelanie, a nawet meblach. Kwiaty to motyw kojarzony z takimi tuzami, jak Eero Saarinen, Marimekko czy… polska Chodzież.
[/g1_lead]
Kwiatowe wzory są obecne we wzornictwie w zasadzie od chwili, gdy człowiek był w stanie przenosić kształty na papier, płótno czy drewno. Przez wieki ta fascynacja naturą przybierała różne formy, ale motyw florystyczny pozostaje jednym z najwdzięczniejszych i najchętniej wykorzystywanych, a przy tym niezwykle wszechstronnych.
Łąką Marimekko
Miłośnicy designu z pewnością rozpoznają chyba najsłynniejszy, kwiatowy motyw współczesności autorstwa fińskiej projektantki Maiji Isola, która stworzyła go dla marki Marimekko w 1964 roku. Śmiały, kontrastowy wzór, w oryginale łączący czerń, mocny róż, czerwień i pomarańcz do dziś wygląda bardzo efektownie i świeżo, a wiele innych marek zapożyczało go do ozdabiania własnych produktów.
Róże Cath Kidston
Marimekko udało się stworzyć ponadczasowy wzór, a Cath Kidston zgrabnie wykorzystuje motywy retro. Projektantka i autorka jednej z najsłynniejszych marek z produktami dla domu jest znana z ikonicznego już motywu różyczek na pastelowym tle, nawiązującym do słynnego wzoru angielskiej róży. Dodając do niego groszki czy drobne owoce Cath Kidston stworzyła kolekcję deseni, o których marzy każda posiadaczka kuchni czy salonu w stylu anielskim, niezależnie od wieku.
Hibiskusy Warhola
Z zamiłowania do kwiatów znany była także Andy Warhol, ale pod strzechy (i na wiele produktów) trafiła przede wszystkim obraz Kwiaty z 1970 roku, przedstawiający cztery hibiskusy w kolorze żółtym, błękitnym i różowym na tle zielonych liści. W kolejnych latach artysta bawił się ze wzorem nadając mu inne kolory, ale charakterystyczny kształt na dobrze wbił się w pamięć.
Tulipany Saarinena
Kwiaty inspirowały nie tylko twórców wzorów czy grafik, ale także mebli. Najsłynniejszymi projektami tego typu są elementy kolekcji Tulip Fina Eero Saarinena, który stworzył krzesła i stół inspirowane kształtem tulipana. Meble z tworzywa sztucznego o zgrabnej linii i charakterystycznych, smukłych nóżkach zostały zaprojektowane w połowie lat 50. dla firmy Knoll, która wytwarza je do dziś, a one same trafiły w poczet klasyków światowego designu.
Ludowe wianki i bukiety
Również Polska ma bogate tradycje kwiatowego designu, biorące początek w kulturze ludowej. Kwiaty są jednymi z najważniejszych elementów barwnych, łowickich wycinanek i delikatnych, kaszubskich haftów. W kulturze łowickiej bardziej od wzorów liczy się feeria barw i detal – wycinanki są wieloelementowe i ciasno ułożone. Wśród obowiązkowych motywów znajdują się między innymi kwiaty, koguty czy pawie oczka, które zainspirowały markę Mohodesign do stworzenia wycinankowego dywanu Mohohej!
W przypadku haftów kaszubskich ich botaniczne elementy są ściśle określone. We wzorach zdominowanych przez błękit i biel pojawiają się motywy bratków, chabrów, dzwonków, niezapominajek, róż, lilii, goździków czy koniczynek.
Folkowe wzory od kilku lat przeżywają renesans jako elementy dekoracji całkiem współczesnych wnętrz. Dodatki z tym, motywem można znaleźć w niemal każdym sklepie wnętrzarskim.
Pąki róż z Chodzieży
Tradycję kwiecistych deserów kontynuują uznani twórcy porcelany. Flagowym wzorem manufaktury Chodzież są różowe pąki róż pokrywające rustykalną, zdobioną złotem zastawę, a na wyrobach z Bolesławca znajdziemy uproszczone desenie inspirowane kwiatami polnymi. Kwiaty w wersji nieco bardziej abstrakcyjnej to główny element zdobniczy fajansu z Włocławka, który również przeżywa domowy renesans.
W domu, w którym obecne są florystyczne desenie, nie może zabraknąć świeżych kwiatów i bukietów. Zgodnie z aktualnymi trendami, na topie są okazałe wiązanki umieszczane w przeszklonych wazonach, z wyraźnie widocznymi łodygami, ale bez ozdób.Jeśli zależy nam, żeby kwiecista dekoracja zachowała świeżość i piękno na długo, najlepiej do tego celu nadadzą się między innymi lilie, margerytki, amarylisy, kalie bądź storczyki.
Tekst powstał we współpracy z kwiaciarnią internetową Róża.