Kreowanie ogrodowej przestrzeni to nie lada wyzwanie – warto wobec tego zastanowić się nad kilkoma aspektami korzystania z ogrodu. Jak zaplanować ogród? O tym w dalszym artykule.
Funkcjonalność i estetyka – to da się pogodzić!
Ogród wydaje się przestrzenią, w której wydzielić można kilka stref, uwzględniających funkcjonalne aspekty jego użytkowania. Z pewnością znajdą się w nim:
- strefa odpoczynku i relaksu
- strefa zabaw i rekreacji
- strefa użytkowa
- strefa estetyczna
Każdy z wymienionych obszarów cechuje się odmienną funkcjonalnością, wymagając jednocześnie innego zagospodarowania przestrzeni. Planując ogród niezbędne staje się uwzględnienie optymalnego wydzielenia miejsca na preferowane aktywności, jak również dostosowanie ogrodu do własnych upodobań, wymagań i potrzeb. W związku z tym pierwszym krokiem w projektowaniu ogrodu okazuje się konkretyzacja oczekiwań.
Spis treści
Strefa odpoczynku i relaksu
Odnosząc się do przestrzeni, w której użytkownicy ogrodu planują odpoczywać warto wziąć pod uwagę kilka aspektów tej strefy. Istotne okazuje się zorganizowanie miejsca na relaks – wydaje się, że przede wszystkim powinno ono cechować się wysokim stopniem prywatności, umożliwiając spędzenie czasu z dala od ulicznego zgiełku, spojrzeń przechodniów oraz sąsiadów. Ważne staje się więc posadzenie wyższych drzewek iglastych lub żywopłotu, jak również postawienie ogrodzenia.
Ciekawym pomysłem okazuje się zadaszony taras, który umożliwia odpoczynek ogrodowy nawet w pochmurne dni. Jest on przydatny również w celu generowania cienia, chroniącego przed słońcem w upalne pory roku. Na tarasie można ustawić stół oraz krzesła, co umożliwi spożywanie tam posiłków i organizowanie spotkań towarzyskich.
Trafne wydaje się także wygospodarowanie miejsca w ogrodzie na rozstawienie leżaków oraz rozłożenie koca – nisko skoszona, zadbana trawa pozbawiona kwiatów i krzewów umożliwi błogi relaks na łonie natury.
Strefa zabaw i rekreacji
Organizacja tej przestrzeni wymaga sprecyzowania preferowanej formy spędzania wolnego czasu. W zależności od potrzeb użytkowników oraz możliwości ogrodu, zasadne staje się wydzielenie miejsca na rozmaite gry – badminton, gra w piłkę czy inne zabawy staną się ciekawym pomysłem na aktywne spędzenie czasu.
Warto także wygospodarować miejsce na grilla, który mógłby znaleźć się w pobliżu wspomnianego powyżej tarasu – podobne rozwiązanie wydaje się bardzo wygodne. Dodatkowo w strefie relaksu można zorganizować basen lub saunę, w zależności od indywidualnych preferencji.
Jeśli w domu z ogrodem mieszkają dzieci, niezaprzeczalnie dobrym pomysłem stanie się stworzenie dla nich placu zabaw. Ogrodowe zjeżdżalnie, huśtawki oraz trampoliny dostępne są w wielu sklepach z podobnymi akcesoriami. Zabawa na świeżym powietrzu we własnym ogrodzie okazuje się świetnym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
W odniesieniu do strefy dziecięcej w ogrodzie należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo – istotna staje się rezygnacja z dużych zbiorników wodnych w pobliżu placu zabaw, roślin alergizujących lub trujących oraz innych akcesoriów, które mogłyby zaburzyć bezpieczną zabawę. Warto zwrócić uwagę na stopień nasłonecznienia – dziecięcy plac zabaw powinien bowiem znajdować się przez większość dnia w cieniu.
Strefa użytkowa
W tym obszarze ogrodu należy wymienić wszelkie akcesoria i sprzęty, związane z codziennymi obowiązkami użytkowników ogrodu. Z pewnością znajdzie się w niej wiatka lub altanka na narzędzia ogrodowe, kosiarkę i inne gadżety, umożliwiające pielęgnację roślinności. Podobną budowlę warto postawić na uboczu, jednak w miejscu łatwo dostępnym. Ta sama zasada odnosi się do kompostownika oraz kosza na śmieci. Miejsca te nie cechują się wysokim stopniem estetyki, jednak są wyjątkowo potrzebne w każdym ogrodzie. Korzystanie z nich powinno odbywać się w łatwy sposób, nie psując jednocześnie ogrodowego efektu wizualnego.
Planowanie ogrodu powinno również uwzględnić przebieg ścieżek pomiędzy rabatkami i poszczególnymi strefami – wygodne utwardzone przejście, wysypane kamyczkami umożliwi spacerowanie po ogrodowej przestrzeni, bez ryzyka uszkodzenia posadzonej roślinności. Warto prowadzić ścieżki w przemyślany i rozważny sposób – stają się one bowiem elementem, pozostającym w ogrodzie na długi czas.
Strefa estetyczna
Kluczowy aspekt ogrodowej przestrzeni omawiany jest w ostatniej kolejności, gdyż wymaga on dostosowania do panujących w danym ogrodzie warunków. W tej strefie zawiera się sadzona roślinność, która wpływa na ostateczny efekt estetyczny. Wybór gatunków roślin powinien odbywać się w zgodzie z ich naturalnymi właściwościami. Warto zapoznać się z charakterystyką preferowanych kwiatów oraz krzewów i wybrać spośród nich te, które odnajdą w konkretnym ogrodzie swoje miejsce. Korzystając z podstawowej wiedzy ogrodniczej możliwe staje się wygenerowanie bujnie rosnących okazów, które odnajdą w danym ogrodzie idealne miejsce do rozwoju.
Praktyczny aspekt wyboru roślinności ogrodowej odnosi się do oczekiwań, względem pielęgnacji – osoby preferujące prace w ogrodzie i lubiące dbać o roślinność mogą wybrać bardziej wymagające okazy. Mniej zaangażowani ogrodnicy z pewnością docenią samodzielny ogród, w który nie trzeba wkładać wiele pracy i energii, żeby ładnie wyglądał.
Estetyka ogrodu to nie tylko rośliny – istnieje mnóstwo rozwiązań, odnoszących się do dekoracji ogrodowych. Są to rozmaite figury oraz rzeźby, fontanny i oczka wodne oraz elementy zdobnicze, podkreślające charakter danego ogrodu. Wydaje się, że warto w nie zainwestować, gdyż stają się one swego rodzaju uzupełnieniem całej ogrodowej kompozycji.
Na zakończenie warto zaznaczyć, że projektowanie ogrodowej przestrzeni wydaje się niezbędne – dobrze zaplanowane etapy kreowania przestrzeni ogrodowej oraz poszczególnych, wymienionych powyżej stref wpływają bowiem na funkcjonalność oraz satysfakcję z użytkowania ogrodu. Zaangażowanie w projekt, uwzględniający wspomniane aspekty okazuje się więc trafnym rozwiązaniem.
Autor artykułu: Artykuł został przygotowany przez internetowy sklep meblowy Ogrodolandia. Sklep oferuje min. szeroki wybór mebli ogrodowych (http://ogrodolandia.pl/meble-ogrodowe), pergoli, donic ogrodowych i architektury ogrodowej. |